Fotó: Haáz Vince
Egyre nő az elektromos robogót használókat érintő közlekedési balesetek száma az utóbbi években, csak 2022-ben 155 súlyos balesetet regisztráltak, ami a 2021-es adat duplája a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségének (UNSAR) adatai szerint.
2023. augusztus 07., 21:192023. augusztus 07., 21:19
2023. augusztus 07., 23:262023. augusztus 07., 23:26
A szervezet a román rendőrség által rendelkezésre bocsátott adatokat idézi, amelyek szerint tavaly több mint 1250 könnyű és súlyos baleset történt, amelynek részese elektromos robogó volt.
a fő okok között szerepel a közlekedési szabályok be nem tartása, az útviszonyoknak nem megfelelő sebesség, az elsőbbségadás elmulasztása, irányváltoztatáskor elmulasztott körültekintés, szembejövő sávon történő haladás. 2022-ben összesen 155 súlyos balesetet regisztráltak, amelyben elektromos robogó volt érintett, ez a szám pedig a kétszerese a 2021-es adatnak, amikor 75 ilyen baleset történt.
– áll a szakmai egyesület ismertetésében.
Fotó: Haáz Vince
Ha a könnyebb baleseteket vizsgáljuk, azok is nagyrészt a robogósok hibájából következtek be: az összesen 1097 ilyen kisebb baleset közül 893-at a robogót használók okoztak, ami 919 ember könnyű sérülését eredményezte.
„Az elektromos robogók használata mobilitást biztosít a közlekedésben, de nem veszélytelen. Ezért, különösen ha a robogókkal történő balesetek növekvő arányát nézzük, fontos, hogy a lehető legóvatosabban közlekedjünk a forgalomban, de olyan, megfelelő megoldásokat is alkalmazzunk, mint a biztosítások” – idézte a közlemény Alexandru Ciuncant, az UNSAR elnök-vezérigazgatóját.
Így ha egy elektromos robogóval vagy kerékpárral közlekedő személy balesetet vagy anyagi kárt okoz, az ebből eredő költségeket a biztosító egy felelősségbiztosítás keretében fedezheti. Ugyanakkor hatékony megoldást jelenthet az elkövető számára, ha orvosi ellátásra van szüksége, egy személyi baleset-, egészség- vagy életbiztosítás.
Mint ismeretes, korábban az is felmerült, hogy – az autóvezetőkhöz hasonlóan – az elektromos robogóval közlekedők számára is legyen kötelező felelősségbiztosítás megkötése, a Pénzügyi Felügyelet (ASF) július elején hozta nyilvánosságra vonatkozó jogszabálytervezetét.
Az elektromos rollerek és kerékpárok tulalajdonosaira is kiterjesztené a kötelező felelősségbiztosítást a Pénzügyi Felügyelet (ASF) frissen nyilvánosságra került tervezete.
Romániában 2020-ban szabályozták az elektromos rollerek használatát. A rendelet szerint elektromos rollernek minősülnek az óránként legalább 6 és legfeljebb 25 kilométeres sebesség elérésére képes, elektromos motor által meghajtott két- és háromkerekű járművek, amelyekkel csak 14. életévüket betöltött személyek közlekedhetnek utas nélkül, a kerékpárforgalom előtt nyitott közutakon.
Ahol létezik kerékpársáv, ott a rollerezőknek is azt kell használni, egyébként pedig azokon az utakon közlekedhetnek, amelyeken a megengedett sebesség nem haladja meg az 50 kilométert óránként. A 16 év alatti rollerezők számára kötelező a védősisak viselete. Az óránként 25 kilométernél nagyobb végsebességre képes elektromos jármű nem minősül elektromos rollernek a rendelkezések szerint, hanem – amint azt egy precedensértékű nagybányai bírósági döntés is igazolta – a segédmotoros kerékpárokra (moped) vonatkozó szabályok érvényesek rá, vezetőjének megfelelő jogosítvánnyal és kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (KGFB) kell rendelkeznie.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!