Váltás. Bolojan veszi át ügyvivőként Iohannis helyét
Fotó: Videófelvétel/Presidency.ro
Szerdától mintegy három hónapig Ilie Bolojan Románia ügyvivő államfője, miután Klaus Iohannis délben átadta neki az elnöki mandátumot.
2025. február 12., 12:242025. február 12., 12:24
2025. február 12., 12:332025. február 12., 12:33
A katonai tiszteletadás mellett megrendezett ceremónián Iohannis fogadta az elnöki rezidenciaként szolgáló Cotroceni-palotába megérkező Bolojant, majd rövid egyeztetés után elhagyta az épületet, szimbolikusan és ténylegesen is átadva a hatalmat utódjának.
Iohannis sok sikert kívánt utódjának, és arra kérte, hogy vigyázzon Romániára, majd az elnöki hivatal munkatársainak tapsa közepette beült az elnöki limizunba, amely kihajtott az elnöki palota kapuján, lezárva ezzel a Iohannis-érát.
Mint ismeretes, Iohannis azt követően jelentette be hétfőn a lemondását, hogy a szélsőjobboldali ellenzék a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) támogatásával kezdeményezte a leváltását, és félő volt, hogy a parlament a kormányzati többség megléte ellenére megszavazza a felfüggesztését,
Miután Klaus Iohannis leköszönő államfő hétfőn bejelentett lemondása szerdán hatályba lép, az alkotmány értelmében a második legfontosabb közjogi tisztség betöltője, a szenátus elnöke veszi át az ügyvivő államfői feladatokat.
Lemondása nyomán az alkotmánynak megfelelően a második legfontosabb közjogi tisztség betöltője, a szenátus elnöke – vagyis jelen esetben Bolojan – látja el az ügyvivő államfői teendőket.
Bár Klaus Iohannis távozása nyomán az ellenzék elveszítette egyik témáját, lemondása még nem jelenti azt, hogy eltűnik a kormánnyal szembeni elégedetlenség – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt elemző, a Magyar Külügyi Intézet külső szakértője.
Bolojan korábban Nagyvárad polgármestere és a Bihar megyei közgyűlés elnöke volt, az ügyvivői államfői feladatkör ellátása idejére felfüggesztette tagságát a Nemzeti Liberális Pártban (PNL), amelyet a parlamenti választások óta ügyvivő elnökként irányított.
Személy szerint helyesnek tartom, hogy Klaus Iohannis rászánta magát, és távozik az elnöki tisztségből. Épp csak egy baj van: megkésett a gesztussal.
A kormány május 4-ére tűzte ki a választás első, 18-ára pedig a második fordulóját.
Mint ismeretes, Iohannis második mandátuma december 21-én járt le, azonban az alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő határozata mellett arról is döntött, hogy a következő államfő beiktatásáig a hivatalában maradhat.
Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis. Ezt maga az államfő jelentette be hétfőn annak nyomán, hogy a parlamenti házbizottságok eldöntötték: a törvényhozás kedden reggel tíz órakor vitatja meg a felfüggesztésről szóló indítványt.
Az elnökválasztás eredményét azért érvénytelenítették, mert a hírszerző szervek azt állították: a választási folyamatba egy külföldi állami szereplő avatkozott be, és az első fordulót megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu online manipuláció következtében győzhetett.
A rendőrség kopogtatott egy román férfi ajtaján, aki ironikus bejegyzést posztolt Facebook-oldalán annak kapcsán, hogy kedden házkutatást tartottak Călin Georgescu kampányfőnökénél.
Ismét nem működik az egészségügyi rendszerben használt egységes integrált információs rendszer (SIUI), az orvosok szerint emiatt hosszabb a várakozási idő a rendelőkben és gyógyszertárakban.
George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke arra számít, hogy hamarosan az AUR adja Románia miniszterelnökét.
Cătălin Predoiu belügyminisztert választotta ügyvivő elnöknek a Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürója – számolt be a sajtónak a testület kedd esti ülése után Ilie Bolojan.
Megfenyegette az alkotmánybírákat az érvénytelenített elnokválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt azt követően, hogy Klaus Iohannis államfő hétfőn bejelentette a lemondását.
Miután Klaus Iohannis leköszönő államfő hétfőn bejelentett lemondása szerdán hatályba lép, az alkotmány értelmében a második legfontosabb közjogi tisztség betöltője, a szenátus elnöke veszi át az ügyvivő államfői feladatokat.
A gyerekeket nem szabad „tanórákkal és tantárgyakkal megrakott” hordárokká változtatni – jelentette ki Daniel David oktatási miniszter kedden, az országos középiskolai kerettantervek első közvitáján.
A kiskorúak közel 50 százaléka már elszenvedett sértegetéseket az online térben – derül ki a Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.
Az ombudsmanhoz 2024-ben benyújtott petíciók nagy részében az életszínvonallal, az oktatási és az egészségügyi rendszerrel, illetve a tulajdonjogaik elismerésével kapcsolatos panaszaikat fogalmazták meg a polgárok.
Az alkotmánybíróság kedden megállapította az államelnöki tisztség megüresedését, és úgy határozott, hogy február 12-étől Ilie Bolojan szenátusi elnök lássa el ügyvivőként az államfői teendőket.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)