Fotó: Haáz Vince
Egyre nő az elektromos robogót használókat érintő közlekedési balesetek száma az utóbbi években, csak 2022-ben 155 súlyos balesetet regisztráltak, ami a 2021-es adat duplája a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségének (UNSAR) adatai szerint.
2023. augusztus 07., 21:192023. augusztus 07., 21:19
2023. augusztus 07., 23:262023. augusztus 07., 23:26
A szervezet a román rendőrség által rendelkezésre bocsátott adatokat idézi, amelyek szerint tavaly több mint 1250 könnyű és súlyos baleset történt, amelynek részese elektromos robogó volt.
a fő okok között szerepel a közlekedési szabályok be nem tartása, az útviszonyoknak nem megfelelő sebesség, az elsőbbségadás elmulasztása, irányváltoztatáskor elmulasztott körültekintés, szembejövő sávon történő haladás. 2022-ben összesen 155 súlyos balesetet regisztráltak, amelyben elektromos robogó volt érintett, ez a szám pedig a kétszerese a 2021-es adatnak, amikor 75 ilyen baleset történt.
– áll a szakmai egyesület ismertetésében.
Fotó: Haáz Vince
Ha a könnyebb baleseteket vizsgáljuk, azok is nagyrészt a robogósok hibájából következtek be: az összesen 1097 ilyen kisebb baleset közül 893-at a robogót használók okoztak, ami 919 ember könnyű sérülését eredményezte.
„Az elektromos robogók használata mobilitást biztosít a közlekedésben, de nem veszélytelen. Ezért, különösen ha a robogókkal történő balesetek növekvő arányát nézzük, fontos, hogy a lehető legóvatosabban közlekedjünk a forgalomban, de olyan, megfelelő megoldásokat is alkalmazzunk, mint a biztosítások” – idézte a közlemény Alexandru Ciuncant, az UNSAR elnök-vezérigazgatóját.
Így ha egy elektromos robogóval vagy kerékpárral közlekedő személy balesetet vagy anyagi kárt okoz, az ebből eredő költségeket a biztosító egy felelősségbiztosítás keretében fedezheti. Ugyanakkor hatékony megoldást jelenthet az elkövető számára, ha orvosi ellátásra van szüksége, egy személyi baleset-, egészség- vagy életbiztosítás.
Mint ismeretes, korábban az is felmerült, hogy – az autóvezetőkhöz hasonlóan – az elektromos robogóval közlekedők számára is legyen kötelező felelősségbiztosítás megkötése, a Pénzügyi Felügyelet (ASF) július elején hozta nyilvánosságra vonatkozó jogszabálytervezetét.
Az elektromos rollerek és kerékpárok tulalajdonosaira is kiterjesztené a kötelező felelősségbiztosítást a Pénzügyi Felügyelet (ASF) frissen nyilvánosságra került tervezete.
Romániában 2020-ban szabályozták az elektromos rollerek használatát. A rendelet szerint elektromos rollernek minősülnek az óránként legalább 6 és legfeljebb 25 kilométeres sebesség elérésére képes, elektromos motor által meghajtott két- és háromkerekű járművek, amelyekkel csak 14. életévüket betöltött személyek közlekedhetnek utas nélkül, a kerékpárforgalom előtt nyitott közutakon.
Ahol létezik kerékpársáv, ott a rollerezőknek is azt kell használni, egyébként pedig azokon az utakon közlekedhetnek, amelyeken a megengedett sebesség nem haladja meg az 50 kilométert óránként. A 16 év alatti rollerezők számára kötelező a védősisak viselete. Az óránként 25 kilométernél nagyobb végsebességre képes elektromos jármű nem minősül elektromos rollernek a rendelkezések szerint, hanem – amint azt egy precedensértékű nagybányai bírósági döntés is igazolta – a segédmotoros kerékpárokra (moped) vonatkozó szabályok érvényesek rá, vezetőjének megfelelő jogosítvánnyal és kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (KGFB) kell rendelkeznie.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
szóljon hozzá!