Nyaralás az átverések árnyékában: számos csapdát állítottak a kiberbűnözők a vakációzóknak

Nyaralás az átverések árnyékában: számos csapdát állítottak a kiberbűnözők a vakációzóknak

Hogy valóban kelljenek a kellékek. Rendkívül elővigyázatosan kell megszervezni a nyaralást

Fotó: Gecse Noémi

Nemcsak a pihenni vágyó vakációzók, hanem a kiberbűnözők kedvenc időszaka is a nyár, amikor a nagy utazásra készülő családok, baráti társaságok rengeteg pénzt költenek. Egy kiberbiztonsággal foglalkozó nemzetközi szoftvercég szakemberei összegyűjtötték, milyen veszélyek leselkednek az online világban a nyaralókra az utazás tervezése folyamán, illetve kirándulás közben. Az átverések kitalált ingyenes vakációktól nem létező szálláshelyeken át egészen klónozott turisztikai honlapokig, wifikémkedésig terjedhetnek.

Páva Adorján

2023. július 30., 11:122023. július 30., 11:12

Ahogy elindul felfelé a hőmérő higanyszála, máris a nyaraláson jár az eszünk, viszont a türelmetlen várakozás közepette nem szabad figyelmen kívül hagyni a ránk leselkedő internetes átveréseket, kiberfenyegetéseket – olvasható az Eset szoftvercég által, a világ számos pontján dolgozó szakemberek segítségével működtetett kiberbiztonsági blog romániai oldalán. Az ebben az időszakban elkövetett visszaélések ugyanis a legjövedelmezőbbek a bűnözők számára. Tavaly csaknem 63 ezer „digitális áldozat” tett panaszt csak az Amerikai Egyesült Államok illetékes hatóságánál. A kárvallottaktól átlagosan 1259 amerikai dollárt csaltak ki, tehát összesen 104 millió dollárt loptak – és ezek csupán a jelentett esetek.

A hasonló jellegű kiberbűnözés áldozatai számára létrehozott nagy-britanniai panaszközpont, az Action Fraud jelentése szerint náluk mintegy 15 millió font veszett el így, ami 41 százalékos növekedést jelent a megelőző évhez képest.

Szakértők szerint minél inkább elhúzódik a mindennapi költségek válsága, az olcsó utazások utáni vadászat annál kitettebbé válik az átveréseknek.

Ezek repülőjegyekkel, szállással kecsegtetnek, sport vagy vallás tematikájú kirándulásokkal, vakációs klubokkal. A kiberbűnözők hamis honlapokat hoznak létre, kitalált reklámokat közölnek web- és közösségi oldalakon, amelyeket feltört bankszámlákról vagy bankkártyákról származó pénzből finanszíroznak.

A Blog.eset.ro oldalon olvasható elemzésben nyolc pontban sorolják fel a legelterjedtebb csalásokat. Az első pontban a hamis ingyenes vakációkat említik. Az áldozatot e-mailben, telefonos vagy szöveges üzenetben arról értesítik, hogy ingyenes utazást nyert egy – természetesen nem létező – tombolán. Ha a kipécézett személyek válaszolnak és bedőlnek a bűnözőknek, utóbbiak bizonyos adatkezelési díj kifizetését kérik a „szerencsés kiválasztottaktól”, mielőtt hozzájuthatnak „nyereményükhöz”. Persze utóbbi nem létezik, az áldozatok által kifizetett összegeket ellopják.

Súlyos következményekkel járhat, ha valaki egy klónozott honlapon felkínált „visszautasíthatatlan” ajánlatra lel: sok áldozattal megtörtént, hogy csak a reptéren tudta meg, átverték.

Az adathalász e-mailek, hívások, üzenetek, hamis reklámok ilyen weboldalra irányíthatják az érdeklődőt, amelyek légitársaságok, turisztikai irodák, ismert utazási ár-összehasonlító portálok másolataiként csalják tőrbe az áldozatokat. A bűnözők a „foglalások” után még visszaigazoló e-mailt is küldenek, hogy az átvert személyek mit sem sejtsenek.

Galéria

Online foglalás esetén ellenőrizzük az interneten a kiszemelt turisztikai irodákat, hoteleket, szállásadókat, mielőtt fizetnénk

Fotó: 123RF

A csalók előszeretettel nyomulnak nagyon olcsó nyaralást, repülőjegyeket, szállást, turisztikai csomagokat kínáló ajánlatokkal, amelyek akár valósak is lehetnek, viszont azért annyira kedvező az áruk, mert lopott bankkártyákkal vagy feltört felhasználók hűségpontjaival vásárolták őket. A közösségi oldalakon, e-mailben vagy automatikus hívások által népszerűsített ajánlatokra „lecsapó” vétlen személyek bár valós jegyeket vásároltak, amint fény derül a csalásra, utazásuknak befellegzett.

Elterjedt visszaélés a külföldi utazásokhoz szükséges iratok, vízumok, úti okmányok, jogosítványok megszerzését, az iratcsomó összeállítását ígérő „segítség”. A csalók hatósági honlapok, kormányoldalak álcája mögé bújva is képesek pénzt elszívni, bizonyos – általában gyanúsan magas – díjak felszámolásával. Bizonyos esetekben az átvert személy meg is kapja az igényelt, ám hamis iratot.

A kiberbiztonsági blogon közzétett összeállítás szerint eközben egyre inkább nő az online népszerűsített, kibérelhető, ám a valóságban nem létező nyaralók „piaca”.

Kiszűrésüket megnehezíti, hogy a szélhámosok létező szállásközvetítők felületein is képesek megjelentetni hirdetésüket. A felkínált ingatlan általában nem létezik, vagy nem kiadó, esetleg már ki van adva. Szakemberek azt ajánlják, hogy ismert és elismert gyújtőportálokon keresgéljünk, amelyek garantálják az álhirdetések kiszűrését. De ugyanilyen átverések tárgya lehet egy-egy turisztikai „csomagban” kínált, azonban a valóságban nem létező charter járat is.

Az Eset kiberbiztonsági szakemberei arra is felhívják a figyelmet, hogy a már megvalósult utazás során is érhetnek kellemetlen meglepetések.

Bárhol veszélyes lehet a nyilvános wifi: ilyen hálózatra kapcsolódva soha ne használjuk bankszámlánkat, ne lépjünk be fontos online fiókjainkba, hiszen adatlopás áldozatai lehetünk.

Ugyanis a kiberbűnözők előszeretettel hoznak létre hamis hotspotokat, hogy miközben mi mit sem sejtve böngészgetünk, megszerezzék fontos adatainkat, jelszavainkat. Valós kábel nélküli internetes közszolgáltatás esetén is képesek „kémkedni”, illetve rosszindulatú szoftvereket (malware) terjeszteni. Szintén veszélyes lehet a közterületen elhelyezett akkumulátortöltő állomások használata, hiszen ezekre is malware-t képesek tölteni a szélhámosok, vagy akár töltőkábelekre is, amelyeket szándékosan a konnektorban hagynak, hogy így „halásszanak” áldozatokat.

Galéria

Személyes utánajárással biztosra mehet a nyaraló

Fotó: 123RF

Összefoglalóként, védekezési kisokosként a Blog.eset.ro oldalon azt tanácsolják, ellenőrizzük az interneten a kiszemelt turisztikai irodákat, hoteleket, szállásadókat; ne válaszoljunk ismeretlen eredetű megkeresésekre, ajánlatokra, ha pedig ismert cégtől származik a hirdetés, akkor ne a mailben-üzenetben kapott címeken, hanem a fő elérhetőségeken vegyük fel vele a kapcsolatot.

Ne fizessünk banki átutalással, ajándékkártyákkal, vagy olyan (kriptovalutás) applikációkon keresztül, amelyek nem biztosítanak védelmet. Ugyanis ha az utólag nem kívánt tranzakció megtörténik, nincs mód visszaszerezni a pénzt.

Mindig le kell ellenőrizni egy-egy honlap internetes címét, nincs-e benne betűeltérés azzal szemben, amit ismerünk, ez ugyanis hamis, klónozott webhelyre utalhat. Érdemes utánanézni, hogy a repülőjegy-értékesítő rendelkezik-e az illető ország hatóságainak engedélyével.

Idézet
Legyenek elővigyázatosak: ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor általában úgy is van. Ne látogassanak el olyan gyanús honlapokra, amelyek szokatlanul nagy árkedvezményű vakációkat, jegyeket kínálnak”

– tanácsolják a kiberbiztonsági elemzésben, amelyben a nyilvános wifi és töltőállomások használatának mellőzését is ajánlják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 09., kedd

Bemutatták III. Károly királynak az őt ábrázoló új fontbankókat

Bemutatta kedden a brit uralkodónak az őt ábrázoló új fontbankókat a Bank of England kormányzója.

Bemutatták III. Károly királynak az őt ábrázoló új fontbankókat
2024. április 08., hétfő

Határon túli diákok is népszerűsíthetik természeti értékeiket a nyíregyházi honismereti akadémián

Határon túli diákok jelentkezését is várják a magyarországi Honismereti Szövetség Látható csodák című, 7–12. osztályosok számára meghirdetett pályázatára.

Határon túli diákok is népszerűsíthetik természeti értékeiket a nyíregyházi honismereti akadémián
2024. április 08., hétfő

Erdélyi település a legélhetőbbnek tartott városok topjában, egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek listáján

Erdélyi város is felkerült a lakosai által élhetőnek tartott európai városok listájára, miközben egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek topjában kapott helyett.

Erdélyi település a legélhetőbbnek tartott városok topjában, egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek listáján
2024. április 07., vasárnap

Videósorozattal helyezik történelmi kontextusba a Kibic online kvíz tanulságait

Magyarázó videósorozat készült az Erdély tematikájú, Kibic elnevezésű online tesztből. A kvíz tizennégy részes sorozatának első két epizódja már elérhető az ötletgazda Ferkó Zoltán YouTube-csatornáján.

Videósorozattal helyezik történelmi kontextusba a Kibic online kvíz tanulságait
2024. április 06., szombat

Megjelöli májustól a mesterséges intelligencia által előállított tartalmakat a közösségi portálokon a Meta

A Meta amerikai internetes óriásvállalat májustól megjelöli a közösségi portálokon a mesterséges intelligencia (MI) által előállított hangokat, képeket és videókat – derül ki egy friss blogbejegyzésből.

Megjelöli májustól a mesterséges intelligencia által előállított tartalmakat a közösségi portálokon a Meta
2024. április 06., szombat

Hétvégétől az erdélyi mozik műsorán az új Bogyó és Babóca animációs film – M. Tóth Géza rendezővel beszélgettünk

A hagyományokat követve a Bogyó és Babóca 6. – Csengettyűk című mozifilmben is tizenhárom mesét láthatnak a gyerekek, akiket újdonságokkal is meglepnek a KEDD Animációs Stúdió által forgalmazott alkotásban.

Hétvégétől az erdélyi mozik műsorán az új Bogyó és Babóca animációs film – M. Tóth Géza rendezővel beszélgettünk
2024. április 05., péntek

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat

Útjára indítja a Szatmári tavasz elnevezésű, koncerteket felsorakoztató rendezvénysorozatot a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, amely ezzel a programmal felpezsdítené a felújított és nemrég átadott történelmi városközpont életét.

 

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat
2024. április 04., csütörtök

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Teqball-asztalt adott át a NATO részére az észak-atlanti szövetség alapításának 75. évfordulója alkalmából csütörtökön Brüsszelben.

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak
2024. április 04., csütörtök

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket

Velencében április 25-től bevezetik egyelőre kísérleti jelleggel és 29 különböző napon a napi 5 eurós belépőjegyet. Ennek részleteiről Luigi Brugnaro polgármester számolt be csütörtöki római sajtótájékoztatóján.

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket
2024. április 04., csütörtök

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban

Az emberek elkezdték összetörni a csokoládé nyuszikat, abban a reményben, hogy pénzt találnak bennük, miután hamis információk terjedtek el az interneten. A gyártók és a kiskereskedők kénytelenek arról kommunikálni, hogy az édességek belseje üres.

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban