Fotó: Haáz Vince
Harmadik hetébe lépett az általános sztrájk a tanügyben, és a hétfői nyilatkozatok alapján továbbra is patthelyzet van. A szakszervezetek a kormánytól várnak kompromisszumot, Nicolae Ciucă kormányfő pedig párbeszédre és az oktatási sztrájk okozta helyzet megoldására szólította fel az érintetteket pedagógusnapi üzenetében.
2023. június 05., 11:522023. június 05., 11:52
Egyelőre az az üzenet, hogy a sztrájk folytatódik, mert a 300 ezer tiltakozó alkalmazott nem tudja elfogadni a kompromisszumot – jelentette ki hétfőn Marius Nistor, a Spiru Haret szakszervezeti szövetség elnöke, akit a pedagógusnap alkalmából kérdezett meg a Digi 24 hírtelevízió.
„Pedagógusnap van, és szeretném megragadni az alkalmat, hogy minden jót kívánjak a kollégáimnak, azoknak, akik olyan sokat érdemelnek, és olyan keveset kapnak. A kollégák holnaptól eldöntik, hogy mit tesznek. Akár folytatják a sztrájkot, akár visszatérnek az iskolába, megérdemlik a tiszteletünket.
– fogalmazott a tanügyben dolgozókat képviselő szövetség vezetője. Hozzátette: a diákoknak bízniuk kell a tanáraikban.
„Mindig is gondoltunk és gondolni fogunk rájuk. Nem beszélhetünk kompromisszumokról, amikor több mint 300 000 kollégánk életéről van szó.
Politikusaink kerülik a radikális döntések felvállalását az oktatási rendszer finanszírozásával kapcsolatban, ezért is alacsony a hitelességük. Kollégáink megmutatták, hogy van okuk a sztrájkra. Amíg egy jogszabály nem határozza meg a diplomás pályakezdők bérének ezt a fontos mércéjét, és nem beszélhetünk olyan bértábláról, amelyet egy jogszabályban rögzítenek, nem beszélve a végrehajtás szakaszairól, addig egyértelmű, hogy nem értük el, amit kértünk. Egyesek a nyaralásukra gondolnak, mi pedig arra, hogy mi lesz az oktatással a jövőben” – nyilatkozta Marius Nistor.
Nem hatotta meg a tanügyi szakszervezeteket a kormány által a héten elfogadott sürgősségi rendelet, amely a pedagógusok és a kisegítő személyzet béreinek emelését irányozza elő.
aki amúgy az oktatás fontosságát hangsúlyozta, és a legjobbakat kívánta a tanároknak.
„Sorsdöntő pillanat ez. Június 5-e kettős jelentéssel bír, hiszen minden évben a tanároknak szenteljük, a tisztelet és megbecsülés jeleként nagy tudósunk és tanárunk, Gheorghe Lazăr, az első román tannyelvű iskola alapítója tiszteletére, aki közel két és fél évszázaddal ezelőtt ezen a napon született. A Gheorghe Lazăr által annak idején a román oktatás számára lefektetett alapok sok generáció művelődés és kultúra iránti vágyát táplálták. A román iskola ma már nagy hagyományokkal rendelkezik, és sok fiatal számára nyitott új távlatokat, akiknek az elkötelezett és tudásszerető tanárok példát mutattak” – fogalmazott a miniszterelnök.
Nicolae Ciucă szerint a „fiatal generáció nevelése örökös felelősség, amelyhez a pedagógusok – a család és az egész társadalom mellett – hozzájárulnak”.
„Az elmúlt 30 év Románia történelmében ezen a területen is változásokat hozott, a világjárványos időszak és a digitális fejlődés nagy átalakulásokat és kihívásokat hozott, amelyekkel mindannyiunknak szembe kell néznünk. Bárhol is vagyunk társadalmi vagy intézményi helyzetünkben, szülők, nagyszülők vagyunk, vagy ismerünk olyan gyerekeket, akiknek a jövőjét az oktatáson keresztül szeretnénk kiteljesíteni” – tette hozzá a miniszterelnök.
Nicolae Ciucă szerint „fordulóponthoz érkeztünk, amelytől gyermekeink jövője függ”.
Mindannyian olyan kereteket akarunk, amelyek elősegítik a minőségi oktatást, ezért elkötelezettek vagyunk a bérezés méltányos újragondolása mellett, és ezt már el is kezdtük. De mindezeket a kérdéseket felelősségteljesen és reálisan közelítjük meg, a szükséges forrásokat prioritásként kezelve” – hangsúlyozta a kormányfő, aki szerint kabinetje bebizonyította, hogy „elkötelezett a hozzáférhető és minőségi oktatás támogatása mellett Romániában”.
A kormány és az oktatási szakszervezetek közötti tárgyalásokon született megegyezés értelmében a tanügyi dolgozók június 1-jétől érvényes béremelése a jövő évtől hatályba lépő új bértábla szerinti fizetésemelés megelőlegezése – vallja a kormányszóvivő.
„Felszabadítottuk az oktatási állásokat, hogy ne befolyásolja az oktatás minőségét az alacsony létszám. A kormány által már elfogadott fizetésemeléseket megerősítjük azzal, hogy az új bértáblában visszaállítjuk a méltányosságot a bérrendszerben” – húzta alá Ciucă.
„Az oktatási minisztérium az országos helyreállítási tervben (PNRR) az egyik legnagyobb, 3,6 milliárd eurós költségvetést különítette el, a pénzt új bölcsődék, óvodák, iskolák, középiskolák, laboratóriumok építésére, az oktatási intézmények felújítására, korszerűsítésére, felszerelésére és digitalizálására fordítjuk. Ehhez hozzáadjuk az állami költségvetésből és más európai programokból származó finanszírozást, hogy minden feltételt megteremtsünk ahhoz, hogy javuljon az oktatás teljesítménye” – olvasható a miniszterelnök üzenetében.
Nicolae Ciucă hangsúlyozta továbbá: fontos, hogy a gyerekek iskolába járjanak, hogy felfedezzék a tanulás értelmét.
„A tanult gyermekből kiteljesedett felnőtt lesz, olyan ember, akinek minden esélye megvan arra, hogy jó életet éljen egy olyan társadalomban, amely nyitott a tudásra és a fejlődésre” – vallja a miniszterelnök.
„Kedves tanárok!
Önök a partnereink ebben az egész folyamatban, amellyel javítani szeretnénk a romániai tanügybe vetetett bizalmat és az oktatás hatékonyságát. A legjobbakat kívánom és tiszteletemet küldöm Önöknek azért a szép hivatásért, amelyet választottak, és amellyel meghatározzák a gyermekek és fiatalok jövőjét. Az ő sorsuk mindig is az Önök által kínált oktatási és képzési modelltől függött, ahogy Gheorghe Lazăr példája is emlékeztet bennünket, különösen ma” – olvasható a miniszterelnök üzenetében.
Az elmúlt hetek ébresztőnek bizonyultak, megértettük, az iskolai személyzet munkája alapvető fontosságú – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ligia Deca oktatási miniszter.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
A mindig hétvégére eső húsvéti és pünkösdi szabadnapokat is beleértve a romániai munkavállalóknak hét hosszú hétvégéjük lesz idén, az első négynapos minivakáció szombaton kezdődik.
2025 első két napja sok munkát adott a tűzoltóknak: 3708 sürgősségi esethez riasztották őket.
Kisbusz sodródott ki az útról a Suceava megyei Ciumârna településen péntek reggel; egy férfi meghalt, öten kórházba kerültek.
Utcára hívja az embereket George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredményének alkotmánybírósági megsemmisítése miatt.
A nyugdíjazásra vonatkozó rossz törvény miatt a belügyminisztérium az elmúlt 15 évben 35 ezer tapasztalt rendőrt veszített el – jelentette ki Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Január végére várható, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) döntsön a Călin Georgescu által az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvénytelenítő alkotmánybírósági döntés elleni panaszról.
1 hozzászólás