Fékezi a magyar-román együttműködést a bukaresti külügy? – Kelemen Hunor a gazdaságfejlesztési programról

Nincs törvénytelenség. Kelemen Hunor szerint nem lehet akadálya a program folytatásának •  Fotó: RMDSZ

Nincs törvénytelenség. Kelemen Hunor szerint nem lehet akadálya a program folytatásának

Fotó: RMDSZ

A román külügyi apparátus egy részéről a magyar–román viszonyrendszerrel kapcsolatos fenntartásokban látja Kelemen Hunor RMDSZ-elnök annak az okát, hogy az utóbbi időben a román diplomácia bírálni kezdte a Magyarország által útjára indított erdélyi gazdaságfejlesztési programot.

Balogh Levente

2019. december 12., 08:202019. december 12., 08:20

2019. december 12., 10:482019. december 12., 10:48

Azért nem született írásos megállapodás a magyar és a román fél között a magyar kormány által Erdélyben meghirdetett gazdaságfejlesztési programról, mert két uniós tagállam között ennek nem látták szükségét, és az előző kormány illetékesei is meggyőződtek a program hasznosságáról – jelentette ki a Krónikának Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, aki a tárgyalásokat vezette a két fél között a román diplomácia által az utóbbi hetekben támadni kezdett programról.

Mint arról beszámoltunk, Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes hétfőn, a nemzeti összetartozás bizottsága előtti beszámolójában árulta el, hogy

tételes szóbeli megállapodás született a román féllel a programról, a tárgyalásokat pedig Kelemen Hunor vezette.

korábban írtuk

Semjén: Budapest érvényesnek tekinti a gazdaságfejlesztési programról Bukaresttel született megállapodást
Semjén: Budapest érvényesnek tekinti a gazdaságfejlesztési programról Bukaresttel született megállapodást

Erős anyaország nélkül a határon túli magyarság támogatása is több mint bizonytalan lenne – emelte ki Semjén Zsolt nemzetpolitikáért, egyházügyekért és nemzetiségekért felelős miniszterelnök-helyettes az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottsága előtt hétfőn.

Kormányszintű egyeztetés is zajlott

Kelemen Hunor ennek kapcsán a Krónikának elmondta: 2017-ben és 2018-ban egyeztetett az akkor kormányon levő Szociáldemokrata Párt és Liberálisok és Demokraták Szövetsége (PSD–ALDE) koalíció vezetőivel – akkor a PSD élén Liviu Dragnea állt, az ALDE-t pedig az azóta is tisztségben levő Călin Popescu-Tăriceanu vezette –, majd a két ország miniszterelnökeivel is tárgyalt, és tájékoztatta őket arról, miről szól a projekt. Később a pártelnökök is egyeztettek a témában a kormányfőkkel.

A román fél megfogalmazta az észrevételeit, az egyik az volt, hogy ne etnikai alapon történjen a támogatások odaítélése, azt ugyanis sem az uniós, sem a nemzeti szabályozás nem fogadja el. A másik észrevétel az volt, hogy ne legyen diszkriminatív, és hogy legyen összhangban az európai uniós támogatásokkal, az összegek ne haladják meg az adható de minimis támogatásokat. Ezek a kisebb összegű pályázatokra vonatkoztak. Mint mondta,

a program lebonyolításával foglalkozó Pro Economica Alapítvány szakértői a Versenytanáccsal is egyeztettek ebben a témában.

korábban írtuk

Kozma Mónika: valótlanságokat állít Románia budapesti nagykövete
Kozma Mónika: valótlanságokat állít Románia budapesti nagykövete

Diplomatához méltatlan, valótlanságokat tartalmazó nyilatkozatnak nevezte Románia budapesti nagykövetének a magyar kormány gazdaságfejlesztési programjáról tett kijelentéseit Kozma Mónika, a Pro Economica Alapjtvány ügyvezetője.

Elmondta, a program működésének kidolgozásához a Németország által az erdélyi német közösség támogatásának céljával működtetett támogatási programot vették mintául.

„Így jutottunk el oda, hogy az akkori koalíciós kormány vezetői azt mondták: ilyen körülmények között mehet a program. Nyilván a két külügyminiszter – Teodor Meleșcanu és Szijjártó Péter – is egyeztetett többször is. Senki nem igényelt írásos megállapodást, ezért nem született ilyen” – mondta Kelemen. Kérdésünkre, hogy miért, kifejtette: egyszerűen azért, mert az ilyesmi nem szükséges, hiszen az Európai Unió két tagállamáról van szó, ahol a szabad piac és a tőke szabad áramlása is alapvető elvnek számítanak. Mint mondta,

mindenki abból indult ki, hogyha a program megfelel a nemzeti és az uniós szabályoknak, akkor nem szükséges semmilyen írásos megállapodás.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Így hirdették meg a programot, amelynek a próbája a mezőségi pályázat volt. „Mindenki látta, hogy pénz jön az országba, mindenki látta, hogy a gépeket itt vásárolják, itt fizetnek utánuk áfát, és hogy nem visznek, hanem hoznak. Ezek voltak a legfontosabb érvek a szabályossága mellett, és politikailag sem tartotta ezt senki aggályosnak. Ez korrekt és tisztességes hozzáállás volt a koalíciós vezetők és a miniszterelnökök részéről is az elmúlt években” – mondta.

Felvetésünkre, hogy mindezek után most a román fél miért intézett támadást a program ellen, Kelemen a bukaresti külügyet tette felelőssé.

Idézet
A román külügyminisztérium apparátusában mindig volt ezzel a programmal kapcsolatosan fenntartás, mint ahogy mindig volt a román–magyar viszonyrendszert illetően mindenféle fék is. Ezt mindig lehetett így vagy úgy kezelni. Bogdan Aurescu új külügyminiszter kissé másképp áll a dologhoz, mint az elődje – de nem másképp, mint ahogy szokott”

– mutatott rá az RMDSZ elnöke.

Ludovic Orban sem volt elutasító

Kelemen Hunor elárulta: amióta az új, nemzeti liberális párti kormány hatalomra került, már volt egy első beszélgetése Ludovic Orban miniszterelnökkel, amelyen tájékoztatta arról, miről is szól a program, és hogy miért tartják fontosnak és hasznosnak. Azt is jelezte, ha szükségesnek tartja, akkor a két kormány szintjén is folytathatnak kétoldalú egyeztetéseket a témában. „Az ő hozzáállása sem volt elutasító, azt mondta, ő nem is érti, hogy ezzel mi a probléma. De hozzátette: ő is leül a kollégáival, és megvitatják” – ecsetelte Kelemen. Az utóbbi hetekben elhangzott ellenséges hangvételű román nyilatkozatokat nem kívánta kommentálni. „Mindannyiunknak az az érdeke, hogy a gazdaságfejlesztési program folytatódjék. Én nem látom, hogy miért ne folytatódhatna, és úgy gondolom, hogy folytatódni is fog. Sem nekünk, erdélyi magyaroknak, sem a magyar kormánynak nem az a célunk, hogy pattanásig feszüljön a helyzet, és úgy látom, hogy a román kormánynak sem, mert valahogy normalizálni kellene a viszonyt” – fejtette ki. Elmondta, a már kifutóban levő program megy tovább, az új, partiumi program meghirdetésére ugyanakkor idén már valószínűleg nem kerülhet sor, de mindenképpen folytatni kívánják.

•  Fotó: Pro Economica Alapítvány Galéria

Fotó: Pro Economica Alapítvány

Idézet
Eddig mindenki a legjóindulatúbban és a legjóhiszeműbben kezelte az ügyet. Most közel másfél hónapja van egy új kormány – velük is meg kell tudnunk állapodni”

– szögezte le Kelemen. Kérdésünkre, lát-e arra esélyt, hogy Bukarest ehelyett inkább bekeményítsen, és esetleg megpróbálja „beszántani” a programot, kijelentette: nem számít erre. „A külügyminiszter mondja a magáét, de előbb-utóbb mégis egy politikai döntés születik a kormány részéről, és akkor mehetnek tovább a dolgok. Mit nyer abból Románia, ha beszántja a programot? Illetve hogyan szántja be? Hiszen semmilyen illegális dolog nem történik. Egy romániai jogi személyiséggel rendelkező alapítvány – amely még csak nem is politikai jellegű intézmény – megállapodást köt a magyar külügyminisztériummal, ő hirdeti meg Romániában a pályázatokat, nem a magyar állam, és ő bonyolítja le” – mutatott rá lapunknak Kelemen Hunor.

Mint megírtuk, nemrég Marius Lazurca bukaresti román nagykövet beszélt arról: a programról nem született kétoldalú megállapodás, és Románia nem adta beleegyezését a lebonyolításába.

korábban írtuk

Nem létező diszkrimináción és rendellenességeken lovagol a román diplomácia a magyar gazdaságfejlesztés kapcsán
Nem létező diszkrimináción és rendellenességeken lovagol a román diplomácia a magyar gazdaságfejlesztés kapcsán

Bukarest újfent Budapest értésére adta, hogy nem egyezett bele a magyar kormány gazdaságfejlesztési programjának erdélyi végrehajtásába, amit a román hatóságok közreműködésével kellene lebonyolítani.

Több tízmilliárd forint érkezett a Székelyföldre

A magyar kormány azért indította el a határon túli gazdaságfejlesztési programokat, mert fontos cél, hogy gazdaságilag is megerősítsék a magyar nemzeti közösségeket. A próbaként beindított mezőségi fejlesztési programot követően útjára indították a székelyföldit is, amely során a három székely megyében három nagy kategóriában pályázhattak: ezek a mezőgazdasági integrátor jellegű nagyberuházások, az agrár­ágazatban tevékenykedő magán- és jogi személyek max. 15 ezer eurós támogatása, valamint a szálláshelyek fejlesztésére és létesítésére meghirdetett nagy összegű kiírás. A Hargita, Kovászna és Maros megye számára kiírt pályázat keretében 25 százalékos önrész biztosításával legfeljebb 15 ezer eurós támogatásra pályázhattak a székelyföldi gazdálkodók. 5293 pályázatot nyújtottak be, 21,5 milliárd forintnyi fejlesztési igénnyel. A nagyberuházásokat érintő program keretében 72 befektetésre nyújtottak be pályázatot, közülük 66 pályázó számára ítéltek meg összesen csaknem húszmilliárd forintos támogatást. A nyertesekkel már el is kezdődött a szerződések aláírása. A program következő állomása a Partium lesz.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

Meghalt a sofőr, de épségben sikerült kijutnia a hídról lezuhant gépkocsiból egy gyermeknek

Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.

Meghalt a sofőr, de épségben sikerült kijutnia a hídról lezuhant gépkocsiból egy gyermeknek
2024. október 26., szombat

Ciolacu szerint az autóipar „a román gazdaság motorja”

Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.

Ciolacu szerint az autóipar „a román gazdaság motorja”
2024. október 26., szombat

Óvatosságra int a fekete pénteki vásárlások előtt a fogyasztóvédelem

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).

Óvatosságra int a fekete pénteki vásárlások előtt a fogyasztóvédelem
2024. október 26., szombat

Erdőgazdálkodás területén történt a legtöbb halálos munkahelyi baleset

Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.

Erdőgazdálkodás területén történt a legtöbb halálos munkahelyi baleset
2024. október 26., szombat

Hétezren maradtak versenyben a közel ezer rendőrségi állásra

Rekordszámú jelentkező közül választja ki a román rendőrség azt a 991 fiatalt, aki civilként jelentkezett rendőri munkára. Az előzetes rosták után 7 jelentkező maradt egy helyre.

Hétezren maradtak versenyben a közel ezer rendőrségi állásra
2024. október 26., szombat

Több tucatnyi vonatnak kell vesztegelnie az óraátállítás miatt

A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).

Több tucatnyi vonatnak kell vesztegelnie az óraátállítás miatt
2024. október 25., péntek

Jelentősen emelkedik az egyetemi hallgatók ösztöndíja

Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.

Jelentősen emelkedik az egyetemi hallgatók ösztöndíja
2024. október 25., péntek

Kezdődik az őszi vakáció, és ezzel együtt a népszerű turistacélpontok megrohamozása is

A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.

Kezdődik az őszi vakáció, és ezzel együtt a népszerű turistacélpontok megrohamozása is
2024. október 25., péntek

Simion a legfelkészültebb felkészületlen

A jelöltek közül Mircea Geoanát, Marcel Ciolacut, George Simiont és Elena Lasconit tartják a választók a legfelkészültebbnek az államelnöki tisztég betöltésére.

Simion a legfelkészültebb felkészületlen
Simion a legfelkészültebb felkészületlen
2024. október 25., péntek

Simion a legfelkészültebb felkészületlen

2024. október 25., péntek

Ciucă: ma Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításáról emlékezünk meg

Nicolae Ciucă szenátusi elnök pénteken, a hadsereg napján az Ismeretlen katona bukaresti emlékművénél szervezett ünnepségen kijelentette, Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításának tiszteletére nevezték ki október 25-ét a román hadsereg napjának.

Ciucă: ma Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításáról emlékezünk meg