Figyelmeztető sztrájkot rendeznek január 19-én, szerdán a tanügyi szakszervezetek, amelynek tagjai két órára beszüntetik a munkát a romániai oktatási intézményekben.
2022. január 15., 12:152022. január 15., 12:15
2022. január 15., 12:282022. január 15., 12:28
A Tanügyi Szabad Szakszervezteek Szövetsége és a Spiru Haret Oktatási Szakszervezet szombaton közös közleményben hozta nyilvánosságra a határozatot. A Hotnews hírportál által ismertetett bejelentés szerint az érdekvédelmi szervezetek a 2021. december 17. és 2022. január 14. között a tanügyi dolgozók körében rendezett felmérés eredményei alapján döntöttek a tiltakozási akció mellett.
Az érdekvédelmi szervezetek követelik többek között, hogy a 2017/153-as számú jogszabályban rögzítettek alapján emeljék a tanügyben dolgozók bérét 2022-től. Az is szerepel az elvárásaik között, hogy a kormány fordítsa a hazai össztermék (GDP) 6 százalékát az ágazatra.
A tanügyi szakszervezetek az elmúlt hetekben többször rendeztek utcai megmozdulást az országban. Az ágazat alkalmazottai elsősorban azért elégedetlenek, mert a kormány nem alkalmazza az egységes bérezési törvényt, amelynek értelmében közel 18 százalékos fizetésemelés illetné meg a pedagógusokat 2022. január elsejétől. Az érdekvédelmi szervezetek többször értésre adták, hogy a január elsejétől ígért 4 százalékos béremelés, amely mindössze mintegy 65 lej többletbevételt biztosít a dolgozóknak, általános elégedetlenséget szült az oktatásban dolgozók körében.
A három tanügyi szakszervezeti szövetség csütörtökön tiltakozó akciókat szervez a kormány épülete, valamint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) bukaresti székháza előtt.
De tiltakoznak amiatt is, hogy a járvány megnehezítette a munkájukat, olyan feladatokat kell elvégezniük, amelyeknek semmi közük a munkaköri leírásukhoz, és közben a kormány a GDP-nek mindössze a 2,28 százalékát fordítja oktatásra.
Mintegy száz tanügyi alkalmazott tüntet a bukaresti kormánypalota előtt az egységes bértörvényben rögzített fizetésemeléseket követelve.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!