Fotó: U. S. Army
Még változatosabbá teszi az orosz fenyegetés miatt Romániába telepített haderejét az Egyesült Államok: hamarosan hegyivadász egységeket is az országba vezényel.
2023. március 14., 14:112023. március 14., 14:11
Mint ismeretes, kilenc hónappal ezelőtt a Pentagon a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu támaszpontra vezényelte a híres 101-es légi szállítású hadosztály 2. számú gyalogos dandárjának 3800 katonáját.
A rotációs elv jegyében ők hamarosan hazatérnek, a helyüket pedig a 1. számú gyalogos dandár 3800 katonája veszi át.
Ez is elit egységnek számít, ugyanakkor – ahogy az a nevükből is kiderül – különleges, hegyvidéki körülmények közötti hadviselésre is kiképezték őket.
Ugyanakkor ejtőernyős egységként is bevethetők.
Katonai szakértők szerint mindez – azzal együtt, hogy Washington egy kétcsillagos tábornok Romániába vezénylését is bejelentette – azt jelzi, hogy az Egyesült Államok katonai vezetése kiemelt jelentőséget tulajdonít annak, hogy jelentős amerikai katonai jelenlét legyen az Oroszország által megtámadott Ukrajnával közvetlenül szomszédos NATO-tagállamban.
Gregory K. Anderson, a 10. hegyivadász hadosztály parancsnoka az army.mil szerint kijelentette: egysége büszke arra, hogy szövetségesei oldalán szolgálhat. „A hadsereg hozzászokott a világméretű bevetésekhez, és készen áll a küldetésekre" – mondta.
Kevin Sharp ezredes, a 101. légi szállítású hadosztály 1. gyalogsági dandár harccsoportjának parancsnoka elmondta, hogy beosztottjai is készen állnak kollégáik leváltására. „A Bastogne-i dandár készen áll arra, hogy elvállalja a NATO-szövetségeseink támogatásának és az orosz agresszió elrettentésének kritikus küldetését a NATO keleti szárnyán. Közel 80 évvel ezelőtt a 101. légi szállítású hadosztály katonái harcoltak az ardenneki csatában, és a dandárunk ma már büszkén viseli a Bastogne becenevet. Ma készen állunk arra, hogy biztosítsuk az európai békét, amely a 101. légi szállítású hadosztály első katonáinak áldozatos munkájára épült” – mondta Kevin Sharp ezredes.
A 10. hegyivadász hadosztály katonái részt vettek a Sivatagi Vihar (Szaúd-Arábia), Restore Hope és Continue Hope (Szomália), Uphold Democracy (Haiti), Joint Forge (Bosznia-Hercegovina) és a Joint Guardian (Koszovó) nevű műveletekben. Ezen kívül az egység katonái több afganisztáni vagy szíriai bevetésen is részt vettek.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
Molnár Zsolt fogja képviselni Romániát az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének igazgatótanácsában. Az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
szóljon hozzá!