Vasile Florin Cîțu ügyvivő pénzügyminiszter
Fotó: Gov.ro
Vasile Florin Cîțut, a bukaresti liberális kormány ügyvivő pénzügyminiszterét nevezte meg miniszterelnök-jelöltnek Klaus Johannis államfő a parlamenti pártokkal folytatott konzultációt követően.
2020. február 26., 20:232020. február 26., 20:23
2020. február 26., 22:142020. február 26., 22:14
Az újabb egyeztetéseket az tette szükségessé, hogy Ludovic Orban miniszterelnök-jelölt, ügyvivő kormányfő kedden visszaadta kormányalakítási megbízását, miután a parlament nem szavazott bizalmat az új kormánynak a házszabály által megszabott 15 nap alatt. Szerda esti bejelentésekor Johannis újfent az ellenzéki szociáldemokratákat tette felelőssé a kialakult belpolitikai válságért. „Mi nem akarjuk megbénítani az országot. Mi tovább akarunk lépni, meg akarjuk oldani az ország, a román emberek problémáit” – fogalmazott az elnök. Johannis reményének adott hangot, hogy a jelenlegi ügyvivő pénzügyminiszter mielőbb a parlament elé állhat a kormánynévsorral és a kormányprogrammal.
Florin Cîțu miniszterelnök-jelölt nem sokkal az államfő bejelentése után a kormány székházában, Ludovic Orban ügyvivő kormányfővel együtt állt a kamerák elé, és azt mondta: egyeztetéseket kezd a „parlamenti partnerekkel” a kormánya beiktatásához szükséges többség kialakítása érdekében. Úgy értékelte, hogy az ő jelölése „garancia” a liberális kormányzás folytonosságára és arra, hogy folytatódik Románia „megszabadítása” a tavaly őszig kormányon lévő Szociáldemokrata Párttól (PSD). „A legrövidebb időn belül benyújtom a parlamentbe a kormány tagjainak listáját és a kormányprogramot, és remélem, hogy ez alkalommal a PSD nem fogja késleltetni az eljárást” – jelentette ki Cîţu a Victoria-palotában. Ludovic Orban leszögezte: helyesli az államfő döntését, és pártelnökként mindenben támogatja Cîțut a kormányalakítás során.
A PSD „rossz viccnek” tartja Johannis javaslatát
Marcel Ciolacu házelnök, a PSD ideiglenes elnöke rossz tréfának, a parlament semmibevételének nevezte Cîțu jelölését. Az ellenzék vezetője arra utalt, hogy a törvényhozás szakbizottsága Cîțu pénzügyminiszteri jelöltségét sem támogatta, a szenátus szociáldemokrata többsége pedig tavaly decemberben – a lej meggyengülésére és a jobbközép kormány állítólagos megszorítási terveire hivatkozva – megszavazta a pénzügyminisztert elmarasztaló parlamenti indítványt. Az első szenátori mandátumánál tartó 47 éves Cîțu az Egyesült Államokban, az Iowai Állami Egyetemen 1996-ban szerzett közgazdász-matematikusi oklevelet és mesteri fokozatot – közölte a kormányalakítással megbízott tárcavezetőről az MTI. A parlamentben pedig a korábbi szociáldemokrata kormányok fogyasztásra alapozó gazdaságpolitikájának egyik leghangosabb bírálója volt.
Ludovic Orban közölte: a PNL elnökeként mindenben támogatja Cîțut a kormányalakítás során
Fotó: Gov.ro
A Cotroceni-palotában rendezett szerda délutáni egyeztetésen a tavaly november óta kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) arra az álláspontra helyezkedett, hogy kormányon maradna, de az államfőre bízza, hogy kinek ad kormányalakítási megbízást. A legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) szakértői kabinet vagy nemzeti egységkormány megalakítását nevezte elfogadhatónak az elnöki hivatalban folytatott kormányalakítási tárgyalásokon. Az ellenzéki alakulat ezúttal nem tett javaslatot a miniszterelnök személyére és a kormány összetételére sem.
A jobbközép Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) bejelentette, kész – a PNL-lel koalíciót alkotva – kormányra lépni, és a párttal választási szövetségben lévő, parlamenti képviselet nélküli Szabadság Egység és Szolidaritás Pártjának (PLUS) elnökét, Dacian Cioloș volt kormányfőt javasolta miniszterelnöknek. Az RMDSZ úgy vélekedett, hogy az előre hozott választást „le kell venni a napirendről”. A szövetség szerint most megfelelő parlamenti támogatottsággal rendelkező politikai kormányra van szüksége Romániának, amely egyensúlyt teremt a gazdaságban, és elsődleges feladatának tekinti a koronavírus-járvány megelőzését.
Johannis és Orban már január elején bejelentette: megpróbálják az év végén esedékes parlamenti választásokat is előrehozni a júniusi önkormányzati voksolás időszakára, hogy „megszabadítsák” a parlamentet a jobboldali kisebbségi kormány minden kezdeményezését elgáncsoló szociáldemokrata (PSD) többségtől.
Az alkotmánybíróság azonban hétfőn a PSD-nek adott igazat, úgy értékelve: az elnök nem idézhet elő szándékosan olyan válságot, amely – két meghiúsult kormányalakítási kísérlet után – felhatalmazza őt a parlament feloszlatására. A taláros testület megállapította, hogy Johannis alkotmányos konfliktusba került a parlamenttel, amikor ismét a frissen leváltott Orbant bízta meg kormányalakítással. Az alkotmánybíróság szavazattöbbséggel hozott határozatában leszögezte: a kormányalakítási megbízásnak csak az lehet a célja, hogy a jelölt parlamenti többséget szerezzen egy új kormány beiktatása érdekében, vagyis nem az, hogy a parlament leszavazza a kormányfő-jelöltet és közelebb vigye az elnököt a parlament feloszlatásához.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!