Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis államfő határozott fellépésre szólította fel a prefektusokat és a helyi hatóságokat a koronavírus-járvány elleni küzdelemben, ugyanakkor arra figyelmeztette őket, hogy ne keltsenek pánikot.
2020. november 12., 17:292020. november 12., 17:29
2020. november 12., 18:242020. november 12., 18:24
Iohannis a járványügyi operatív tanácsokat is vezető megyei kormánybiztosokkal tartott csütörtöki távértekezletén, az oltásokról szóló biztató hírekre utalva úgy értékelte: „megcsillant a remény”. Hozzátette: nem tudni még, mikor válik Romániában is hozzáférhetővé a vakcina, de azt valószínűsítette, hogy erre 2021 első negyedévében, több ütemben kerülhet sor.
„Nem állíthatjuk, hogy sikerült megfékezni a járványt, de a számok visszaigazolták, hogy a szigorítások eredményesek voltak” – közölte Iohannis. Az elnök rámutatott, a hét elejétől érvényes korlátozó intézkedéseket „határozott, korrekt és világos módon, megfelelő magyarázatok kíséretében” kell gyakorlatba ültetniük a prefektúráknak, rendőrségnek, csendőrségnek. „Itt most nem politikai intézkedésekről van szó, hanem elengedhetetlenül fontos közegészségügyi intézkedésekről, és sok ember élete forog kockán” – fogalmazott az államfő, hangsúlyozva a megfelelő kommunikáció szükségességét. Iohannis arra kérte a kormány területi képviselőit, közöljék az intézkedéseket, hogy mi történik, de ne legyenek „pánikkeltő hírek forrásai”. „Mindannyiunkat aggodalommal tölt el a helyzet, de nem szabad bepánikolnunk. Nagyon határozottaknak kell lennünk, tiszta fejjel kell döntéseket hoznunk, és egyetlen célunk kell hogy legyen: az emberek egészsége” – tette hozzá.
Az országban az utóbbi három hétben megduplázódott – és csütörtökön meghaladta a százezret – az ismert aktív fertőzöttek száma. Duplájára emelkedett az átlagos napi esetszám és a halálesetek átlaga. Ugyanakkor a kórházban kezelt betegeké ebben az időszakban kevesebb mint 25 százalékkal, az intenzív osztályon ápolt súlyos eseteké pedig kevesebb mint 50 százalékkal emelkedett.
A médiában megszólaltatott járványügyi szakemberek szerint a helyhiány miatt nem emelkedett a fertőzések ütemében a kórházban kezelt fertőzöttek száma, de ez azt is jelzi, hogy az ellátórendszer a teljesítőképessége határára jutott, és egyre súlyosabb állapotban lévő koronavírus-betegek kerülnek a kórházakba. Csütörtökön 1152 fertőzöttet ápoltak az intenzív terápián. Romániában jelenleg mintegy 1250 ágy a Covid-kórházak intenzív osztályainak teljes kapacitása.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
szóljon hozzá!