A NATO főtitkári tisztségére frissen bejelentkezett Klaus Iohannis román államfő ígéretei ellenére Románia nem hogy a bruttó hazai terméke 2,5 százalékát nem költötte védelmi kiadásokra tavaly, de a szint még a kötelező 2 százalékot sem érte el – derül ki a katonai szövetség jelentéséből.
2024. március 22., 12:342024. március 22., 12:34
A dokumentum szerint Románia tavaly a GDP 1,6 százalékát költötte védelmi kiadásokra, ami még a holland 1,63-nál is kevesebb, nem is beszélve az 1,73 százalékos uniós átlagról.
A jelentés szerint Románia az elmúlt években csak egyszer, 2020-ban érte el a szintet, akkor 2,01 százalék volt, de az azóta eltelt időben folyamatosan csökkent, a tavalyi 1,6 százalék pedig 2017 óta a legalacsonyabb.
Fotó: NATO
Mint ismeretes, a NATO alapszerződése értelmében a tagállamoknak legalább a GDP-jük 2 százalékát védelemre kell költeniük évente.
Ennek azonban a többség nem felel meg, az élen Lengyelország és az Egyesült Államok áll 3,92, illetve 3,24 százalékkal, míg a harmadik Görögország 3,05-tel.
Az utolsó helyen Luxemburg áll 1,01 százalékkal, az utolsó előtti Belgium 0,21-gyel, míg előtte Spanyolország áll 0,24-gyel.
Mint megírtuk, Klaus Iohannis március 12-én jelentette be, hogy versenybe száll a holland Mark Ruttéval a NATO főtitkári tisztségéért.
Akkor a Politicóban közzé is tette a katonai szövetség reformjára vonatkozó „tízparancsolatát”, amelynek egyik pontja így szól:
„Mindannyiunknak mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a védelmi kiadások tekintetében a lehető leghamarabb elérjük a GDP 2 százalékának megfelelő minimumot, és legalább 20%-ot fektessünk be a fő felszerelésekbe. A megfelelő finanszírozásnak eredményorientáltnak kell lennie, és hatékonyságnöveléssel kell párosulnia”.
Tízpontos tervet vázolt fel Klaus Iohannis román államfő a NATO jövőjével kapcsolatosan, miután kedden hivatalosan is bejelentette, hogy harcba száll a katonai szövetség főtitkári tisztségéért.
Több mint két héttel az erről napvilágot látott sajtóinformációkat követően Klaus Iohannis államfő megerősítette, hogy megpályázza az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) főtitkári tisztségét.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!