2012. november 16., 08:492012. november 16., 08:49
Mint arról beszámoltunk, az ANI épp egy hete, a választási kampányidőszak első napján, november 9-én hozta nyilvánosságra, hogy hivatali öszszeférhetetlenséget, illetve gyanús vagyonosodást állapított meg három miniszter – Eduard Hellvig fejlesztési miniszter, Ovidiu Silaghi közlekedési miniszter és Liviu Pop szociális párbeszédért felelős miniszter, valamint Dan Manolache helyettes kormányfőtitkár vonatkozásában. Georgescu csütörtökön úgy vélte, a politikusok reakciói megfélemlítési kísérletként értelmezhetők.
Szerdán este egy sajtóbeszélgetésen elmondta, az időzítés annak tudható be, hogy miután az érintett miniszterek csupán néhány nappal a kampány kezdete előtt juttatták el álláspontjukat – bár már hetekkel ezelőtt, ajánlott levélben tájékoztatták őket a vizsgálat tényéről – még néhány, az ügyben szintén megkeresett állami intézmény állásfoglalását is meg kellett várniuk, és volt olyan, amely csak november 8-án érkezett meg. Ezt követően készítették el a jelentést és tették közzé a közleményt.
Georgescu azt is elmondta, hogy az ügyben részben hivatalból kezdtek el vizsgálódni, ugyanakkor külső forrásokból származó bejelentést is kaptak. Az ANI-vezető azt is közölte, hogy az érintettek védekezése gyenge lábakon áll. Példaként Eduard Hellviget említette, akinek azt rótták föl, hogy miniszteri mandátumával párhuzamosan egy magáncégnél is vezetői tisztséget töltött be.
Bár Hellvig szerint hivatalosan már régóta nem állt munkakapcsolatban a céggel, Georgescu rámutatott: csupán október 31-én, tehát az ANI értesítésének kézhezvételét követően bontotta fel szerződését. Annak kapcsán, hogy a kormánypárti politikusok elleni vizsgálat miatt azzal vádolták meg, hogy a jelenlegi koalícióval szemben álló Traian Băsescu államfő embere, kijelentette: nem szokott az államfői hivatallal kommunikálni, és 2009 óta nem beszélt az elnökkel, akkor az Európai Bizottság igazságügyi megfigyelő mechanizmusáról tárgyaltak.
George Simion győzelme nem csak Románia európai irányvonalát változtatná meg radikálisan, hanem nagyobb hatással lenne Európa egészére, mint azt Orbán Viktor gondolja – jelentette ki a Krónikának adott videóinterjúban Cristian Pîrvulescu politológus.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.