Fotó: Maros megyei rendőrség
Növekvőben van Romániában a kábítószer-kereskedelem, a dílerek új drogterítési módszereket vetnek be, a legfiatalabb fogyasztók pedig már a 10-11 évesek köréből kerülnek ki – derül ki a belügyminisztériumi rendvédelmi szervek 2023-as tevékenységét ismertető jelentésből.
2023. október 05., 15:572023. október 05., 15:57
A csütörtökön közzétett dokumentum emlékeztet arra, hogy a román hatóságok 2023-ban 2-7 évről 3-10 évre emelték a kábítószer-kereskedőkre kiszabható börtönbüntetés időtartamát, és jelenleg a parlament előtt van a törvényjavaslat, amely a drogfogyasztókra kiszabható börtönbüntetéseket is szigorítaná.
A jelentés szerint 2023-ban a rendvédelmi szervek országos szinten 600 akciót hajtottak végre. Ezek keretében mintegy 2000 házkutatást végeztek, 37 szervezett bűnszervezetet számoltak fel, amelyeknek összesen 223 tagja volt. Ezenkívül 7326 bűncselekményre derítettek fényt – közölte az Agerpres.
Utóbbiak közül 588 személyt őrizetbe vettek vagy vizsgálati fogságba helyeztek.
A rendőrök a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészeivel együttműködve 570 kilogramm drogot, több mint 3,2 tonna kábítószer-alapanyagot, megközelítőleg 650 kilogramm drogtartalmú növényt és több mint 1,5 millió tablettát koboztak el.
Csak a nyár folyamán, június és augusztus között 211 akcióra került sor országos szinten, amelyek nyomán
A hatóságok 210 kilogramm drogot koboztak el, és körülbelül 20 kannabiszültetvényt számoltak fel.
A kábítószer-kereskedelem és -fogyasztás területén 8899 büntetőeljárást indítottak az év folyamán, ebből 3177-et (35,7 százalék) a nyáron, és ebben az időszakban foglalták le az idén elkobzott drogmennyiség mintegy 40, illetve a kábító tabletták mintegy 80 százalékát.
Az Országos Drogellenes Ügynökség (ANA) idén közel 9000 tevékenységet szervezett a kábítószer-fogyasztás megelőzése terén az egyetemeken, iskolákban, helyi közösségekben. Ezeken megközelítőleg 400 000 személy vett részt – olvasható a jelentésben.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!