Nem szabad mindent. Az ügyvivő államfői tisztség Iohannist váltó betöltője csupán korlátozott hatáskörökkel bír
Fotó: Presidency.ro
Miután Klaus Iohannis leköszönő államfő hétfőn bejelentett lemondása szerdán hatályba lép, az alkotmány értelmében a második legfontosabb közjogi tisztség betöltője, a szenátus elnöke veszi át az ügyvivő államfői feladatokat.
2025. február 11., 20:362025. február 11., 20:36
2025. február 11., 20:392025. február 11., 20:39
Ez jelen esetben Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, korábbi nagyváradi polgármester, a Bihar megyei közgyűlés volt elnöke, ő költözik be egy időre Iohannis helyére a Cotroceni-palotába. Bár ügyvivői minőségében az új elnök megválasztásáig ő látja el az államfői teendőket,
A parlamentnek és az alkotmánybíróságnak is továbbította az elnöki hivatal hétfőn Klaus Iohannis államfő lemondását.
Ilie Bolojan hatáskörei a román alkotmány szerint a következők:
Ugyanakkor az alkotmány értelmében nem oszlathatja fel a parlamentet, nem kezdeményezhet népszavazást és nem intézhet politikai üzeneteket a parlamenthez.
Személy szerint helyesnek tartom, hogy Klaus Iohannis rászánta magát, és távozik az elnöki tisztségből. Épp csak egy baj van: megkésett a gesztussal.
A PNL fiókszervezeteinek elnökeivel tartott vezetőségi ülés után nyilatkozó Bolojan elmagyarázta: az államfő lemondását követően a szenátusi elnöknek kell átvennie ügyvivő jelleggel ezt a tisztséget, de az alkotmány előírásai szerint Románia elnöke nem lehet egyetlen politikai pártnak sem a tagja, így kénytelen felfüggeszteni pártelnöki tisztségét és párttagságát.
Hozzátette: a PNL kedd délutánra tervezett országos politikai vezetőtanácsában Cătălin Predoiu első alelnököt fogja javasolni ügyvivő pártelnöknek. Ugyanekkor döntenek arról is, hogy kit javasoljanak ügyvivő szenátusi elnöknek – tette hozzá Bolojan.
Lemond az államfői tisztségről Klaus Iohannis. Ezt maga az államfő jelentette be hétfőn annak nyomán, hogy a parlamenti házbizottságok eldöntötték: a törvényhozás kedden reggel tíz órakor vitatja meg a felfüggesztésről szóló indítványt.
Mint arról beszámoltunk, a kormány már korábban jóváhagyta a 2025. május 4-i elnökválasztás menetrendjét. A jelölések benyújtásának határideje március 15.
A diaszpórában élő románok három napon keresztül szavazhatnak, május 2-ától, péntektől kezdődően, helyi idő szerint reggel 7:00 és este 21:00 óra között. Vasárnap azonban romániai idő szerint 21:00 órakor zárulnak a szavazóhelyiségek külföldön.
A demokráciát és a szólásszabadságot sérti a román miniszterelnök szerint, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elrendelte egyes újságírók véleménynyilvánításainak törlését az internetes felületekről.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
A bukaresti kormány lehetővé tette, hogy útlevélként is használható elektronikus útlevelet kapjanak a külföldi állandó lakhelyre költözött román állampolgárok.
Emil Hurezeanu külügyminiszter csütörtökön közölte, hogy pénteken tárgyal Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kormánya támogatásáról biztosította Moldova európai integrációs törekvéseit, és felköszöntötte a Prut határfolyón túl élő románokat Besszarábia és a Román Királyság 1918-as egyesülésének évfordulója alkalmából.
A bukaresti parlament előtti Constituției (Alkotmány) téren tartott szerdai tüntetés nyomán egy büntetőfeljelentést tettek és hat bírságot róttak ki a csendőrök.
Nem romlott meg a Románia és az Egyesült Államok közötti viszony – állítja Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Éles pengeváltás alakult ki az RMDSZ és Victor Ponta között azután, hogy az államelnöki tisztségre pályázó exminiszterelnök szerint ő soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását a magyar alakulatra.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
szóljon hozzá!