Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Magyarország és Románia egyaránt Európa élbolyában található, ha a polgárok hazafiságáról van szó – derül ki egy kutatásból.
2024. április 19., 09:592024. április 19., 09:59
Az Európai Társadalmak Összehasonlító Vizsgálatának (The European Social Survey – ESS) vonatkozó eredményei szerint – melyeket a Hotnews.ro hírportál szemlézett – a 23 vizsgált ország közül Bulgária lakói kötődnek a legerőteljesebben hazájukhoz: 53,6 százalékuk adta a maximális pontszámot. Őket a görögök és a montenegróiak követik: előbbiek 44,2, utóbbiak 43,4 százaléka nagy hazafi, míg Portugáliában a lakosok 42,8 százaléka.
A válaszadók egyébként tízes skálán jellemezhették országukkal szembeni viszonyukat. A hazájukhoz egyáltalán nem kötődő romániaiak aránya 0,8, a magyarországiaké pedig 0,3 százalék. Eközben Magyarországon csupán a válaszadók alig több, mint 7 százaléka nem adott legalább 5-ös, azaz „átmenő” osztályzatot hazafiságának (tehát 0-4 között választott), míg Romániában ezek aránya csaknem 17 százalék.
A rangsor másik végét tekintve Hollandiában a legalacsonyabb azok aránya, akik maximálisan kötődnek hazájukhoz: csupán a megkérdezettek 6,5 százaléka. Túltengő hazafiságban a belgák (9,7) és a britek (15,5) sem „szenvednek”. A hazájukhoz egyáltalán nem kötődők aránya Észak-Macedóniában (2,3), Belgiumban (2,1) és Nagy-Britanniában (1,3) a legmagasabb. Érdekesség, hogy a hazafiságban jeleskedő Bulgária a teljesen „érzéketlenek” tekintetében is az élbolyban található a maga egy százalékával – derül ki a Hotnews cikkéből.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!