Fotó: Psd.ro
Marcel Ciolacu, a háromtagú bukaresti kormánykoalíció legnagyobb alakulata, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke hétfőn azzal vádolta meg a koalíciós partner Nemzeti Liberális Pártot (PNL), hogy olyan stratégiát dolgozott ki, amely szerint a PSD-t teszi felelőssé az energiaár-válság miatt, ennek ellenére úgy véli: a koalíció egyben marad, egy esetleges kormányátalakítás nem jelent katasztrófát.
2022. augusztus 22., 20:102022. augusztus 22., 20:10
2022. augusztus 22., 20:302022. augusztus 22., 20:30
Ciolacu szerint a PNL vezetői múlt héten Sinaián tartottak ülést, amelyen úgy döntöttek, a válsághelyzetért az Országos Energiaár-szabályozó Hatóságot (ANRE) teszik felelőssé, amelynek elnökét a PSD delegálta, valamint őt magát, továbbá PSD-s minisztereket – Sorin Grindeanu közlekedési és Alexandru Rafila egészségügyi tárcavezetőt – érintő kritikákkal próbálják elterelni a figyelmet a saját felelősségükről.
Szerinte ennek nyomán az energetikai ipar területén ismét megjelentek „az okos fiúk” és a piaci spekuláció. Szerinte Virgil Popescunak szeptember elsejéig ki kell dolgoznia egy törvénytervezetet az energiaárak kapcsán, egyben megismételte azon álláspontját, miszerint az energiaárakat szabályozni kell. Mindazonáltal azt állította: nincsenek koalíciós feszültségek.
„A koalíció nem bomlik fel, a koalíció működni fog. Kormányátalakítás mindig van. Egyértelműen megmondtam, a miniszterelnöknek kell javaslatokkal előállnia” – hangsúlyozta Ciolacu. Leszögezte: a kormányátalakítás kizárólag a miniszterelnök hatásköre, de eddig a kormányfő nem állt elő egyetlen miniszter leváltására vonatkozó javaslattal sem.
Nyomatékosította ugyanakkor: attól függetlenül, hogy a kormány tagjainak esetleges cseréje a miniszterelnök hatáskörébe tartozik, az esetleges erre vonatkozó szándékról előzetesen egyeztetnie kell a koalíciós pártok vezetőivel. Arra a felvetésre, hogy kiértékelték-e már a PSD-s miniszterek tevékenységét, megjegyezte: mindig lehetséges jobb munkát végezni, és nem lehetetlen, hogy közülük néhányat lecserélnek. Kijelentette: egy esetleges kormányátalakítás nem jelentene katasztrófát, hiszen az ilyesmi bevett dolognak számít minden demokráciában. Mindazonáltal Ciolacu azt is megjegyezte, hogy ha a PSD nem vállalta volna el múlt év végén, hogy kormányra lépjen, a PNL és a jobboldali koalíció nagy bajba került volna. A miniszterek kiértékelése a koalícióban zajlik – hangsúlyozta a pártelnök.
Mint arról beszámoltunk, kiszivárgott hírek szerint Vasile Dîncu szociáldemokrata párti védelmi miniszter kapcsán merült fel, hogy menesztenék, miután a gyanú szerint ő szivárogtatta ki a nemzetbiztonsági törvények módosítását célzó tervezeteket, amelyek rendkívüli módon megnövelték volna a titkosszolgálatok jogköreit.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem támogatja az energiadrágulás kompenzálásának csökkentését, az árak korlátozását tartja a helyes megoldásnak – olvasható a politikai alakulat pénteki közleményében.
Ionuţ Stroe, a PNL szóvivője Ciolacu kijelentésére reagálva kijelentette: a vádban megfogalmazott forgatókönyv nem létezik, a sinaiai találkozón a kormányzat előtt álló problémákról és a koalíció működésének javításáról esett szó.
Az ANRE kapcsán kijelentette: ez a hatóság jelentkezik a legtöbb hatáskörrel az energiaár-szabályozás terén, ezért megoldásokkal kell előállnia, és aktívabb szerepet kell vállalnia.
Az energiaárak állami szabályozását szorgalmazzák a kormányzó román szociáldemokraták (PSD), akik szerint csak így lehetne kordában tartani a meredek drágulást.
Májusban több mint 498,3 millió, azaz naponta közel 17 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók – számolt be Facebook-oldalán Mircea Fechet, a környezetvédelmi tárca vezetője.
Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter szerdán kijelentette, hogy a kiszolgáltatott fogyasztók a hatósági villanyáramár július elsejei megszűnése után is számíthatnak költségvetési támogatásra.
Az érettségi vizsga nyári szessziójára beiratkozott diákok 98 százaléka vett részt szerdán a szaktantárgyból tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Újabb elgondolkoztató dokumentumot, elemzést közölt szerdán a CNSAS arról, hogy a kommunizmus időszakában a titkosszolgálat miként vegzálta a nyugati zenére táncolni merészelő iskolásokat.
Az alkotmánybíróság szerdán tájékoztatta a képviselőház vezetőségét arról, hogy július 12-én lejár Varga Attila mandátuma.
Törvénytervezetet fogadott el szerdán döntő házként a képviselőház arról, hogy a 16 vagy 17 éves korban B1-kategóriás gépjárművezetői jogosítványt megszerző személyeknek nem kell elméletből vizsgázniuk a B-kategóriás jogosítvány megszerzéséhez.
Az Európa-barát pártok széles parlamenti többségére támaszkodó kormányt kellene alakítani – jelentette ki szerdán Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője.
Elfogadta a képviselőház is: szigorúbban büntetik a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő internetes tartalmak terjesztését.
Petrișor Peiu, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szenátusi frakcióvezetője szerint az ország gazdasági problémáira „az egyetlen megoldás” az előre hozott választás.
Feltételes szabadlábra helyezését kéri Elena Udrea volt miniszter, miután a törvényszék elrendelte a külföldön őrizetben töltött időszak levonását a hatéves börtönbüntetéséből.
szóljon hozzá!