Idén másképp. Két évvel ezelőtt még tömegek ünnepeltek december elsején Gyulafehérváron (archív felvétel)
Fotó: Rostás Szabolcs
Az előzetes tervektől eltérően nem oldották fel december 1-jén a vesztegzárat Gyulafehérváron – közölte kedd reggel a Fehér megyei prefektúra.
2020. december 01., 09:552020. december 01., 09:55
2020. december 01., 11:042020. december 01., 11:04
A hatóságok Gyulafehérváron, Balázsfalván és Maroscsügeden további hét nappal meghosszabbították a karantént, ugyanis ezeken a településeken továbbra is magas (8,29; 10,01; illetve 10,72 ezrelék) a fertőzöttek aránya – számolt be az Agerpres.
Gabriel Pleșa, Gyulafehérvár szeptemberben megválasztott polgármestere (USR-Plus) hétfőn még úgy nyilatkozott, hogy szeretettel várják mindazokat, akik a minivakáció után a román nemzeti ünnepen ellátogatnak a városba. Az elöljáró közölte, a vendégek meglátogathatják a történelmi nevezetességeket, a hatóságok és a rendvédelmi szervek pedig „elegánsan” fogják felhívni a figyelmüket a járványügyi szabályok betartására.
December elseje Románia nemzeti ünnepe – 1918-ban ekkor mondták ki Erdély és az akkori Román Királyság egyesülését éppen Gyulafehérváron. Egyébként a koronavírus-járvány okán bevezetett korlátozó intézkedések miatt országszerte a nyilvánosság kizárásával ünneplik kedden Románia nemzeti ünnepét. Az országos katasztrófavédelmi bizottság november 12-én elfogadott határozatával 30 nappal meghosszabbította a veszélyhelyzetet Románia területén, és úgy döntött, hogy a nemzeti ünnepnek szentelt, legtöbb egyórás hivatalos ünnepségeket, a nyilvánosság kizárásával, Bukarestben legtöbb négyszáz, a megyeszékhelyeken legtöbb száz résztvevővel tartják meg, a járványügyi intézkedések betartásával.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!