Figyelmeztető sztrájkot rendeznek január 19-én, szerdán a tanügyi szakszervezetek, amelynek tagjai két órára beszüntetik a munkát a romániai oktatási intézményekben.
2022. január 15., 12:152022. január 15., 12:15
2022. január 15., 12:282022. január 15., 12:28
A Tanügyi Szabad Szakszervezteek Szövetsége és a Spiru Haret Oktatási Szakszervezet szombaton közös közleményben hozta nyilvánosságra a határozatot. A Hotnews hírportál által ismertetett bejelentés szerint az érdekvédelmi szervezetek a 2021. december 17. és 2022. január 14. között a tanügyi dolgozók körében rendezett felmérés eredményei alapján döntöttek a tiltakozási akció mellett.
Az érdekvédelmi szervezetek követelik többek között, hogy a 2017/153-as számú jogszabályban rögzítettek alapján emeljék a tanügyben dolgozók bérét 2022-től. Az is szerepel az elvárásaik között, hogy a kormány fordítsa a hazai össztermék (GDP) 6 százalékát az ágazatra.
A tanügyi szakszervezetek az elmúlt hetekben többször rendeztek utcai megmozdulást az országban. Az ágazat alkalmazottai elsősorban azért elégedetlenek, mert a kormány nem alkalmazza az egységes bérezési törvényt, amelynek értelmében közel 18 százalékos fizetésemelés illetné meg a pedagógusokat 2022. január elsejétől. Az érdekvédelmi szervezetek többször értésre adták, hogy a január elsejétől ígért 4 százalékos béremelés, amely mindössze mintegy 65 lej többletbevételt biztosít a dolgozóknak, általános elégedetlenséget szült az oktatásban dolgozók körében.
A három tanügyi szakszervezeti szövetség csütörtökön tiltakozó akciókat szervez a kormány épülete, valamint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) bukaresti székháza előtt.
De tiltakoznak amiatt is, hogy a járvány megnehezítette a munkájukat, olyan feladatokat kell elvégezniük, amelyeknek semmi közük a munkaköri leírásukhoz, és közben a kormány a GDP-nek mindössze a 2,28 százalékát fordítja oktatásra.
Mintegy száz tanügyi alkalmazott tüntet a bukaresti kormánypalota előtt az egységes bértörvényben rögzített fizetésemeléseket követelve.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!