Második körös? A FlashData felmérése szerint George Simion a második helyen végezne az elnökválasztás első fordulójában, így esélyes lenne a végső győzelemre
Fotó: George Simion/Twitter
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezére között dőlne el az államfői tisztség sorsa, ha most tartanák az elnökválasztást – derül ki egy friss felmérésből.
2024. szeptember 26., 15:062024. szeptember 26., 15:06
2024. szeptember 26., 15:272024. szeptember 26., 15:27
A FlashData csütörtökön ismertetett kutatása szerint
A harmadik helyen a NATO függetlenként induló korábbi főtitkár-helyettese, Mircea Geoană végezne 16 százalékkal.
Mint ismeretes, korábban a legtöbb közvélemény-kutató még őt hozta ki a legesélyesebb jelöltként.
Mircea Geoană nyerné az államfőválasztás első fordulóját az INSCOP által szeptember 11–16. között a Szabadság és Demokrácia Intézet megbízásából végzett közvélemény-kutatás szerint. A függetlenként induló jelöltet Marcel Ciolacu és Elena Lasconi követi.
A negyedik helyen Nivolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke végezne 13 százalékkal, őt a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi követi 13 százalékkal, az SOS Románia botránypolitizálásról elhíresült vezetője, Diana Şoşoacă pedig 8 százalékkal a hatodik lenne.
Rákérdeztek a válaszadók pártpreferenciáira is.
Ennek értelmében a megkérdezettek 29 százaléka a PSD-re szavazna, 17 a PNL-re, 15 az AUR-ra, 13 az USR-re, 6 az SOS Romániára
A választható opciók között szerepelt az egyébként nem létező „Geoană-párt” is – erre 5 százalék szavazna, vagyis bejutna a parlamentbe.
Ha a választások a „Geoană-párt” nélkül zajlanak, a PSD akkor is 29 százalékkal végezne az élen, a PNL 18, az AUR 16, az USR 15, az SOS Románia 6, míg az RMDSZ ugyancsak 6 százalékot kapna – a válaszadók 10 százaléka pedig más pártra voksolna.
A választáson az összes megkérdezett 58 százaléka venne részt.
és csak 31,2 százalék szerint megy jó irányba – 12,8 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A felmérés szeptember 5. és 13. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 3 százalékos.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
szóljon hozzá!