A NATO főtitkári tisztségére frissen bejelentkezett Klaus Iohannis román államfő ígéretei ellenére Románia nem hogy a bruttó hazai terméke 2,5 százalékát nem költötte védelmi kiadásokra tavaly, de a szint még a kötelező 2 százalékot sem érte el – derül ki a katonai szövetség jelentéséből.
2024. március 22., 12:342024. március 22., 12:34
A dokumentum szerint Románia tavaly a GDP 1,6 százalékát költötte védelmi kiadásokra, ami még a holland 1,63-nál is kevesebb, nem is beszélve az 1,73 százalékos uniós átlagról.
A jelentés szerint Románia az elmúlt években csak egyszer, 2020-ban érte el a szintet, akkor 2,01 százalék volt, de az azóta eltelt időben folyamatosan csökkent, a tavalyi 1,6 százalék pedig 2017 óta a legalacsonyabb.
Fotó: NATO
Mint ismeretes, a NATO alapszerződése értelmében a tagállamoknak legalább a GDP-jük 2 százalékát védelemre kell költeniük évente.
Ennek azonban a többség nem felel meg, az élen Lengyelország és az Egyesült Államok áll 3,92, illetve 3,24 százalékkal, míg a harmadik Görögország 3,05-tel.
Az utolsó helyen Luxemburg áll 1,01 százalékkal, az utolsó előtti Belgium 0,21-gyel, míg előtte Spanyolország áll 0,24-gyel.
Mint megírtuk, Klaus Iohannis március 12-én jelentette be, hogy versenybe száll a holland Mark Ruttéval a NATO főtitkári tisztségéért.
Akkor a Politicóban közzé is tette a katonai szövetség reformjára vonatkozó „tízparancsolatát”, amelynek egyik pontja így szól:
„Mindannyiunknak mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a védelmi kiadások tekintetében a lehető leghamarabb elérjük a GDP 2 százalékának megfelelő minimumot, és legalább 20%-ot fektessünk be a fő felszerelésekbe. A megfelelő finanszírozásnak eredményorientáltnak kell lennie, és hatékonyságnöveléssel kell párosulnia”.
Tízpontos tervet vázolt fel Klaus Iohannis román államfő a NATO jövőjével kapcsolatosan, miután kedden hivatalosan is bejelentette, hogy harcba száll a katonai szövetség főtitkári tisztségéért.
Több mint két héttel az erről napvilágot látott sajtóinformációkat követően Klaus Iohannis államfő megerősítette, hogy megpályázza az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) főtitkári tisztségét.
Kibertámadás érte szerdán a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) hivatalos honlapját.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) 14 fiatalt vett őrizetbe Temes megyében, mert a gyanú szerint kábítószereket árultak az utcán, többek között kiskorúaknak is.
Huszonegy éves korukig a gyermekkórházakban kaphatnak kezelést a ritka betegségben szenvedő fiatalok – jelentette be szerdán az egészségügyi miniszter.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
„Ezt a domaint Oroszország lefoglalta” – ez az angol nyelvű üzenet fogadja jelenleg is azokat, akik belépnek a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) honlapjára, amelyet szerda reggel hackerek támadtak meg.
Kisiklott kedd este egy benzint szállító tehervonat több vagonja a Mehedinţi megyei Prunişor település térségében.
Kihirdette kedden Klaus Iohannis államfő a törvényt, amely szerint az útdíj az érvényessége kezdetétől számított 24 órán belül is kifizethető.
A parlament külpolitikai és európai ügyekért felelős bizottságai 35 támogató és hat ellenszavazattal kedvezően véleményezték kedden Roxana Mînzatu uniós biztosi jelölését.
A Szeben megyei választási iroda (BEJ) elrendelte kedden a Nemzeti Liberális Párt (PNL) államfőjelöltje, Nicolae Ciucă több választási plakátjának eltávolítását, mivel ezek mérete nem felel meg a vonatkozó törvényben előírtaknak.
szóljon hozzá!