Marcel Ciolacu szerint 20 év után Románia megérdemel egy olyan elnököt, aki a mindenkié
Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szombati tisztújító kongresszusának küldöttjei titkos szavazással Marcel Ciolacut választották pártelnöknek és megszavazták azt is, hogy ő lesz a párt jelöltje az év végi államelnök-választáson.
2024. augusztus 24., 15:412024. augusztus 24., 15:41
2024. augusztus 24., 17:392024. augusztus 24., 17:39
A 2380 küldöttből 2253 igennel szavazott a PSD új vezetőségére: Paul Stănescu főtitkár, Sorin Grindeanu és Daniel Băluţă első alelnökök, Florin Jianu, Lia Olguţa Vasilescu, Gheorghe Şoldan, Gabriel Zetea, Vasile Dîncu, Victoria Stoiciu, Mihnea Costoiu és Elisabeta Lipă alelnökök. A küldöttek közül 2257-en támogatták azt, hogy Marcel Ciolacu legyen a PSD államfőjelöltje – közölte az Agerpres.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szombati tisztújító kongresszusán tartott beszédében Marcel Ciolacu kifejtette: elérkezett az ideje, hogy Románia tegyen valamit a diaszpórában élő románokért, akik a hazaküldött pénzösszegekkel évről évre több milliárd euróval járulnak hozzá Románia költségvetéséhez. Ezért más országok mintájára azt javasolja, hogy a külföldön jogszerűen letelepedett román állampolgárok a hazatérésük után 10 éven keresztül ne fizessenek adót a hazahozott pénzük után, és legyen adómentes a külföldről származó jövedelmük (befektetések, bérleti díjak, osztalékok) is.
Ciolacu beszélt arról is, hogy Ukrajna támogatása biztosítja Románia békéjét, és Bukarest támogatni fogja a szomszédos államot a háború utáni újjáépítési erőfeszítésekben is. „Nem hiszem, hogy akad ebben a teremben bárki, aki azt szeretné, hogy Oroszország a szomszédunk legyen. Ezért továbbra is határozottan támogatni fogjuk Ukrajna függetlenségét és szuverenitását” – jelentette ki.
Beszédében kitért arra is, hogy Románia továbbra is „különös figyelmet” fog fordítani a Moldovai Köztársasággal fenntartott kapcsolataira, és aktívan támogatni fogja a Pruton túli ország európai integrációját.
Kijelentette: azzal a meggyőződéssel indul az év végi elnökválasztáson, hogy az államnak minden román állampolgárról gondoskodnia kell, ezért az elnöki hivataltól a közigazgatás legalsó szintjéig meg kell reformálni.
Ciolacu közölte, hogy támogatja a véleménynyilvánítás szabadságát, a gazdasági, lelkiismereti és szexuális szabadságot, de a társadalom alapját képező család intézményét védelmezendő értéknek tartja.
– jelentette ki a PSD elnöke. A politikus hangsúlyozta, hogy életében „a család, a munka és a hit” volt az „iránytűje”, a szülei pedig tisztességre és mértékletességre tanították. Beszédében Ciolacu a PSD-t egy felelős pártnak nevezte, amelynek továbbra is a stabilitás garanciájának kell lennie, hogy az emberek nyugodtan végezhessék mindennapi teendőiket. „Az emberek mindig is a stabilitás és az egyensúly érdekében támogatták a PSD-t a nehéz időkben. Mindig is mi voltunk azok, akik megoldást találtak a más pártok által okozott problémákra” – jelentette ki.
amikor a gazdaság a szakadék szélén állt, az energiaárak elszabadultak, a béreket és a nyugdíjakat befagyasztották, és példátlanul csökkent az életszínvonal. Kifejtette azt is, hogy az elmúlt húsz évben Romániának olyan államfői voltak, „akik egyáltalán nem törődtek az emberekkel”. Szerinte Romániának „kiegyensúlyozott” elnökre van szüksége, aki „méltósággal a helyes irányba” vezeti az országot. Egy olyan államfőre – tette hozzá –, aki elfogadja, hogy egy normális államban a hatalom nem egy személy vagy egy párt monopóliuma.
Mintha nem a koalíciós partnere, hanem ellenzéki párt lenne, olyan hangvételű nyilatkozatban reagált a nemzeti Liberális párt (PNL) arra a bejelentése, hogy Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke harcba száll az államfői tisztségért.
Marcel Ciolacu szerint Románia változóban van, és a PSD-nek az országgal együtt változnia kell. A szociáldemokratáknak elsőként kell megreformálniuk önmagukat a romániai pártok közül, és a reformhoz tartozik, hogy az őszi parlamenti választásokon a jelöltlisták befutó helyeinek 30 százalékára nők kerüljenek – üzente a megyei szervezetek vezetőinek.
Hangsúlyozta, hogy a PSD készen áll egy újabb lépésre, amikor bejelentette, hogy indul az államelnök-választáson. „Itt az ideje, hogy előlépjek, és teljes magabiztossággal kimondjam: igen, indulok a választáson, és megnyerem Románia elnöki tisztségét! Igen, 20 év után Románia megérdemel egy olyan elnököt, aki a mindenkié!' – mondta Ciolacu, hozzátéve, hogy döntését a párttársakkal, a szociális partnerekkel, a közemberekkel, a családjával való megbeszélések és tanácskozások után hozta meg.
„Sem a fiam, sem a legtöbb vele egykorú fiatal, aki idén először fog szavazni, nem ismer a jelenlegitől eltérő elnöki modellt.
– fejtette ki Ciolacu, aki szerint így nem meglepő, hogy sok fiatal a populizmust és a szélsőségességet választja. Szerinte ezeknek a fiataloknak egy tisztességes alternatívára van szükségük. A PSD elnöke hozzátette, hogy Romániának olyan elnökre van szüksége, aki a pártpolitika helyett állampolitikát folytat, és az emberekkel vállvetve dolgozik a lakosság jólétéért.
Az RMDSZ elnöke szerint nem meglepő Marcel Ciolacu miniszterelnök keddi bejelentése, miszerint versenybe száll az államelnöki tisztségért. Kelemen Hunor úgy véli, a szociáldemokrata pártelnök biztosan bejut a második fordulóba.
Marcel Ciolacu 2019 végén került – először ügyvivő, majd 2020 augusztusától megválasztott elnökként – a legnagyobb romániai párt élére.
Miután a legutóbbi, 2020-as választásokon a PSD a megyei pártlistákra leadott voksok alig 23 százalékát kapta meg, és második helyen végzett a csaknem 30 százalékos PNL mögött, az idei júniusi helyhatósági választásokon a PSD „visszaelőzte” jelenlegi koalíciós partnerét: a szociáldemokraták megyei pártlistái az érvényes voksok 35,6 százalékát szerezték meg összesen a PNL 29,2 százalékával szemben, emlékeztet az MTI.
A PSD 2021-ben – két év ellenzéki politizálás után – került ismét kormányra, miután nagykoalícióra lépett az európai néppárti tagsággal rendelkező Nemzeti Liberális Párttal (PNL). A koalíciós megállapodás értelmében a PSD elnöke tavaly júniusban vette át a kormányfői tisztséget.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
szóljon hozzá!