Fotó: Rompres
2007. május 25., 00:002007. május 25., 00:00
Mint ismeretes, a parlamenti bizottság azt követően kérte az ügyészek meghallgatását, hogy Claudiu Sãftoiu, a Román Hírszerző Szolgálat (SIE) egykori elnöke a Traian Bãsescu államfő esetleges alkotmánysértéseit vizsgáló parlamenti bizottság előtt beszámolt arról, hogy az általa vezetett intézmény bírói engedély nélkül hallgatott le telefonbeszélgetéseket. A törvények szerint azonban telefonbeszélgetéseket – bírói engedéllyel – csak a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) hallgathat le.
A parlamenti bizottság kérése két héttel ezelőtt rendkívül heves szópárbajt váltott ki Bogdan Olteanu és Laura Codruþa Kövesi között. Miután a főügyész hangsúlyozta, hogy az ügyészek csak a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsnak tartoznak felelősséggel, nem pedig a parlamentnek, a képviselőház elnöke kijelentette: Kövesi azért nem támogatja a meghallgatást, mert az intézménynek rejtegetnivalója van. Kövesi egyben az ügyészek tevékenységének függetlenségét veszélyeztető politikai beavatkozásnak minősítette Olteanu kijelentéseit.
A CSM csütörtöki ülésén a főügyész két feljelentését elemezték. Az egyikben Kövesi a testület véleményét kérte az ügyészek meghallgatásáról, a másikban pedig a CSM véleményét kérte Bogdan Olteanu esetleges politikai beavatkozásáról az ügyészek tevékenységébe. Egyórás tanácskozás után a CSM megállapította: az ügyészek az igazságszolgáltatási szervekhez tartoznak, így nem idézhetők be parlamenti vizsgálóbizottságok elé. Meghívottként – tehát nem tanúként – az ügyészek akkor jelenhetnek meg parlamenti bizottságok előtt, ha közérdekű vagy technikai jellegű kérdésekre kell válaszolniuk. Minthogy a lehallgatásokat nem az ügyészek végzik, technikai jellegű információkkal sem rendelkeznek erről – érvelt a CSM ülésén Kövesi.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács ugyanakkor ellenőrzést rendelt el Kövesi második feljelentése ügyében, amely a politikai beavatkozást kifogásolta. Az ügyben a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács a vizsgálat eredményeitől függően dönt. „Az utóbbi időben a független ügyészi státus nagyon sok személyt zavarni kezdett, így az intézmény elleni támadások is egyre gyakoribbak. Nem akarom azt hinni, hogy ostoba az, aki Romániában tiszteli a törvényeket. Azt akarom, hogy tartsuk tiszteletben a törvényt és az alkotmányt” – szögezte le Laura Codruþa Kövesi, az ügyészek tevékenységébe való politikai beavatkozásról beszélve.
F. B.
Komolytalan a korrupcióellenes harc?
„A romániai korrupcióellenes harc komolysága igencsak megkérdőjelezhető” – jelentette ki csütörtökön Victor Alistar, a Transparency International romániai szervezetének elnöke. A civil szervezet korrupcióról készített éves felmérésének eredményeit ismertetve Alistar hangsúlyozta: csökkent a lakosságnak az Országos Korrupcióellenes Ügyosztályba (DNA), valamint a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsba (CSM) vetett bizalma. „A korrupcióellenes harc a politikai csatározás eszközévé vált, eredményessége így megkérdőjelezhető” – áll a jelentésben. A Transparency International által készített jelentésben egyébként kifogásolják, hogy a korrupciós ügyek nagyon ritkán zárulnak végleges bírói ítélettel. A civil szervezet szerint ez az ügyészek és a bírák hibája. A jelentés kitér arra, hogy a korrupcióról való felfogás a lakosság körében sem változott az előző évhez képest. A korrupció így továbbra is általános jelenség az egészségügyben, a közigazgatásban és az oktatási rendszerben – véli a románok többsége.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.