A NATO főtitkári tisztségére frissen bejelentkezett Klaus Iohannis román államfő ígéretei ellenére Románia nem hogy a bruttó hazai terméke 2,5 százalékát nem költötte védelmi kiadásokra tavaly, de a szint még a kötelező 2 százalékot sem érte el – derül ki a katonai szövetség jelentéséből.
2024. március 22., 12:342024. március 22., 12:34
A dokumentum szerint Románia tavaly a GDP 1,6 százalékát költötte védelmi kiadásokra, ami még a holland 1,63-nál is kevesebb, nem is beszélve az 1,73 százalékos uniós átlagról.
A jelentés szerint Románia az elmúlt években csak egyszer, 2020-ban érte el a szintet, akkor 2,01 százalék volt, de az azóta eltelt időben folyamatosan csökkent, a tavalyi 1,6 százalék pedig 2017 óta a legalacsonyabb.
Fotó: NATO
Mint ismeretes, a NATO alapszerződése értelmében a tagállamoknak legalább a GDP-jük 2 százalékát védelemre kell költeniük évente.
Ennek azonban a többség nem felel meg, az élen Lengyelország és az Egyesült Államok áll 3,92, illetve 3,24 százalékkal, míg a harmadik Görögország 3,05-tel.
Az utolsó helyen Luxemburg áll 1,01 százalékkal, az utolsó előtti Belgium 0,21-gyel, míg előtte Spanyolország áll 0,24-gyel.
Mint megírtuk, Klaus Iohannis március 12-én jelentette be, hogy versenybe száll a holland Mark Ruttéval a NATO főtitkári tisztségéért.
Akkor a Politicóban közzé is tette a katonai szövetség reformjára vonatkozó „tízparancsolatát”, amelynek egyik pontja így szól:
„Mindannyiunknak mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a védelmi kiadások tekintetében a lehető leghamarabb elérjük a GDP 2 százalékának megfelelő minimumot, és legalább 20%-ot fektessünk be a fő felszerelésekbe. A megfelelő finanszírozásnak eredményorientáltnak kell lennie, és hatékonyságnöveléssel kell párosulnia”.
Tízpontos tervet vázolt fel Klaus Iohannis román államfő a NATO jövőjével kapcsolatosan, miután kedden hivatalosan is bejelentette, hogy harcba száll a katonai szövetség főtitkári tisztségéért.
Több mint két héttel az erről napvilágot látott sajtóinformációkat követően Klaus Iohannis államfő megerősítette, hogy megpályázza az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) főtitkári tisztségét.
Megnyerte a megmérettetésen függetlenként indult Nicușor Dan a romániai államfőválasztást, miután a hivatalos szavazatszámlálás alapján előnye behozhatatlanná vált ellenfele, George Simion számára.
Nicușor Dan szerint a román társadalom megmutatta az erejét az elnökválasztás második fordulójában.
Vasárnap a 21 órai urnazárásig több mint 11 millió 600 ezer személy szavazott az államfőválasztás döntő fordulójában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Szoros eredményt jósolnak az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában a közvélemény-kutatók Nicușor Dan és George Simion között.
Teljesen alaptalan vádak keringenek a Telegramon és a X-en a romániai elnökválasztásba való állítólagos francia beavatkozásról − közölte vasárnap este a francia külügyminisztérium.
Vasárnap 20 óráig több mint 11 millió román állampolgár adta le voksát az államfőválasztás döntő fordulójában.
Elutasítja az orosz külügyminisztériumi szóvivő azokat a vádakat, miszerint Moszkva beavatkozott volna a romániai államelnök-választásba.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!