Riválisok. Az INSOMAR–AVANGARDE felmérése szerint Ciucă és Ciolacu között dőlhet ez az elnökválasztás
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
A bukaresti koalíciós pártok elnökei között dőlhet el az államfői tisztség sorsa az idei választásokon – ezt vetíti előre a legfrissebb felmérés.
2024. október 22., 15:582024. október 22., 15:58
Az INSOMAR–AVANGARDE által kedden közzétett kutatás szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a voksok 28 százalékával végezne az első helyen az első fordulóban, míg a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă 19 százalékkal a második.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a negyedik 13 százalékkal, őt a függetlenként induló volt helyettes NATO-főtitkár, Mircea Geoană követi 11 százalékkal. A szintén függetlenként ringbe szálló Cristian Diaconescu volt külügyminiszterre a válaszadók 5 százaléka szavazna, míg Kelemen Hunor RMDSZ-elnökre 4.
Egy héten belül újabb felmérés mutatja azt, hogy Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezére között dőlhet el az idei elnökválasztás.
A felmérés annak fényében érdekes, hogy
Rákérdeztek a parlamenti választásokkal kapcsolatos választói szándékra is.
Eszerint
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke nyerné az elnökválasztás első fordulóját, mögötte George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke végezne a második helyen – derül ki a legfrissebb felmérésből.
A felmérés során arra is rákérdeztek, demokratikusnak tartják-e az emberek, hogy az alkotmánybíróság úgy döntött, Diana Şoşoacă nem indulhat az elnökválasztáson.
A felmérés október 10. és 20. között készült 1190 fős mintán, a hibahatár 3,1 százalék.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!