Figyelmeztető sztrájkot rendeznek január 19-én, szerdán a tanügyi szakszervezetek, amelynek tagjai két órára beszüntetik a munkát a romániai oktatási intézményekben.
2022. január 15., 12:152022. január 15., 12:15
2022. január 15., 12:282022. január 15., 12:28
A Tanügyi Szabad Szakszervezteek Szövetsége és a Spiru Haret Oktatási Szakszervezet szombaton közös közleményben hozta nyilvánosságra a határozatot. A Hotnews hírportál által ismertetett bejelentés szerint az érdekvédelmi szervezetek a 2021. december 17. és 2022. január 14. között a tanügyi dolgozók körében rendezett felmérés eredményei alapján döntöttek a tiltakozási akció mellett.
Az érdekvédelmi szervezetek követelik többek között, hogy a 2017/153-as számú jogszabályban rögzítettek alapján emeljék a tanügyben dolgozók bérét 2022-től. Az is szerepel az elvárásaik között, hogy a kormány fordítsa a hazai össztermék (GDP) 6 százalékát az ágazatra.
A tanügyi szakszervezetek az elmúlt hetekben többször rendeztek utcai megmozdulást az országban. Az ágazat alkalmazottai elsősorban azért elégedetlenek, mert a kormány nem alkalmazza az egységes bérezési törvényt, amelynek értelmében közel 18 százalékos fizetésemelés illetné meg a pedagógusokat 2022. január elsejétől. Az érdekvédelmi szervezetek többször értésre adták, hogy a január elsejétől ígért 4 százalékos béremelés, amely mindössze mintegy 65 lej többletbevételt biztosít a dolgozóknak, általános elégedetlenséget szült az oktatásban dolgozók körében.
A három tanügyi szakszervezeti szövetség csütörtökön tiltakozó akciókat szervez a kormány épülete, valamint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) bukaresti székháza előtt.
De tiltakoznak amiatt is, hogy a járvány megnehezítette a munkájukat, olyan feladatokat kell elvégezniük, amelyeknek semmi közük a munkaköri leírásukhoz, és közben a kormány a GDP-nek mindössze a 2,28 százalékát fordítja oktatásra.
Mintegy száz tanügyi alkalmazott tüntet a bukaresti kormánypalota előtt az egységes bértörvényben rögzített fizetésemeléseket követelve.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!