Kannabisz
Fotó: Veres Nándor
A hazai sajtó szinte naponta számol be olyan bűncselekményekről, közúti balesetekről, melyeket valamilyen kábítószer befolyása alatt álló személyek követtek el. Kannabiszról, MDMA-ról, THC-ről írnak, miközben sokaknak ötlete sincs, mit takarnak a rövidítések, szakkifejezések. Utánajártunk, hogy Romániában melyek a legnagyobb mértékben fogyasztok drogok, illetve hogyan hatnak, milyen formában használják őket, hogy néznek ki.
2023. október 21., 19:112023. október 21., 19:11
Az Országos Kábítószer-ellenes Ügynökség minden évben közli a romániai droghasználatra, -fogyasztásra és -kereskedelemre vonatkozó legfrissebb adatokat. Legutóbbi jelentésük 2023 februárjában jelent meg, legfrissebb adataik 2021-ből származnak. Mivel a téma jórészt az illegalitás zónájában tartozik, viszonylag kevés információ áll a hatóságok rendelkezésére.
A jelentésben kiemelték: legtöbb kábítószer esetében a fogyasztás növekedési ütemének lassulása figyelhető meg, kivéve az új pszichoaktív szereket. Az új pszichoaktív szerek (NPS) kifejezés olyan vegyi anyagokat vagy vegyületeket jelöl, amelyeket pszichoaktív tulajdonságaik miatt fogyasztanak, vagy tesznek elérhetővé emberi fogyasztásra, de amelyeket az ENSZ kábítószer-ellenőrzési egyezményei nem szabályoznak. A legtöbb új pszichoaktív anyag viszonylag alacsony ára és erős hatása miatt egyre népszerűbb, illetve azért is élnek velük sokan, mert a rutinszerű vizeletvizsgálat során nehezebb kimutatni ezeket.
Az új pszichoaktív anyagokat egyébként 2006 táján kezdték el forgalmazni a nemzetközi „piacon”, Romániában pedig 2008 második felében debütáltak, és gyorsan népszerűvé váltak a fiatalok körében. Hirtelen népszerűségüket alátámasztani szemléletes adat, hogy Romániában 2009 első hat hónapjában 278 ember szorult kórházi kezelésre, az akkoriban etnobotanikus szerekként emlegetett legális anyagok fogyasztása miatt.
Románia már 2020-ban tranzitútvonalként szerepelt a nyugat-európai és közel-keleti fogyasztói piacokra szánt, nagy kockázatú kábítószerek kereskedelmének – derült ki a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) 2020-ra vonatkozó jelentéséből.
A biofű vagy herbál által tartalmazott az anyagok azért különösen veszélyesek, mert az orvosok nem ismerik hatásukat, sőt gyakran maguk a felhasználók sem tudják, pontosan mit fogyasztottak, és milyen hatással lesz rájuk. Az Országos Kábítószer-ellenes Ügynökség adatai szerint a 16 évesek 3,2 százaléka próbált már valamilyen biofüvet.
Moldva térségében, ahol a legtöbb NPS-s, illetve a herbált fogyasztó van, 20 és 100 lej között mozog ezek grammjának ára. A kereskedők tiszta pszichoaktív anyagot rendelnek – általában kriptovalutával fizetve – olyan európai vagy kínai weboldalakon, amelyek egyébként kiemelik, hogy minden termékünk kizárólag laboratóriumi kutatási célokra használható, emberi fogyasztásra nem alkalmas.
a felnőtt lakosság esetében a második helyen van a leggyakrabban fogyasztott kábítószerek listáján az új pszichoaktív szerek után, míg az iskolás kiskorúak esetében az első helyen szerepel.
A kannabisz, más néven marihuána (a szlengben fű) a kendernövény szárított, virágzata, melyet időnként tévesen vadkendernek is neveznek. Fő pszichoaktív összetevője a tetrahidrokannabinol (THC – ez a rövidítés szokott feltűnni a rendőrségi közleményekben a drogteszt által kimutatott anyagok sorában). Hatása összetett mind fizikai, mind pszichikai szempontból, vonzerejét az adja, hogy enyhe eufóriai érzetet vált ki, ellazulást eredményez. Nagyon sok formában fogyasztják: a gyakran használt spangli vagy joint kifejezések olyan cigarettára utalnak, amelyben kannabisz van (gyakran dohánnyal vegyítve), a bong olyan vízipipára, amelyben kannabisz van, de készülhet belőle sütemény (angolosan space cake), alkoholos ital (zöld sárkány) vagy tea és vaj is.
A hasis szintén a kendernövényhez köthető, tulajdonképpen annak gyantája, amit szintén fogyasztanak dohánnyal keverve cigarettaként vagy párologtatva, esetleg alkoholban oldva.
A rendőrségi közleményekben gyakran feltűnik az MDMA rövidítés is, ami a metiléndioxi-metamfetamin jelöli – a köznyelvben ecstasy-ként ismert (a szlengben ekinek is nevezik). Ez a szintetikus drog szintén az általa kiváltott eufória miatt vonzó. Az ecstasy-t többnyire szájon át, tabletta formájában fogyasztják, de kúp változata is létezik, illetve intravénásan is beadható.
melyek gyakran divatmárkák (Lacoste, Gucci, Chanel), autómárkák (Tesla, Mitsubishi, Maserati), fiktív karakterek (Super Mario, hupikék törpikék) emblémáit, illetve alakjait használják.
Egy tabletta ára egyébként 50–70 lej között mozog.
Ecstasy
Fotó: Országos Rendőr-főkapitányság
Fontos kiemelni, hogy az ecstasy-t egyre gyakrabban keverik más pszichedelikus drogokkal, például LSD-vel, vagy esetleg marihuánával együtt használják. Mivel ez a gyakorlat egyre inkább elterjedt, ezért a különböző kombinációk „beceneveket” kaptak, mint például „candy flipping” (LSD és ecstasy) vagy „kitty flipping” (ketamin – ami egy erős fájdalomcsillapító – és ecstasy). Ezek a kombinációk erősen hallucinogén hatásúak.
Tabletta formában is létezik, de fogyaszthatják kis LSD-vel átitatott papírlapok formájában is, innen származik a szlengben használt neve, a bélyeg.
A heroin (kémiai nevén diacetil-morfin) egy félszintetikus morfinszármazék, amelyet általában intravénásan, azaz tűvel, fecskendővel adnak be maguknak a használók. Egy alkalommal körülbelül 30 milligramm heroint fogyaszt egy felhasználó, tehát amikor 1–2 kilogrammos szállítmányokról számol be a rendőrség, akkor tulajdonképpen több ezer adagról van szó.
A sorban ott „kullog” még a metamfetamin is, ami egy pszichostimuláns szer. Gyakran kristályként vagy speedként (angol szó, sebességet jelent) néven emlegetik utalva arra, hogy ez a drog viszonylag hosszabb időre feldobja, felpörgeti a használóját. Felszívva, intravénásan vagy felodva használják. A metamfetamin egyébként egy amfetamin származék, mely hasonló, csak gyengébb hatású.
és bizonyos esetekben jóval az európai átlag alá helyezi az összes elemzett anyagkategória – a kannabisz, a kokain, az amfetamin vagy az MDMA – tekintetében.
Kokain
Fotó: Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT)
– pedig világszinten a legismertebb kábítószerként tartják számon. Az orrba szippantva kevesebb, mint fél percen belül hat, a használó intenzív eufóriás állapotba kerül (intravénásan szintén használható). Általában 20 és 90 milligramm közötti mennyiséget használnak egy alkalommal. A kokain ára grammonként körülbelül 500 lej, ami meg is magyarázza, hogy miért nem tartozik a legelterjedtebb drogok közé, és miért inkább a tehetősebbek körében népszerű.
Nőtt a kokainfogyasztás Romániában, különösen a magas jövedelmű lakosság körében – világít rá az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) legutóbbi, idén közzétett, kokainról szóló jelentése.
Az Országos Kábítószer-ellenes Ügynökség szerint a jelentős lefoglalásokból származó kábítószerek teljes mennyiségének 74,38 százalékát a romániai illegális piacra szánták, ami azt jelzi, van kereslet rá.
A jelentés arra is kitér, hogy Romániában az utcai kereskedelem nem túl elterjedt, az esetek több mint háromnegyedében 5 grammnál, 5 milliliternél vagy 250 darab tablettánál kevesebb van az árusoknál. Az országos ügynökség egyik tanulmánya ugyanakkor arra is rámutat, hogy egy kutatásuk során a fiatal válaszadók több mint 41 százaléka szerint nagyon könnyű vagy meglehetősen könnyű volt szabadidős környezetben kábítószerhez jutni, míg csak közel 18 százalékuk szerint lehetetlen.
Sajnos egyre népszerűbbek a dizájnerdrogok a fiatal korosztály körében. A kíváncsiság, a családon belüli bizalom, őszinteség hiánya, a valahova tartozás érzése készteti őket a kábítószerek használatára.
Növekvőben van Romániában a kábítószer-kereskedelem, a dílerek új drogterítési módszereket vetnek be, a legfiatalabb fogyasztók pedig már a 10-11 évesek köréből kerülnek ki.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A romániai választópolgárok három nagy román politikai tömb között oszlanak meg az elnökválasztások tekintetében, mellettük negyedikként pedig ott vannak a magyarok – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.
A cukorbetegség nagy részben megelőzhető – jelentette ki csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter, aki elsősorban a gyermekek és fiatalok mozgáshiányával és táplálkozásukkal magyarázza a megbetegedések számának növekedését.
Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO volt főtitkárhelyettese szerda esti nagyszebeni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy megválasztása esetén újabb referendumot kezdeményez a parlament létszámának csökkentéséről.
Egyre ádázabb csata zajlik a pártok jelöltjei között a második hely megszerzéséért az elnökválasztás első fordulójában – derül ki egy friss felmérésből.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
A SRI-t felügyelő parlamenti bizottság liberális párti elnöke, Ioan Chirteș lemondását követeli Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök a George Simion állítólagos orosz hírszerzési kapcsolatairól tett kijelentései miatt.
szóljon hozzá!