Kint vagy bent? Sorin Grindeanu (balra) szerint nehéz koalíciót alakítani olyan pártokkal, amelyek folyamatosan bírálják a PSD-t
Marcel Ciolacu pártelnökhöz irányította pénteken Sorin Grindeanu azokat az újságírókat, akik arról kérdezték, hogy visszatér-e a koalíció tárgyalóasztalához a Szociáldemokrata Párt (PSD).
2024. december 20., 15:512024. december 20., 15:51
2024. december 20., 16:292024. december 20., 16:29
„Kérdezzék attól, aki korábban bejelentette, hogy kivonulunk a tárgyalásokról. Erről is ő fog nyilatkozni” – nyilatkozta a parlamentben a sajtónak a PSD első alelnöke.
Pénteken folytatódhatnak a kormányalakítási egyeztetések a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ között – legalábbis erre számít Alexandru Muraru liberális képviselő.
Miután az újságírók továbbra is a PSD kivonulásáról faggatták, a politikus újra hangsúlyozta: ugyanaz a személy fogja bejelenteni a párt álláspontjának esetleges változását is, aki korábban bejelentette, hogy a PSD nem vesz részt a kormányzásban – vagyis Marcel Ciolacu, a párt elnöke.
Arra a kérdésre, hogy meggondolta-e magát a PSD, Grindeanu úgy reagált:
Alaposan keresztbe tettek a zökkenőmentes kormányalakítási és államfőjelölt-állítási terveknek a Szociáldemokrata Párt (PSD), valamint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) aktuális és expolitikusai.
Az Agerpres által idézett sajtónyilatkozata végén azt is kijelentette, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) naponta bírálja a nyilvánosság előtt a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) és a PSD-t.
„Hogy alakíts ilyen körülmények között koalíciót?” – tette fel a kérdést a PSD első alelnöke.
Amit viszont lehet, hogy nem Ciolacu töltene be, ő ugyanis a képviselőház elnöki tisztségére pályázik az értesülések szerint.
Még lehet esély arra, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) folytassa a kormányalakítási tárgyalásokat, miután Marcel Ciolacu pártelnök csütörtökön bejelentette: a párt visszalép, de ellenzékből hajlandó megszavazni a jobboldali kisebbségi kormányt.
A koalíció a PSD-ből, a PNL-ből, az RMDSZ-ből és a nemzeti kisebbségek frakciójából állhat, az USR ellenzékben maradhat.
Mint megírtuk, Marcel Ciolacu csütörtökön arra hivatkozva jelentette be, hogy a PSD kivonul a koalíciós tárgyalásokról, hogy a PNL részéről bírálatok érték őt és a pártját.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!