Riválisok. Az INSOMAR–AVANGARDE felmérése szerint Ciucă és Ciolacu között dőlhet ez az elnökválasztás
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
A bukaresti koalíciós pártok elnökei között dőlhet el az államfői tisztség sorsa az idei választásokon – ezt vetíti előre a legfrissebb felmérés.
2024. október 22., 15:582024. október 22., 15:58
Az INSOMAR–AVANGARDE által kedden közzétett kutatás szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a voksok 28 százalékával végezne az első helyen az első fordulóban, míg a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă 19 százalékkal a második.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a negyedik 13 százalékkal, őt a függetlenként induló volt helyettes NATO-főtitkár, Mircea Geoană követi 11 százalékkal. A szintén függetlenként ringbe szálló Cristian Diaconescu volt külügyminiszterre a válaszadók 5 százaléka szavazna, míg Kelemen Hunor RMDSZ-elnökre 4.
Egy héten belül újabb felmérés mutatja azt, hogy Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezére között dőlhet el az idei elnökválasztás.
A felmérés annak fényében érdekes, hogy
Rákérdeztek a parlamenti választásokkal kapcsolatos választói szándékra is.
Eszerint
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke nyerné az elnökválasztás első fordulóját, mögötte George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke végezne a második helyen – derül ki a legfrissebb felmérésből.
A felmérés során arra is rákérdeztek, demokratikusnak tartják-e az emberek, hogy az alkotmánybíróság úgy döntött, Diana Şoşoacă nem indulhat az elnökválasztáson.
A felmérés október 10. és 20. között készült 1190 fős mintán, a hibahatár 3,1 százalék.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!