Klaus Iohannis a bukaresti diadalívnél mondta el beszédét
Fotó: Presidency.ro
A koronavírus-járvány miatt elrendelt egészségügyi óvintézkedések közepette, hagyományos katonai díszszemle és közönség nélkül, az állami vezetők szűk körének részvételével ünnepelték meg kedden Bukarestben a Román Királyság és Erdély egyesülését kikiáltó 1918-as gyulafehérvári román nemzetgyűlés 102. évfordulóját, Románia nemzeti ünnepét.
2020. december 01., 15:432020. december 01., 15:43
2020. december 01., 15:572020. december 01., 15:57
Klaus Iohannis államfő a román nemzet egyesítése során hősi halált halt katonák és a koronavírus-fertőzésben elhunyt román állampolgárok emlékére helyezett el koszorút az 1922-ben emelt – a román hadsereg első világháborús véráldozata és katonai sikerei előtt tisztelgő – bukaresti diadalívnél.
Fotó: Presidency.ro
Ünnepi beszédében az MTI szerint rámutatott: minden korosztálynak vannak hősei. Ahogy ma az 1918-as román nemzetegyesítés és az 1989-as rendszerváltás megvalósítói előtt tiszteleg az ország, úgy évek múltán azokról az orvosokról, ápolókról és mentőkről is büszkén fognak megemlékezni, akik a mostani egészségügyi válságban az első vonalban harcolnak a járvány ellen – mondta. Iohannis a közjóért összefogó civil társadalomnak és a feladatukat a járvány közepette önfeláldozóan teljesítő rendfenntartóknak és katonáknak is köszönetet mondott.
Fotó: Presidency.ro
A hírtelevíziók által élőben közvetített ünnepségen a díszszázad katonái maszkot viseltek, egymástól egyméteres távolságot tartva sorakoztak fel. Iohannis is egészségügyi maszkban mondta el ünnepi beszédét.
Fotó: Presidency.ro
Románia 1990-ben tette meg nemzeti ünnepévé december elsejét: 1918-ban ezen a napon rendezték meg Gyulafehérváron azt a román nemzetgyűlést, amelynek résztvevői kimondták Erdély egyesülését a Román Királysággal.
Fotó: Gov.ro
A Romániában „nagy egyesülésként” emlegetett történelmi esemény színhelye, Gyulafehérvár két hete vesztegzár alá került, amelyet hétfőn újabb hét napra meghosszabbítottak. A döntést a továbbra is magas - a lakosság 8,29 ezrelékének megfelelő - utóbbi kéthetes fertőzési arány mellett éppen a nemzeti ünneppel indokolta a Fehér megyei kormánybiztos: a karantén meghosszabbításával azt a fertőzési többletkockázatot akarták elkerülni, amelyet a nemzeti ünnep alkalmával várható nagyszámú közönség Gyulafehérvárra érkezése jelentett volna a város számára.
Az előzetes tervektől eltérően nem oldották fel december 1-jén a vesztegzárat Gyulafehérváron – közölte kedd reggel a Fehér megyei prefektúra.
Fotó: Gov.ro
Idén, amikor a koronavírus-járvány okán elrendelt megszorítások miatt nem kerülhet sor felvonulásokra, katonai parádékra, a nemzeti ünnep jó alkalom arra, hogy a történelmi egység példáin elmélkedjünk – fogalmazott december 1-jei üzenetében Ludovic Orban miniszterelnök.
A miniszterelnök az Agerpres szerint hozzátette, hogy a jelenlegi helyzet „sorsunk egy újabb, döntő fontosságú pillanatának” tekinthető, amelyet akkor lehet leküzdeni, ha „kohézióról és társadalmi érettségről” teszünk tanúbizonyságot.
„Csak egyesített erőfeszítéseinkkel lehet életeket megmenteni és legyőzni a vírust, csak a társadalom összes energiájának konvergenciája révén lehet a lehető leghamarabb visszatérni a normalitáshoz, majd új utat nyitni Románia modernizációja felé” – hangsúlyozta Orban.
A miniszterelnök azzal a meggyőződéssel zárja üzenetét, hogy Románia következő nemzeti ünnepe „jó egészségben találja a románokat, és olyan ünnepet tarthatnak majd, amilyet illik”.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!