Kormányülés. Augustin Jianu, Sorin Grindeanu és Victor Ponta
Fotó: Victor Ponta Facebook-oldala
Puccskísérlettel vádolják a kormányzó szociáldemokraták (PSD) Sorin Grindeanu miniszterelnököt és híveit a bukaresti parlamentben vasárnap délután ismertetett bizalmatlansági indítvány szövegében. Nem borítékolható a kormánybuktató kezdeményezés sikere.
2017. június 18., 17:012017. június 18., 17:01
2017. június 18., 17:162017. június 18., 17:16
Súlyos vádakkal illeti Sorin Grindeanut és maroknyi táborát a román Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) alkotta kormánykoalíció, amely a kormányprogramban foglalt célkitűzések megvalósítása terén észlelt késlekedésekre hivatkozva a múlt héten megvonta politikai támogatását a fél évvel ezelőtt hivatalba lépett kormánytól.
A koalíció által vasárnap a parlamentben előterjesztett bizalmatlansági indítvány szövege szerint a miniszterelnök, az általa kormányfőtitkárnak kinevezett Victor Ponta, valamint Augustin Jianu távközlési miniszter (az egyetlen tárcavezető, aki nem mondott le tisztségéről) semmibe veszi az állami intézmények működését szolgáló demokratikus játékszabályokat, valamennyien politikai felelőtlenségről és éretlenségről tesznek tanúbizonyságot.
„A Ponta, Grindeanu és Jianu alkotta »kormány« mindössze azt képes bizonyítani, hogy
visszaigazolva a politikai támogatás megvonásáról született döntés megalapozottságát és jogosságát” – olvasható a „Romániát nem lehet elkobozni! Megvédjük a demokráciát és a románok szavazatát!" címmel ellátott bizalmatlansági indítványban, amelyet 223 honatya látott el kézjegyével.
A kormánybuktató kezdeményezés délutáni felolvasásán egyébként kizárólag a PSD–ALDE-koalíció honatyái vettek részt,
Nem jelent meg a parlamentben Sorin Grindeanu sem, aki a pénteken kormányfőtitkárnak kinevezett Victor Pontát küldte maga helyett. A korábban a PSD-t irányító volt kormányfő úgy nyilatkozott, sikerült meggyőznie több mint egy tucat kormánypárti honatyát, hogy ne szavazza meg a bizalmatlansági indítványt, így ennek sikeréhez szerinte a koalíciónak más pártok támogatására lesz szüksége. Ponta egyúttal arra figyelmeztette a PSD-t, hogy a kormány megbuktatása esetén az új miniszterelnököt nem a PSD, hanem kizárólag Klaus Johannis államfő nevezi ki.
Az alkotmány szerint a bizalmatlansági indítványt legtöbb három nappal azt követően kell szavazásra bocsátani, hogy annak szövegét ismertették a törvényhozásban, így Grindeanu sorsa szerdán dől el. Daniel Constantin, az ALDE volt társelnöke vasárnap meggyőződésének adott hangot, miszerint a bizalmatlansági indítvány nem megy át a parlamenten, mivel információi szerint a koalíció számos honatyája sem fogja megszavazni. Éppen ezért a kormánybuktató kezdeményezés sikere nagyban függ az RMDSZ, illetve a kisebbségi frakció honatyáitól.
Liviu Dragnea PSD-elnök egyébként azzal magyarázta, hogy csak 223-an írták alá a bizalmatlansági indítványt (vagyis kevesebben, mint ahány szavazatra van szükség a kormány bukásához), hogy több képviselő és szenátor külföldön tartózkodik. Hozzátette: nem ez a lényeg, hanem az, hogy szerinte szerdán meglesz a Sorin Grindeanu vezette kormány leváltásához szükséges szavazattöbség.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
szóljon hozzá!