A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a jobboldali Klaus Johannis államfő az alkotmányos rend ellen intézett rendkívül súlyos támadást, amikor ahelyett, hogy végrehajtotta volna az alkotmánybíróság egy döntését, közvitát kezdeményezett róla.
2018. június 12., 18:402018. június 12., 18:40
2018. június 12., 18:452018. június 12., 18:45
A PSD kedden közleményben reagált arra, hogy az elnök öt nappal hatályba lépése után sem tett még eleget annak az alkotmánybírósági határozatnak, amely előírta számára – a kormánypártok által visszaélésekkel vádolt – Laura Codruța Kövesi korrupcióellenes főügyész (DNA) leváltását. Johannis keddi sajtóértekezletén azt is kilátásba helyezte, hogy közvitát nyit a határozat nyomán felmerült, az elnöki hatáskört, ügyészi függetlenséget és a korrupcióellenes harc jövőjét érintő súlyos kérdésekről.
Az alkotmánybíróság korrupcióellenes főügyészt érintő döntésének indoklása több kérdést vet fel, mint ahányat tisztáz – nyilatkozta Klaus Johannis. Az államfő bűnözőnek nevezte Liviu Dragneát, és felvetette a népszavazás megrendezésének lehetőségét.
A PSD kommünikéje leszögezi: az alkotmánybíróság döntései megfellebbezhetetlenek és kötelező érvényűek, azokat nem vitatni, hanem végrehajtani kell.
„Johannis elnök példáját követve akárki önkényesen késlekedhet egy törvényes kötelezettsége teljesítésével, egy ítélet végrehajtásával vagy bírság kifizetésével arra hivatkozva, hogy szeretné jobban megérteni a szankció indoklását” – olvasható az MTI által idézett közleményben.
A PSD szerint senki sem vitatja el az ügyészek szakmai függetlenségét az egyes ügyek felgöngyölítésében, az alkotmánybírósági határozat csak azt mondja ki, hogy az államfő nem tagadhatja meg önkényesen egy feladatát helytelenül ellátó ügyészségi vezető leváltását. „A PSD nem csonkíthatott meg nem létező elnöki jogköröket. Csak Johannis elnök önkényének megcsonkításáról van szó” – szögezi le a PSD.
A kormánypárt ugyanakkor elutasítja az államfőnek a „PSD által kitalált párhuzamos állammal” kapcsolatos ironikus megjegyzéseit. A vádhatóságokat a titkosszolgálatoknak alárendelő titkos megállapodások, a bizonyítékokat hamisító DNA-ügyészek, a vádlottak politikai hovatartozása alapján hozott bírósági ítéletek szerintük nagyon is valóságosak és ha ezen visszaélések felett az államfő szemet huny, ez a „politikai rövidlátás” kétségessé teszi, hogy képes-e önálló döntésekre – írta keddi közleményében a román kormánypárt.
A PSD több tisztségviselője jelezte már, hogy a kormánykoalíció fel fogja függeszteni Johannist hivatalából, ha az nem tesz eleget az alkotmánybírósági döntésnek, csak az a kérdés, hogy mikor fogy el a PSD türelme.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!