Fotó: Helsinki.mae.ro
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) felkérte Mircea Geoană helyettes NATO-főtitkárt, hogy a párt támogatásával induljon el függetlenként az államfő-választáson – legalábbis ezt állítja maga Geoană.
2024. február 13., 10:002024. február 13., 10:00
A NATO főtitkár-helyettese egy hétfő esti interjúban jelentette be, hogy a
„Beszélgettem velük, bejöttek az irodámba. Nemrég, amikor azt javasolták, hogy független jelöltként induljak, a PSD támogatásával. Miért? Egy nagyon egyszerű számításból: mert a PSD-re leadott szavazatok száma az elnökválasztáson, ahol a többi választáshoz képest négymillióval többen szavaznak, nem elég az elnöki tisztség elnyeréséhez. A PSD-re nem érkezik elegendő szavazat, a második fordulóban szinte senki sem szavaz a PSD-re: a diaszpóra nem, a bizonytalanok nem, megvan a határ. 35-40 százalékos részvételi aránynál jelentős a PSD-re leadott szavazatok aránya. Az elnökválasztáson azonban, ahol 65 százalékos a részvétel – az elnök esetében a románok mozgósulnak és elmennek szavazni –, nincs elég szavazat” – mondta Mircea Geoană a Digi 24-nek.
Mircea Geoană, a NATO román főtitkár-helyettese, Emil Boc kolozsvári polgármester és Victor Ponta volt szociáldemokrata párti (PSD) miniszterelnök élvezi a legnagyobb bizalmat a romániai polgárok részéről – derül ki a legfrissebb felmérésből.
A NATO-vezető
A NATO főtitkár-helyettese azt is kifejtette, hogy a PSD-nek „örülnie kell annak, hogy valaki, aki a
Mindazonáltal
Ha Mircea Geoană a Szociáldemokrata Párt (PSD) színeiben akar indulni az államelnök-választásokon, akkor keresse meg – ezt üzeni Marcel Ciolacu PSD-vezér a jelenleg legnagyobb népszerűségnek örvendő jelöltnek.
Mint arról beszámoltunk, az elmúlt hónapokban végzett közvélemény-kutatások eredményei egybehangzóan azt jelzik, hogy amennyiben Geoană függetlenként elindulna az államfő-választáson, ő nyerné az első fordulót, és a második fordulóban sem találna legyőzőre.
A PSD vezető politikusai viszont a nyilvánosság előtt azzal érveltek, hogy párttámogatás nélkül nem lenne esélye a győzelemre, Mihai Tudose, a párt EP-képviselője, volt miniszterelnök egészen addig ment, hogy szerinte Geoană még a szükséges támogató aláírásokat sem tudná összeszedni.
Továbbra is Mircea Geoană, a NATO jelenlegi román főtitkár-helyettese a legesélyesebb jelölt az idén esedékes államfő-válaszutáson – derül ki az INSCOP közvélemény-kutató felméréséből.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!