Fotó: Pixabay
A kormány azonnali és középtávú intézkedéseket tartalmazó tervet készít a polgárok és a gazdaság számára szükséges villamosenergia minden körülmények között történő biztosítására – jelentette be a kormányfő az energiaparancsnokság pénteki ülése után.
2024. július 19., 15:402024. július 19., 15:40
A tárcaközi bizottság a kormánypalotában ült össze pénteken Marcel Ciolacu miniszterelnök vezetésével. A kormány közleménye szerint a felelős intézmények és az energiatermelők, -elosztók és -szolgáltatók képviselői véglegesíteni fogják a tervet.
„Szorosabban együtt kell működnünk, és fel kell gyorsítanunk az országos disztribúciós hálózatba, valamint az új energiatermelési és energiatárolási kapacitásokba történő beruházásokat. A román állampolgároknak és vállalkozóknak nem szabad megérezniük a hőhullám hatásait. Közvetlenül részt fogok venni mindabban, amiért a kormány felelős: jogszabályi változások, a beruházások pénzügyi támogatása, párbeszéd az európai finanszírozókkal” – fogalmazott a kormányfő.
Az Agerpres által idézett közlemény szerint
Emellett egységes formátumot kell meghatározni a villamosenergia-mérési adatok továbbítására/közlésére az elosztók és a szállítók között annak érdekében, hogy világosabb képet kapjon az állam a fogyasztási és termelési igényekről, és egyensúlyt alakíthasson ki.
Ugyanakkor az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) elemezni fogja az árképzési mechanizmust, hogy megvédje a végfelhasználókat a piaci ingadozásoktól.
A középtávú intézkedések között van az energiaágazat valamennyi szegmensében a beruházások felgyorsítása.
Sebastian Burduja energiaügyi miniszter kijelentette, hogy 15 év után Románia készen áll egy országos energiastratégia elfogadására, amely alapján az állam képes lesz megtervezni, rangsorolni és egymáshoz rendelni a nemzeti energiabiztonság garantálásához szükséges beruházásokat és projekteket a villamos energia és a földgáz versenyképes áron való biztosításához.
Emlékeztetett, hogy több évtizedes szünet után,
„A jövő évtől kezdődően ezekkel a beruházásokkal több energiát és középtávon tisztességes árakat biztosítunk a lakosság és az üzleti szféra számára” – jelentette ki Burduja.
A kormány, az illetékes intézmények, a gyártók, forgalmazók és a beszállítók képviselői közötti konzultációk folytatódnak – közölte még a kabinet.
A kánikula következményei arra késztetik a hatóságokat, hogy lelkileg felkészítsék a lakosságot egy esetleges blackoutra, azaz teljes áramkimaradásra – állapította meg az áramtermelő-fogyasztókat és energiaközösségeket tömörítő szövetség (APCE).
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!