Fotó: Veres Nándor
Újból igényelhető lesz a tejelő szarvasmarhák után járó támogatás, miután a képviselőház mezőgazdasági bizottságában sikerült módosítani a jogszabályt – olvasható az RMDSZ hírlevelében.
2023. április 12., 16:162023. április 12., 16:16
2023. április 12., 16:292023. április 12., 16:29
Alapból 73 euró támogatást kaphatnak szarvasmarhánként azok a tejtermelő gazdák, akik síkvidéken minimum 10, hegyvidéken pedig legkevesebb 5 tehenet tartanak, de ez a támogatási összeg akár a 100 euró összeget is elérheti a visszaosztás után.
A gazdáknak a törvény Hivatalos Közlönyben való megjelenését követő 20 napon belül lesz lehetőségük kérvényezni a támogatást a Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökség helyi vagy megyei kirendeltségeinél (APIA). Azok az állattenyésztők nyújthatják be kérelmeiket, akik az országos adatbázisban (BND) nyilvántartott szarvasmarhák állandó tulajdonosai. Az igényléshez szükséges formanyomtatvány elérhető az RMDSZ honlapjáról.
„A támogatást igényelhetik azok a tejtermelő gazdák, akiknek állatállományuk nem csökkent több mint 25 százalékkal 2022. augusztus és december 31 közötti periódusban, erről az Országos Állatazonosító és Nyilvántartási Rendszerből (SNIIA) bizonyítványt kell benyújtaniuk, valamint ebben a periódusban a megtermelt tejet értékesíteni tudták az állattartók” – mutatott rá Magyar Lóránd, a mezőgazdasági bizottság alelnöke, Szatmár megyei képviselő. Hozzátette,
„Az első támogatási időszakban közel 300 ezer szarvasmarha után igényelték a támogatást a gazdák, a kifizetés már elkezdődött. Miután a második igénylési periódus is lezárul, a fel nem használt összegeket újraosztja az illetékes szaktárca az igénylők között, így a támogatás összege tovább növekedhet szarvasmarhánként. A kifizetésekre 2023. december 31-ig kerül sor” – emelte ki Könczei Csaba Kovászna megyei parlamenti képviselő. Mint kifejtette, erre a módosításra azért volt szükség, hogy minél több gazda igényelni tudja a támogatást és a teljes keretösszeg felhasználásra kerüljön.
az RMDSZ szakpolitikusai annak érdekében, hogy a gazdák egyenlő támogatásban részesüljenek.
A Hargita, Maros és Kovászna megyében élő gazdák már közel ötmillió euró értékben igényelték a szarvasmarhatartók számára első alkalommal biztosított, az orosz-ukrán háború negatív gazdasági hatásainak az ellensúlyozására szánt többlettámogatást.
Szarvasmarhánként akár 900 euró támogatást is kaphatnak az állattenyésztéshez biotechnológiát alkalmazó farmok, egyesületek, akik állatnemesítéssel foglalkoznak, ha az állatállományban legalább ötven jószág van.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
Molnár Zsolt fogja képviselni Romániát az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének igazgatótanácsában. Az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
szóljon hozzá!