Figyelmeztető sztrájkot rendeznek január 19-én, szerdán a tanügyi szakszervezetek, amelynek tagjai két órára beszüntetik a munkát a romániai oktatási intézményekben.
2022. január 15., 12:152022. január 15., 12:15
2022. január 15., 12:282022. január 15., 12:28
A Tanügyi Szabad Szakszervezteek Szövetsége és a Spiru Haret Oktatási Szakszervezet szombaton közös közleményben hozta nyilvánosságra a határozatot. A Hotnews hírportál által ismertetett bejelentés szerint az érdekvédelmi szervezetek a 2021. december 17. és 2022. január 14. között a tanügyi dolgozók körében rendezett felmérés eredményei alapján döntöttek a tiltakozási akció mellett.
Az érdekvédelmi szervezetek követelik többek között, hogy a 2017/153-as számú jogszabályban rögzítettek alapján emeljék a tanügyben dolgozók bérét 2022-től. Az is szerepel az elvárásaik között, hogy a kormány fordítsa a hazai össztermék (GDP) 6 százalékát az ágazatra.
A tanügyi szakszervezetek az elmúlt hetekben többször rendeztek utcai megmozdulást az országban. Az ágazat alkalmazottai elsősorban azért elégedetlenek, mert a kormány nem alkalmazza az egységes bérezési törvényt, amelynek értelmében közel 18 százalékos fizetésemelés illetné meg a pedagógusokat 2022. január elsejétől. Az érdekvédelmi szervezetek többször értésre adták, hogy a január elsejétől ígért 4 százalékos béremelés, amely mindössze mintegy 65 lej többletbevételt biztosít a dolgozóknak, általános elégedetlenséget szült az oktatásban dolgozók körében.
A három tanügyi szakszervezeti szövetség csütörtökön tiltakozó akciókat szervez a kormány épülete, valamint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) bukaresti székháza előtt.
De tiltakoznak amiatt is, hogy a járvány megnehezítette a munkájukat, olyan feladatokat kell elvégezniük, amelyeknek semmi közük a munkaköri leírásukhoz, és közben a kormány a GDP-nek mindössze a 2,28 százalékát fordítja oktatásra.
Mintegy száz tanügyi alkalmazott tüntet a bukaresti kormánypalota előtt az egységes bértörvényben rögzített fizetésemeléseket követelve.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
A kormány valamennyi önkormányzat számára biztosítani fogja a beruházásaik folytatásához kért pénzt – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
Valóban volt államfők számára alakítják át azt a bukaresti villát, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis használhat majd, miután lejár a mandátuma – derült ki csütörtökön.
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
szóljon hozzá!