Az ország első gyorsforgalmi autóútján egyelőre nem szabad óránként 100 kilométeres sebességet túllépni
Fotó: Facebook/Asociația Pro Infrastructură
Románia déli részén megnyitották a forgalom előtt csütörtökön az ország első, Pitești és Craiova között épülő autóútjának egy 18,5 kilométeres szakaszát.
2022. április 21., 20:322022. április 21., 20:32
A most átadott, Balș városát elkerülő útszakasz megépítéséről szóló, áfa nélkül 661 millió lej értékű szerződést 2018 decemberében írta alá a romániai közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) a román tulajdonban lévő Spedition UMB-vel.
Az Olténia és a román főváros között gyorsforgalmi összeköttetést megteremtő DX12 jelzésű autóút teljes, 121 kilométeres hosszát a szerződés szerint 2024-ben vehetik használatba az autósok, az építkezés mindenütt megkezdődött.
Romániában eddig nem létezett a 2013-ban lefektetett műszaki követelményeknek megfelelő – az autópályák 3,75 méteres sávszélességénél keskenyebb, 3,5 méteres sávokkal rendelkező, 2,5 méter széles leállósáv helyett 1,5 méteres burkolt útpadkával rendelkező – kizárólag gépjárművek által használható gyorsforgalmi autóút.
A parlament múlt héten ugyan elfogadta azt a törvénymódosítást, amely az autóutakra érvényes sebességkorlátozást óránként 120 kilométerre emeli, a jogszabályt azonban még nem hirdette ki az államfő.
Románia tervezett gyorsforgalmi úthálózatából eddig 930 kilométernyi autópálya készült el, amelyeken óránként 130 kilométeres sebességkorlátozás van érvényben és további 410 kilométeren kezdődött meg az építkezés.
A képviselőház szerdán döntő kamaraként elfogadta a jogszabályjavaslatot, amely a jelenlegi 100 kilométer/óráról 120 kilométer/órára növeli a maximális sebességhatárt a gyorsforgalmi utakon az A és B kategóriájú járművek számára.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!