Fotó: Gábos Albin
Viorica Dăncilă, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, volt miniszterelnök lesz a hivatalban lévő Klaus Johannis jobboldali államfő ellenfele az államfőválasztás második fordulójában a hivatalos, közel végleges részeredmények szerint.
2019. november 10., 21:062019. november 10., 21:06
2019. november 22., 10:562019. november 22., 10:56
A központi választási bizottság (BEC) által hétfőre virradóra közzétett, a szavazatok 99 százalékos, valamint a külföldön leadott voksok kétharmadának feldolgozását tükröző részeredmények szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben induló Johannis az összeszámolt voksok 37,7 százalékát kapta (3,4 millió voks), míg Dăncilă a 22,3 százalékukat (2 millió).
A harmadik helyezett Dan Barna, a jobbközép Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR-PLUS) jelöltje 14,9 százalékon áll (1,3 millió szavazat). Mircea Diaconu (UN OM Szövetség) 8,8 százalékot kapott (814 ezer szavazat), Theodor Paleologu (PMP) pedig 5,7 százalékot (525 ezere szavazat).
A külföldi választókörökben, ahol péntektől vasárnapig, három napon keresztül lehetett voksolni, 675 ezer szavazatot adtak le, csaknem kétszer annyit, mint a 2014-es elnökválasztás – eddigi csúcsot jelentő – második fordulójában. Külföldön egyébként romániai idő szerint hétfő reggel 7 órakor ért véget a szavazás valamennyi szavazókörzetnél; utoljára az Amerikai Egyesült Államok nyugati partvidékén levő szavazóhelyiségek zártak be. A hivatalos részeredmények alapján Klaus Johannis a külföldön leadott szavazatok 53,83 százalékát, az USR-PLUS jelöltje, Dan Barna a voksok 26,4 százalékát szerezte meg. A további sorrend: Theodor Paleologu (PMP) 6,33 százalék, Mircea Diaconu (UN OM szövetség) 3,67 százalék és Viorica Dăncilă (PSD) 2,88 százalék.
A belföldi részvétel elmaradt a korábbi elnökválasztások első fordulójában mért, 50 százalékot mindig meghaladó értékektől: a hazai választói névjegyzékben szereplő 18 millió 217 ezer választópolgár 47,66 százaléka járult vasárnap az urnákhoz.
A 21 órakor közzétett exit poll adatok is azt mutatták, hogy Klaus Johannis jelenlegi elnök és Viorica Dăncilă volt miniszterelnök, a PSD vezetője jutott be az államfőválasztás második fordulójába. Johannis 39 százalékkal végzett az élen a CURS-Avangarde közvélemény-kutató intézet által közölt adatok szerint, míg Dăncilă 22,5 százalékot kapott. A harmadik helyen Dan Barna, az USR–PLUS szövetség jelöltje végzett 16,4 százalékkal, őt Mircea Diaconu követi 7,9 százalékkal. Kelemen Hunor, az RMDSZ jelöltje 3,9 százalékot kapott.
Kelemen Hunor nagyon jónak értékelte a romániai államfőválasztás első fordulójában az RMDSZ jelöltjeként elért eredményt, ami szerinte a legjobb, mióta külön rendezik a megmérettetést a parlamenti választásoktól.
Megjegyzendő, hogy a CURS-Avangarde esetében is az eredmények a 19.30 órai adatokat tükrözik, és csak a romániai szavazókörökre érvényesek. „Becsléseink szerint a külföldön leadott szavazatok még további 3 százalékot hoznak Klaus Johannis és Dan Barna jelölteknek” – teszik hozzá a közvéleménykutató képviselői.
Az urnazárás után közzétett exit poll adatok ismeretében Klaus Johannis államfő úgy nyilatkozott: a román választópolgárok eddig még soha nem foglaltak állást ilyen egyértelműen és nyomatékosan a Szociáldemokrata Párt (PSD) ellen, mint a mostani államfőválasztás első fordulójában. „Győzelem, kedves románok! Nagyobb győzelmet arattunk a PSD fölött, mint bármikor az elmúlt harminc esztendőben. A románok soha nem szavaztak ennyire hangsúlyosan és ennyire világosan a PSD ellen, és ez egy hatalmas lépés Románia számára” – mondta Johannis a PNL központi székházában.
„Az előzetes adatok arról tanúskodnak, hogy románok milliói a normális Romániára, valamint az ország jobbítását célzó folyamat folytatására szavaztak. Mindig is hittem a románokban, akiknek a mostani részvétele nagy öröm a demokrácia számára” – jelentette ki a nem hivatalos adatok szerint a megmérettetés első fordulójában az élen végző, hivatalban lévő elnök.
A PSD államfőjelöltje közölte, szeretné, ha nagy figyelmet fordítanának a jegyzőkönyvekre annak érdekében, hogy hétfőn pontos eredményük legyen. „Megmutattuk, hogy mi a románok mellett állunk, és reméljük, hogy a következő két hétben egyre több román fog csatlakozni hozzánk, beleértve azokat is, akiknek most volt alternatívájuk, és más jelöltre szavaztak. Mi nem egy politikai párt ellen harcolunk” – hangoztatta Dăncilă a PSD központi székházában.
Az exkormányfő számára, akitől egy hónapja vonta meg a bizalmat a román parlament, sikernek számít, ha valóban ő lesz az újrázni készülő elnök ellenfele a második fordulóban. A májusi európai parlamenti választás tanúsága szerint ugyanis a PSD támogatottsága megfeleződött a 2016-os román parlamenti választások óta, és alig haladja meg a politikustársadalom megújulását követelő, rendszerkritikus Mentsétek meg Románia Szövetségét (USR).
Dan Barna, az USR-PLUS választási szövetség államfőjelöltje optimistán nyilatkozott a vasárnap esti exit poll eredmények közzététele után. Kijelentette, a végső eredmény a szavazatok megszámlálása után születik meg. „Láttam az exit pollok eredményét, ezek az eredmények bátorítóak, pozitívak és bizakodók maradunk” – nyilatkozta a Klaus Johannis és Viorica Dăncilă után, a harmadik helyre sorolt Dan Barna az USR székházában. Barna köszönetet mondott a külföldön élő román állampolgároknak, akik véleménye szerint 'történelmi rekordot' állítottak fel az urnáknál való jelenlét tekintetében, ami „bizalmat és reményt” ad.
A választási névjegyzékben szereplő 18 millió 217 ezer választópolgár 47,66 százaléka adta le voksát, a hazai részvétel tehát elmaradt az öt évvel korábbi 52 százaléktól. A választási hatóság statisztikái szerint a városokban leadott szavazatok száma mintegy másfél millióval meghaladja a falusi voksokét.
Román idő szerint 21 óráig a külföldi választókörökben, ahol három napon keresztül lehetett voksolni, 650 ezer szavazatot adtak le, csaknem kétszer annyit, mint a 2014-es elnökválasztás – eddigi csúcsot jelentő – második fordulójában. A külföldi szavazókörök mindenütt helyi idő szerint 21 órakor zárnak. Az első részeredményeket várhatóan csak hétfőn teszi közzé az országos választási bizottság.
Az elmúlt nap során 13 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, kettőt közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Tulcea megye északi részén ismét légiriadót adtak ki, miután vasárnap este drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrán légtér felé tartottak a román légtér közelében.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
szóljon hozzá!