Korodi Attila elismerte: nem voltak elég körültekintőek
Fotó: Gábos Albin
Nem döntött jól az RMDSZ, amikor megszavazta a jogszabályt, amely lehetővé teszi a veszélyes bűnözők idő előtti szabadlábra helyezését – ismerte be Korodi Attila képviselőházi frakcióvezető. A kormány felelősségvállalással fogadtatná el a törvény módosítását.
2019. december 02., 19:102019. december 02., 19:10
Elismerte Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakciójának elnöke, hogy a szövetség hibázott, amikor a parlamentben megszavazta azt a törvényt, amely lehetővé teszi, hogy az elítéltek hamarabb szabaduljanak, amennyiben embertelen körülmények között kényszerülnek a börtönéveiket tölteni.
Korodi hétfőn a Radio France Internationale-nak (RFI) nyilatkozva arról beszélt:
Leszögezte: a törvényt jelenlegi formájában el kell törölni, azonban problémát jelent, hogyha egyszerűen csak eltörölnék, akkor a probléma teljes egészében rendezetlen marad jogi szempontból. „Az igazságügy-minisztériumnak vagy a szakértőknek elő kell állniuk egy stratégiával, valamint egy törvénytervezettel, amely átveszi a jelenlegi jogszabály helyét, és nem hagy űrt az ezen kérdést szabályozó törvényi háttérben” – jelentette ki.
Arra a felvetésre, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) – a korábbi kormánypártok – mellett az RMDSZ is megszavazta a vitatott törvényt a parlamentben, Korodi elismerte, hogy nem voltak elég körültekintőek. Mint kifejtette,
Arra a felvetésre, hogy sajnálja-e az RMDSZ, hogy megszavazta a törvényt, kijelentette: „Ha visszagondolok a múltba, igen, nem volt alaposan megindokolt döntés, ezért ki kell javítanunk, ki kell javítani, mégpedig az eljárás teljes módosítása révén.”
Raluca Turcan miniszterelnök-helyettes ugyanakkor még vasárnap bejelentette:
Ugyancsak felelősséget vállalnak a bírák és ügyészek idő előtti nyugdíjba vonulását lehetővé tevő törvény módosításáról, valamint a kéttagú bírói tanácsok háromtagúvá alakításáról. Turcan szerint a módosítások azért szükségesek, hogy megelőzzék az igazságügyi rendszer leállását, ráadásul ezt kéri az Európai Bizottság is. A kedvezményes amnesztia eltörlése kapcsán megjegyezte: azt a szabadlábra helyezett elítéltek körében tapasztalt magas visszaesési arány indokolja, mivel az emberek biztonsága kell hogy elsőbbséget élvezzen. Turcan szerint
A kormányfőhelyettes vasárnap még azt mondta: akkor folyamodnak a felelősségvállaláshoz, ha a parlament nem módosítja a jogszabályt.
„A nem megfelelő körülményeket felhasználva ürügyként a PSD majdnem húszezer veszélyes bűnözőt engedett ki a börtönök kapuin, akik fenyegetik az emberek életét. Az EJEB által kirótt esetleges büntetéseket máshogy oldjuk meg, mint az elektronikus nyomkövetők vagy a feltételesen szabadlábra helyezettek megfigyelését végző személyzet, esetleg új börtönt építünk. De a bűnözők idő előtti szabadon engedése semmiképp sem megoldás” – szögezte le vasárnap Turcan.
Ludovic Orban miniszterelnök hétfőn árnyalta Turcan vasárnapi bejelentését: helyettesének nyilatkozatát megismételve azt mondta,
Eközben a PSD-s irányítású házbizottság hétfőn napirendre tűzte a törvény módosítását az alsóházban.
A felelősségvállalás annyit jelent, hogy a kormány parlamenti vita nélkül terjeszti a törvényhozás elé a tervezetet, ugyanakkor az ellenzéknek jogában áll soron kívül bizalmatlansági indítvány benyújtani a kabinet ellen. Amennyiben a bizalmatlansági indítvány átmegy, a kormány megbukik, ha viszont nem, akkor a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet elfogadottnak minősül.
A 2017-ben elfogadott törvényt az akkori kormány azzal indokolta, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) több alkalommal is elmarasztalta Romániát az embertelen börtönviszonyok miatt. Ezért csökkenteni kívánta a zsúfoltságot a börtönökben. Ehhez kidolgozta a jogszabályt, amely értelmében minden, nem megfelelő körülmények között eltöltött 30 nap után 6 napot levonnak az elítélt büntetéséből.
A jogszabály nyomán több ezernyi bűnözőt engedtek ki a börtönökből büntetésük letöltése előtt, ezek jelentős része pedig kiszabadulása után újabb súlyos bűncselekményeket követett el.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
szóljon hozzá!