Képünk illusztráció
Fotó: Illyés Tibor/MTI
A képviselőház szerdán döntő kamaraként elfogadta a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) által benyújtott jogszabályjavaslatot, amely a jelenlegi 100 kilométer/óráról 120 kilométer/órára növeli a maximális sebességhatárt a gyorsforgalmi utakon az A és B kategóriájú járművek számára.
2022. április 13., 18:472022. április 13., 18:47
2022. április 13., 18:542022. április 13., 18:54
A tervezetet 283 képviselő támogatta, egy törvényhozó tartózkodott. A tervezet a 2002/195-ös sürgősségi kormányrendeletet módosítja és egészíti ki.
A módosítást követően az A és B kategóriájú járművek a jelenlegi 100 kilométer/órás maximális sebesség helyett 120 kilométer/órával is közlekedhetnek a gyorsforgalmi utakon, a C, D és D1 kategóriákhoz tartozó járművek pedig 90 kilométer/órás maximális sebesség helyett 100 kilométer/órás sebességgel.
Az elfogadott tervezet „csupán” annyiban sántít, hogy jelenleg nincsenek gyorsforgalmi utak Romániában – hívta fel a figyelmet A Főtér.ro portál. Az első ilyen útszakasz, amit – az ígéretek szerint a jövő héten – átadnak a forgalomnak, az Olt megyei Balș város 18 kilométer hosszú körgyűrűje lesz, amely a Craiova-Pitești útvonal része. Erdélyi vonatkozásban eddig két gyorsforgalmi út terve említhető. Az egyik Nagyváradot kötné össze Araddal és 119 kilométer hosszú lenne. A tervek szerint az építése 2023-ban kezdődne, egyes szakaszain 2025 végén lehetne közlekedni. Egy másik gyorsforgalmi út, amelynek a tervét már rögzítették, Kolozsvárt kötné össze Besztercével, de ennek a mintegy 100 kilométeres szakasznak az esetében még a megvalósíthatósági tanulmány sem készült el – számolt be a Főtér.
Az autópályákon az A és B kategóriájú járművek maximális megengedett sebessége 130 km/h, a C, D és D1 kategóriájú járműveké 110 km/h, az A1, B1 és C1 kategóriájú járműveké 90 km/h.
Az európai útszámozás rendszerébe tartozó főutakon (E jelzésű) az A és B kategóriájú járművek legtöbb 100 kilométer/órás sebességgel haladhatnak, a C, D és D1 kategóriájú járművek 90 kilométer/órás sebességgel, az A1, B1 és C1 kategóriájú járművek pedig 80 kilométer/órás sebességgel.
Az autópályákon és gyorsforgalmi utakon nem közlekedhetnek gyalogosok, és a túlméretes gépjárművek, ha nincs erre külön engedélyük a közútkezelő hatóságtól, az állatok által vontatott járművek, az állatok, a kézi vontatású vagy kézi tolású járművek, a kerékpárok, az elektromos rollerek és a robogók, a mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok és a mezőgazdasági munkákhoz használt gépjárművek, valamint azok a járművek, amelyek nem tudják meghaladni az 50 km/h sebességet – közölte az Agerpres hírügynökség.
Nem megengedett az autópályákon és gyorsforgalmi utakon a járművezetés oktatása, a prototípus gépjárművek tesztvezetése. A felvonulások, különféle bemutatók, edző- és sportversenyek, gyászmenetek is tilosak ezeken az utakon – írja elő a jogszabálytervezet.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!