Fotó: 123RF
Az Európai Bizottság úgy határozott, hogy felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást indít Románia, Bulgária, Görögország, Litvánia, Málta, Portugália és Szlovénia ellen az épületek energiahatékonyságával kapcsolatos kötelezettségeik elmulasztása miatt – tájékoztatott pénteken a brüsszeli testület.
2024. május 24., 15:422024. május 24., 15:42
A közleményben a Bizottság emlékeztetett arra, hogy a tagállamoknak meg kell határozniuk az épületek energiahatékonyságára vonatkozó minimumkövetelményeket, és törekedniük kell a beruházások és a megtakarítások optimális egyensúlyára, vagyis az ún. „költségoptimalizált szintek” megvalósítására.
A költségoptimalizált szintek kiszámítása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a tagállamok teljes mértékben ki tudják aknázni a nemzeti épületállomány energiahatékonysági és megújulóenergia-potenciálját, és elkerüljék, hogy a lakosság és a vállalatok a szükségesnél több pénzt költsenek a lakások és irodák energiahatékonyságának javítására – olvasható a tájékoztatásban.
az egyének és vállalkozások által az online platformok használata révén szerzett jövedelmekre vonatkozó, időben történő információcsere elmulasztása miatt.
Az uniós testület azzal érvel, hogy az adózás területén történő közigazgatási együttműködésről szóló 2011/16/EU irányelv módosításáról szóló, 2021. március 22-i (EU) 2021/514 irányelv 2023. január 1-jétől új átláthatósági szabályokat vezetett be az adózás területén a digitális platformokon folytatott ügyletekre vonatkozóan.
Ezeknek megfelelően az online platformok előbb kötelesek voltak összegyűjteni az egyének és a vállalkozások 2023-as jövedelemére vonatkozó információkat, és jelenteniük kellett őket a platform szerinti tagállamnak. A szóban forgó tagállamnak ezt követően 2024. február 29-ig el kellett végeznie az említett információk cseréjét.
A Bizottság szerint az időben történő adatszolgáltatás és információcsere elengedhetetlen az Unión belüli egyenlő versenyfeltételek biztosításához és a DAC7 valamennyi tagállamban történő zökkenőmentes működéséhez.
Az Európai Bizottság szerdán úgy döntött, hogy felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást indít Romániával szemben.
amiért azok nem jelölték ki az adatkormányzási rendelet végrehajtásáért felelős hatóságokat, vagy nem bizonyították, hogy ez utóbbiak felhatalmazással rendelkeznek a jogszabályban előírt feladatok elvégzésére.
Az Agerpres hírügynökség által idézett közleményében a Bizottság emlékeztetett, hogy az adatkormányzási rendelet megkönnyíti az ágazatok és az uniós tagállamok közötti adatmegosztást, a polgárok és a vállalatok érdekében. Növeli az adatmegosztásba vetett bizalmat azáltal, hogy szabályokat állapít meg az egyéneket és a vállalatokat az adatfelhasználókkal összekötő adatközvetítők semlegességére vonatkozóan.
Romániának és a többi tagállamnak mostantól két hónap áll rendelkezésre, hogy válaszoljanak a felszólító levelekre és orvosolják a Bizottság által kifogásolt hiányosságokat. Ha nem kap kielégítő választ, a Bizottság úgy határozhat, hogy indoklással ellátott véleményt ad ki.
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy kötelezettségszegési eljárást indított Luxemburggal és Romániával szemben azzal az indokkal, hogy nem megfelelően ültették át az európai elfogatóparancsról szóló kerethatározat egyes rendelkezéseit.
Már a schengeni csatlakozás témája is vita tárgyává vált a választási kampány hevében egymást ostorozó koalíciós partnerek, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
A bukaresti törvényszék csütörtökön 30 napos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút, akit a DIICOT-ügyészek azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.
Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
szóljon hozzá!