Képünk illusztráció
Fotó: Sándor Csilla
A hátrányos helyzetű közösségekben élő gyerekek több mint fele állítja, hogy tanáraik pénzt kérnek tőlük az „osztálypénzbe”, amiből különböző fogyóanyagokat vásárolnak meg – derül ki a World Vision romániai szervezetének felméréséből. Emlékeztetnek, hogy az alkotmány és a tanügyi törvény értelmében az oktatáshoz való hozzáférés ingyenes és kötelező.
2022. november 18., 15:312022. november 18., 15:31
A megkérdezett gyerekek egyharmada azt mondta, hogy a tanárok diszkriminálják a tanulókat intellektuális képességeik, külsejük, vallásuk, ruházatuk vagy fogyatékosságaik alapján; ugyanakkor 45 százalékuk állította, hogy egyes tanulók diszkriminálják bizonyos társaikat.
A World Vision romániai szervezete Hatóságok falun címmel kampányt hirdet, amely révén arra buzdítja a politikusokat és más döntéshozókat, hogy látogassák meg a kiszolgáltatott közösségeket, tájékozódjanak közvetlenül a gyerekek szükségleteiről, mielőtt gyerekjogvédelmi intézkedéseket javasolnának. A kampány november 20-án, a gyermekek jogainak világnapján kezdődik.
Az első látogató Ligia Deca tanügyminiszter lesz, aki az Országos Gyermekjogvédelmi Hatóság, az elnöki hivatal, a kormány, a tanfelügyelőség képviselőivel együtt látogat meg két Ialomiţa megyei iskolát, ahova hátrányos helyzetben lévő közösségek gyermekei járnak, és ahol a szervezet útjára indítja a Kenyér holnapra is, valamint Kilencedikes szeretnék lenni programokat.
A World Vision felmérése szerint a tanulók 52 százaléka azt mondta, hogy büntetésképpen kiküldik őket a tanárok az osztályteremből. A gyerekek 59 százaléka szerint viszont nem kapnak rossz jegyet rossz magaviselet miatt.
43 százalékuk véleményére egyszer sem voltak kíváncsiak a tavalyi év során a tanárok teljesítményét illetően, 28 százalékuk azt mondta, hogy tavaly egyetlenegyszer kérték ki a véleményüket ezzel kapcsolatban.
A World Vision romániai szervezete szerint Romániában, főleg a kiszolgáltatott közösségekben nap mint nap megsértik a gyermekek hazai és nemzetközi törvényekben és megállapodásokban leszögezett jogait.
A felmérés 659, zömében kistelepülésen élő, általános iskolás és gimnazista diák megkérdezésével készült – írja az Agerpres.
Az elmúlt másfél évtizedben 270 millió eurót költöttek a bukaresti Nemzet megváltása ortodox katedrális megépítésére, a költségek „több mint tíz százalékát” az egyház saját forrásaiból fedezte.
A román hatóságok az ütemterv szerint haladnak az amerikai vízummentesség előkészítésében – jelentette ki Cătălin Predoiu miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter szombaton Suceaván. Predoiu keményen bírálta az AUR ,,hamis állításait".
George Simion neve lesz a szavazólap első helyén a májusi elnökválasztás első fordulójában. A második helyen Crin Antonescu, a harmadikon Elena Lasconi neve szerepel majd.
Magánrepülőn tértek haza szombat hajnalban Bukarestbe a bűnügyi felügyelet alatt álló Tate fivérek, akiknek február végi távozása országos botrányt okozott.
Riasztóan emelkedik Romániában a családon belüli erőszakkal kapcsolatba hozható esetek száma: a rendőrök tavaly közel 59 500 üggyel foglalkoztak, ami 35%-os növekedést jelent 2019-hez képest.
Illegális audiovizuális tartalmak eltávolítását rendelte el pénteken az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) a TikTokról és a Facebookról.
Nemkívánatos személlyé nyilvánítottak a bukaresti hatóságok egy német állampolgárt, aki közel-keleti terrorista szervezetekkel szimpatizál és folyamatosan terrorista eszméket hirdetett – közölte pénteken a Román Hírszerző Szolgálat (SRI).
A tanügyminisztérium közzétette pénteken a bölcsődei és óvodai beiratkozások ütemtervét és az erre vonatkozó szabályokat a következő tanévre.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő összehívta március 28-ára a Cotroceni-palotába a Legfelsőbb Védelmi Tanácsot (CSAT) – közölte az elnöki hivatal.
Havonta nyilvánosságra fogják hozni ezután az elnöki hivatal kiadásait – jelentette be csütörtök este Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
szóljon hozzá!