Fotó: Haáz Vince
Egyre nő az elektromos robogót használókat érintő közlekedési balesetek száma az utóbbi években, csak 2022-ben 155 súlyos balesetet regisztráltak, ami a 2021-es adat duplája a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségének (UNSAR) adatai szerint.
2023. augusztus 07., 21:192023. augusztus 07., 21:19
2023. augusztus 07., 23:262023. augusztus 07., 23:26
A szervezet a román rendőrség által rendelkezésre bocsátott adatokat idézi, amelyek szerint tavaly több mint 1250 könnyű és súlyos baleset történt, amelynek részese elektromos robogó volt.
a fő okok között szerepel a közlekedési szabályok be nem tartása, az útviszonyoknak nem megfelelő sebesség, az elsőbbségadás elmulasztása, irányváltoztatáskor elmulasztott körültekintés, szembejövő sávon történő haladás. 2022-ben összesen 155 súlyos balesetet regisztráltak, amelyben elektromos robogó volt érintett, ez a szám pedig a kétszerese a 2021-es adatnak, amikor 75 ilyen baleset történt.
– áll a szakmai egyesület ismertetésében.
Fotó: Haáz Vince
Ha a könnyebb baleseteket vizsgáljuk, azok is nagyrészt a robogósok hibájából következtek be: az összesen 1097 ilyen kisebb baleset közül 893-at a robogót használók okoztak, ami 919 ember könnyű sérülését eredményezte.
„Az elektromos robogók használata mobilitást biztosít a közlekedésben, de nem veszélytelen. Ezért, különösen ha a robogókkal történő balesetek növekvő arányát nézzük, fontos, hogy a lehető legóvatosabban közlekedjünk a forgalomban, de olyan, megfelelő megoldásokat is alkalmazzunk, mint a biztosítások” – idézte a közlemény Alexandru Ciuncant, az UNSAR elnök-vezérigazgatóját.
Így ha egy elektromos robogóval vagy kerékpárral közlekedő személy balesetet vagy anyagi kárt okoz, az ebből eredő költségeket a biztosító egy felelősségbiztosítás keretében fedezheti. Ugyanakkor hatékony megoldást jelenthet az elkövető számára, ha orvosi ellátásra van szüksége, egy személyi baleset-, egészség- vagy életbiztosítás.
Mint ismeretes, korábban az is felmerült, hogy – az autóvezetőkhöz hasonlóan – az elektromos robogóval közlekedők számára is legyen kötelező felelősségbiztosítás megkötése, a Pénzügyi Felügyelet (ASF) július elején hozta nyilvánosságra vonatkozó jogszabálytervezetét.
Az elektromos rollerek és kerékpárok tulalajdonosaira is kiterjesztené a kötelező felelősségbiztosítást a Pénzügyi Felügyelet (ASF) frissen nyilvánosságra került tervezete.
Romániában 2020-ban szabályozták az elektromos rollerek használatát. A rendelet szerint elektromos rollernek minősülnek az óránként legalább 6 és legfeljebb 25 kilométeres sebesség elérésére képes, elektromos motor által meghajtott két- és háromkerekű járművek, amelyekkel csak 14. életévüket betöltött személyek közlekedhetnek utas nélkül, a kerékpárforgalom előtt nyitott közutakon.
Ahol létezik kerékpársáv, ott a rollerezőknek is azt kell használni, egyébként pedig azokon az utakon közlekedhetnek, amelyeken a megengedett sebesség nem haladja meg az 50 kilométert óránként. A 16 év alatti rollerezők számára kötelező a védősisak viselete. Az óránként 25 kilométernél nagyobb végsebességre képes elektromos jármű nem minősül elektromos rollernek a rendelkezések szerint, hanem – amint azt egy precedensértékű nagybányai bírósági döntés is igazolta – a segédmotoros kerékpárokra (moped) vonatkozó szabályok érvényesek rá, vezetőjének megfelelő jogosítvánnyal és kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (KGFB) kell rendelkeznie.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmányb&a
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kedd este bejelentette, hogy megtámadják az alkotmánybíróságon az elnökválasztás második fordulójának eredményét.
Nicușor Dan a mozgósításnak és annak a félelemnek betudhatóan nyerte meg az államfőválasztást, amit George Simion keltett az emberekben – állapította meg a Krónikának Cristian Pîrvulescu politológus.
Jelen pillanatban a Szociáldemokrata Pártban (PSD) a legtöbben a konstruktív ellenzéki szerepvállalást tartanák követendőnek – jelentette ki kedden Sorin Grindeanu.
Megóvni készül az államfőválasztás eredményét az alkotmánybíróságon a vereséget szenvedett George Simion, akit bírálatok érnek a nőket sértő kijelentése miatt. Az általa vezetett AUR nem fog részt venni a kormányalakítási tárgyalásokon.
Hét megyében és Bukarestben összesen 39 házkutatást tartottak kedden a hatóságok egy bűnszervezet tagjainál, akiket azzal gyanúsítanak, hogy jogtalanul jutottak gyermeknevelési pótlékokhoz és táppénzhez. Az általuk okozott kárt 1,8 millió lejre becsülik.
Marcel Ciolacu kedden lemondott a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségéről – értesült a News.ro hírügynökség. Nem sokkal később Ciolacu a közösségi oldalán bejelentette, hogy befejezte elnöki mandátumát az alakulat élén.
szóljon hozzá!