Elemző a Krónikának: hiba azt hinni, hogy Iohannis távozásával a koalícióval szembeni elégedetlenség és feszültség is eltűnik

Iohannis

Dicstelen távozás. Pászkán Zsolt szerint Iohannis elnöksége kudarcos, ráadásul ő volt az az elnök, aki szász eredete ellenére államelnöki szintre emelte a magyarellenes uszítást és a magyar- és Magyarország-ellenes álhírek terjesztését

Fotó: Presidency.ro

Bár Klaus Iohannis távozása nyomán az ellenzék elveszítette egyik témáját, lemondása még nem jelenti azt, hogy eltűnik a kormánnyal szembeni elégedetlenség – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt elemző. A Magyar Külügyi Intézet nagybányai születésű külső szakértője rámutatott: Iohannis elnöksége kudarcosnak tekinthető, ráadásul ő volt az, aki államelnöki szintre emelte a magyarellenes uszítást.

Balogh Levente

2025. február 11., 08:052025. február 11., 08:05

2025. február 11., 08:142025. február 11., 08:14

Klaus Iohannis lemondása nem oldja meg a kormány problémáit, az elégedetlenség megmarad. Eközben elnöksége kudarcos – mutatott rá a Krónikának nyilatkozva Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet elemzője. Kérdésünkre, hogy miért most mondott le Iohannis, kifejtette: ha szigorúan csak erre a kérdésre keressük a választ, akkor a legegyszerűbb az, amit Crin Antonescu is megfogalmazott vasárnap este, egy tévéműsorban.

Vagyis személyesen a „túlórázó” elnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és összességében a koalíció számára is jobb, ha Klaus Iohannis nem várja meg az ellenzék által benyújtott felfüggesztési indítvány esetleges sikerét és az utána következő, még a jelenleginél is nehezebbé válható helyzetet.

„Hétfő reggel aztán kiderült, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetségből (AUR), az SOS Romániából és a Fiatal Emberek Pártjából (POT) álló lokalista radikális ellenzéki összefogás által két, eljárási ürüggyel elutasított kezdeményezés után a harmadikat keddre napirendre fogja tűzni a parlament, miután a globalista radikális Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is csatlakozott a kezdeményezéshez és így bőven (178) meglett a szükséges 155 aláírás. Ez önmagában még nem jelentette volna a kezdeményezés sikerességét is, ehhez egy alkotmánybírósági döntésre, majd 233 szavazatra lenne (lett volna) szükség. Ugyanakkor

Idézet
a koalíció vezetői – nagy valószínűséggel – féltek próbára tenni saját pártjuk egységét és a koalíció fennmaradását azzal, hogy engedjék szavazásig elvinni a kezdeményezést, amikor könnyen kiderülhetett volna, hogy a kormánykoalíció parlamenti képviselői közül sem játszik mindenki ugyanabban a csapatban.

Így a bársonyszékébe még múlt héten is tíz körömmel kapaszkodó Iohannis körül végleg elfogyott, elfogyhatott a levegő” – ecsetelte az elemző.

korábban írtuk

Egyoldalú döntés volt – Kormánypárti reakciók az államfő lemondására
Egyoldalú döntés volt – Kormánypárti reakciók az államfő lemondására

A kormánypártok elnökjelöltje, Crin Antonescu hétfőn bölcs döntésnek nevezte Klaus Iohannis lemondását. Marcel Ciolacu miniszterelnök azt mondta, hogy az államfő előtte nem konzultált a kormánykoalícióval a döntéséről.

Kérdéses, miért nem mondott le Iohannis közvetlenül a mandátuma lejárta után

Felvetésünkre, hogy miért nem a mandátuma lejárta után vette a kalapját, hiszen ha akkor lemond, kisebb lenne most a feszültség, Pászkán kifejtette: ez egyike azoknak a kérdéseknek, melyekre a logikus és – főleg! – hivatalos válasszal még mindig adósak a koalíciós alakulatok, elsősorban a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a PNL vezetői, de maga Klaus Iohannis is.

„Kezdve azzal, hogy miért Klaus Iohannis jelentette be mandátuma meghosszabbítását és nem várta meg az alkotmánybíróság erre vonatkozó (utólag született) döntését és bejelentését, amivel nem a stabilitás, hanem az önkényesség benyomását keltette egy amúgy is felborzolt kedélyű társadalomban? Mint ahogy

Idézet
arra sincs még hivatalos magyarázat, hogy milyen államérdek indokolta Klaus Iohannis hivatalban maradását azután is, hogy már felállt az új parlament és annak szenátusi elnöke, Ilie Bolojan – a törvényes helyettesítési szabályoknak megfelelően – ugyanúgy átvehette volna az ideiglenes elnöki hatásköröket, ahogy azt most ugyanannak az Ilie Bolojannak most meg kell majd tennie.

Ráadásul – ahogy azt az elmúlt több mint tíz évben többször is megtette – újra lehetetlen helyzetbe hozta a saját pártját, a PNL-t, melynek ideiglenes elnöke, a már említett Bolojan még az elmúlt napokban, hetekben is azt a propagandaszöveget volt kénytelen ismételgetni, hogy semmi sem indokolja Klaus Iohannis lemondását és akinek most ahhoz kell jó pofát vágnia, hogy mégiscsak volt ok a lemondásra. Tehát úgy vélem,

Idézet
Klaus Iohannis akkor tette volna a legnagyobb szolgálatot, nem elsősorban az országnak (mert ez végképp nem nagyon érdekelte őt), hanem legalább azoknak, akik az összes ostobaságát eltűrve próbálták tisztára sikálni az imázsát, ha egy katasztrofális eredményhez vezető választási folyamat végén veszi a kalapját és nem terheli tovább a PNL és ezen keresztül a koalíció imázsát és szűkíti a mozgásterét egy akkora sebezhetőséggel, mint amilyen az ő akarnoksága”

– mutatott rá az elemző.

korábban írtuk

Iohannis lemondása nem oldott meg semmit – Ellenzéki reakciók az elnök távozására
Iohannis lemondása nem oldott meg semmit – Ellenzéki reakciók az elnök távozására

Elena Lasconi, az USR elnöke szerint túl későn mondott le Klaus Iohannis az elnöki tisztségről, míg Nicușor Dan bukaresti főpolgármester szerint a döntés nem szünteti meg a polgároknak a politikai osztállyal szembeni elégedetlenségét.

Iohannis távozásával jelentős összetartó erőt veszítenek az ellenzéki pártok

Mindezek fényében arra is rákérdeztünk, hogy nyerhetnek-e Iohannis távozásával a koalíciós pártok, Crin Antonescu, vagy ez késő, továbbra is a szélsőjobbnak áll a zászló. A szakértő rámutatott:

mivel az egész lemondás – figyelembe véve az utóbbi napok, hetek koalíciós kommunikációját – meglehetősen előkészítetlennek, összecsapottnak tűnik, egyelőre nehéz megítélni, milyen kommunikációs eszköztárat tudnak majd felvonultatni a koalíciós pártok és Crin Antonescu.

„Ahogy már korábban említettem, Crin Antonescu már megtette az első lépéseket és megpróbál(hat) egyfajta rendszerpárti szuveranizmust felkínálni a közvélemény erre fogékony részének, abban reménykedve, hogy a rendszerpárti internacionalisták jobb híján rá fognak szavazni. Ez utóbbiak megnyeréséhez kétségtelenül sokat segít Iohannis eltűnése a politikai színpadról, de még korai ezt előrejelezni.

Idézet
Ami a Călin Georgescu és az AUR–SOS–POT és újabban az USR által képviselt radikális ellentábort illeti, Iohannis távozásával jelentős összetartó erőt veszítenek el és ez – a kezdeti győzelmi mámor és retorika után – a köztük meglévő személyes és ideológiai különbségeket még jobban ki fogja emelni”

– hangsúlyozta Pászkán Zsolt. Hozzátette: ráadásul Călin Georgescu fényre lépése, politikai „elképzeléseinek” logikai, ideológiai, retorikai bukfenceinek nyilvánvalóvá válása után majd elválik, hogy továbbra is ugyanolyan hatásfokkal működik-e majd a „messiásvárás”, mint abban az időszakban, amikor még csak „titkos ígéret” volt.

„De az, hogy a február 10-ére meghirdetett »nagy bukaresti multiellenes tüntetés« még Klaus Iohannis lemondásának aznapi bejelentése, azaz Georgescuék »győzelme« ellenére is meglehetősen vérszegényre sikerült, azt látszik jelezni, hogy megkopni látszik Georgescu és a pillanatnyi népszerűségére felkapaszkodni szándékozók mozgósító ereje. Ráadásul jelenleg

Idézet
a »rendszerkritikus« oldalon most többen is bejelentkeztek a következő elnökválasztásra (Nicuşor Dan, Elena Lasconi, Victor Ponta, Daniel Funeriu és ki tudja még ki jelenik meg időközben), ami tovább gyengítheti a kormánykoalíció kihívóit”

– hívta fel a figyelmet.

korábban írtuk

Iohannis megy, a politikai válság marad – Elemzők az államfő távozásáról
Iohannis megy, a politikai válság marad – Elemzők az államfő távozásáról

Nem csillapítja a romániai politikai válságot elemzők szerint Klaus Iohannis bejelentése, miszerint lemond az államelnöki tisztségről.

Felvetésünkre, hogy megnyugodhatnak-e a kedélyek Iohannis távozása nyomán, az elemző elismerte: ezt egyelőre nehéz megmondani. „Kérdés, hogy mi lesz a kormánykoalíció pártjainak reakciója, illetve hogyan alakul a kormány megítélése az elkövetkező hónapokban. Ez utóbbinak ugyanis nemcsak a Klaus Iohannis hivatalban maradása által okozott feszültséget kell(ett) kezelnie, hanem a nagyrészt saját előző kormányzásából fakadó egyensúlyhiányokat és gazdasági nehézségeket is. Márpedig a koalíció részéről hiba lenne azt hinni, hogy Iohannis távozásával a koalíció pártjaival szembeni elégedetlenség és társadalmi feszültség is eltűnik. A

Idézet
feszültségoldás egyik kézenfekvő megoldása lehetne a tavalyi elnökválasztás eredményének megsemmisítéséhez vezető valódi okok feltárása, de tartok tőle, hogy ez a legkevésbé sem érdeke a kormánypártoknak. Ennek, valamint gyorsan felmutatható, kézzelfogható gazdasági sikerek hiányában viszont egyelőre nem látom, hogy milyen kommunikációs trükkel lehetne csökkenteni a társadalom jelentős részében még mindig jelenlévő feszültséget.

A kormánykoalíció pártjainak jelenlegi vezetői (és ez nem biztos, hogy ez a pártjaikra is érvényes) csak abban reménykedhetnek, hogy legalább az elnökválasztás második fordulójába sikerül bejuttatniuk egy jelöltet (pillanatnyilag Crin Antonescut), és akkor – talán – legyőzhetnek egy rendszerkritikus ellenjelöltet. Ha nem, akkor viszont

Idézet
könnyen arra ébredhetünk, hogy egy bizalmatlansági indítvány teljesen átkonfigurálja majd nemcsak a parlamenti erőviszonyokat, hanem a kormánykoalíció összetételét is”

– vetítette előre a szakértő.

korábban írtuk

Bölcs döntésnek nevezte Crin Antonescu Iohannis lemondását
Bölcs döntésnek nevezte Crin Antonescu Iohannis lemondását

A kormánypártok elnökjelöltje, Crin Antonescu hétfőn bölcs döntésnek nevezte Klaus Iohannis lemondását, emlékeztetve arra, hogy a szenátus elnöke, Ilie Bolojan veszi át ügyvivőként az államfői tisztséget.

Az elemzőt arra is megkértük, hogy röviden értékelje Iohannis elnöki mandátumait: van-e valamilyen kézzel fogható eredménye tíz éves és majd’ két hónapos elnökségének?

Idézet
Kudarc kudarc hátán. Tíz év alatt nemcsak egyetlen életképes programot sem volt képes megvalósítania (pedagógus létére a Képzett Románia elnevezésű program a kudarc mértékegysége lesz hosszú ideig!), de sikeresen szétvert több kormányt és a saját pártját, a PNL-t is.

Ezt bizonyítja a PNL ideiglenes elnökének minapi nyilatkozata, aki bejelentette, hogy a párt szempontjából a Iohannis-korszaknak vége. Magyar szempontból pedig az mondható el róla, hogy ő volt az az elnök, aki szász eredete ellenére államelnöki szintre emelte a magyarellenes uszítást és a magyar- és Magyarország-ellenes álhírek terjesztését. Számos negatív rekordot sikerült felállítania. Ő volt a legkevesebbet nyilatkozó, a leglustább és talán legostobább elnök, és ő volt az első, aki lemondással, megszégyenülve távozik a tisztségéből” – mutatott rá a Krónikának nyilatkozva Pászkán Zsolt.

korábban írtuk

Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis
Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis

Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis. Ezt maga az államfő jelentette be hétfőn annak nyomán, hogy a parlamenti házbizottságok eldöntötték: a törvényhozás kedden reggel tíz órakor vitatja meg a felfüggesztésről szóló indítványt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. február 10., hétfő

Továbbították az államfő lemondását a parlamentnek és az alkotmánybíróságnak

  1. A parlamentnek és az alkotmánybíróságnak is továbbította az elnöki hivatal hétfőn Klaus Iohannis államfő lemondását.
Továbbították az államfő lemondását a parlamentnek és az alkotmánybíróságnak
2025. február 10., hétfő

Kelemen Hunor: csalódottságot és feszültséget hagy maga után Iohannis

Klaus Iohannis lemondásával megnyílt a lehetőség, hogy olyan elnököt válasszon Románia, aki tiszteli az ország lakosságát, azon belül a magyar közösséget – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.

Kelemen Hunor: csalódottságot és feszültséget hagy maga után Iohannis
2025. február 10., hétfő

Oroszország nem avatkozott be a romániai választásokba a bukaresti nagykövet szerint

Oroszország nem avatkozott be a romániai elnökválasztásba – jelentette ki Valgyimir Lipajev bukaresti orosz nagykövet a HotNews hírportálnak nyilatkozva. Oroszország diplomatája kijelentette azt is, hogy nem hisz a román titkosszolgálatoknak.

Oroszország nem avatkozott be a romániai választásokba a bukaresti nagykövet szerint
2025. február 10., hétfő

Egyoldalú döntés volt – Kormánypárti reakciók az államfő lemondására

A kormánypártok elnökjelöltje, Crin Antonescu hétfőn bölcs döntésnek nevezte Klaus Iohannis lemondását. Marcel Ciolacu miniszterelnök azt mondta, hogy az államfő előtte nem konzultált a kormánykoalícióval a döntéséről.

Egyoldalú döntés volt – Kormánypárti reakciók az államfő lemondására
2025. február 10., hétfő

Iohannis lemondása nem oldott meg semmit – Ellenzéki reakciók az elnök távozására

Elena Lasconi, az USR elnöke szerint túl későn mondott le Klaus Iohannis az elnöki tisztségről, míg Nicușor Dan bukaresti főpolgármester szerint a döntés nem szünteti meg a polgároknak a politikai osztállyal szembeni elégedetlenségét.

Iohannis lemondása nem oldott meg semmit – Ellenzéki reakciók az elnök távozására
2025. február 10., hétfő

Iohannis megy, a politikai válság marad – Elemzők az államfő távozásáról

Nem csillapítja a romániai politikai válságot elemzők szerint Klaus Iohannis bejelentése, miszerint lemond az államelnöki tisztségről.

Iohannis megy, a politikai válság marad – Elemzők az államfő távozásáról
2025. február 10., hétfő

A kordont is ledöntötték a kormánypalota előtt tüntetők, könnygázt vetettek be ellenük

Több száz tüntető gyűlt össze hétfőn a bukaresti kormánypalota előtti téren, tiltakozni a kiskereskedelmi üzletláncok áremelései ellen. Mivel a demonstrálók áttörték a kordont, a csendőrség könnygázt vetett be, több agresszív tüntetőt előállítottak.

A kordont is ledöntötték a kormánypalota előtt tüntetők, könnygázt vetettek be ellenük
2025. február 10., hétfő

Középiskolai kerettantervek: konzultációs karavánt indítanak a szakszervezetek

Konzultációs karavánt indít kedden a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) a középiskolai kerettantervekről.

Középiskolai kerettantervek: konzultációs karavánt indítanak a szakszervezetek
2025. február 10., hétfő

Tovább csökkent Románia népessége: a halálozások száma 1,8-szorosa volt az élveszületésekének

Tavaly decemberben 9617 fővel csökkent Románia népessége, a halálozások száma 1,8-szorosa volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.

Tovább csökkent Románia népessége: a halálozások száma 1,8-szorosa volt az élveszületésekének
2025. február 10., hétfő

Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis

Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis. Ezt maga az államfő jelentette be hétfőn annak nyomán, hogy a parlamenti házbizottságok eldöntötték: a törvényhozás kedden reggel tíz órakor vitatja meg a felfüggesztésről szóló indítványt.

Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis