Fotó: Jakab Mónika
Az energiaárak állami szabályozását szorgalmazzák a kormányzó román szociáldemokraták (PSD), akik szerint csak így lehetne kordában tartani a meredek drágulást. Miközben vizsgálat indult az energiaértékesítés, az áremelkedés körülményeinek feltárására, az energiaár-szabályozó hatóság alelnöke a Krónikának elmondta: az uniós szabályozás csak a kiskereskedelmi árszabályozást teszi lehetővé, viszont állami támogatás nélkül ez is magas árakat jelent a fogyasztók számára.
2022. július 29., 08:152022. július 29., 08:15
Élénken foglalkoztatja a bukaresti kormány tagjait, hogy meddig és milyen formában fenntartható a jelenleg érvényes energiaár-kompenzáció, amely jelentős terhet ró az állami költségvetésre. A hárompárti nagykoalíció szociáldemokrata szárnya egyeztetést kezdeményezett az energiaárak újbóli szabályozásáról, szerintük ugyanis
Marcel Ciolacu PSD-elnök szerda esti sajtótájékoztatóján kudarcnak nevezte a romániai energiapiacon néhány évvel ezelőtt végrehajtott liberalizációt, az alakulat szerint elsősorban ez vezetett az elmúlt év során tapasztalt meredek dráguláshoz.
„A hazai energiaárak mára olyan magasak lettek, mint a többi európai országban, ezért egyértelműen szabályoznunk kell őket, e téren várjuk az energiaügyi minisztérium és az ANRE javaslatát. Ha ez nem történik meg, meghosszabbítjuk az árkompenzációról szóló kormányrendelet hatályát” – közölte a képviselőház elnöke, aki szerint az energiaárak állami szabályozása széles mozgásteret biztosítana a kormány számára a drágulás megfékezése érdekében, és lehetővé tenné, hogy a lakosság idén télen kifizethesse a fűtésszámlákat.
Románia 2021 januárjától teljesen liberalizálta energiapiacát, így a lakossági fogyasztók már másfél éve nem az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) megszabta, hanem a piaci verseny által kialakított árat fizetik a felhasznált villanyáramért is. A belföldi kitermelésű gáz árát 2020. július 1-jétől liberalizálták a hatóságok.
Ennek hatására a Nicolae Ciucă vezette kormány tavaly novemberben árplafont és kompenzációs mechanizmust vezetett be, amit idén április elsejétől további egy évig meghosszabbított a lakossági fogyasztók és kisvállalkozók számára. A villamos energiára kilowattóránként 1 lejes árplafont szabtak meg a jogi személyek esetében, míg a lakossági fogyasztóknak havi 100 kilowattóra fogyasztásig 0,68 lejt, 100 és 300 kilowattóra között pedig 0,8 lejt számlázhatnak a szolgáltatók kilowattóránként. A földgáz esetében a lakossági fogyasztóknak 2023. március 31-ig 0,31, míg a jogi személyeknek 0,37 lejt kell fizetniük minden elhasznált kilowattóráért, amennyiben tavalyi gázfogyasztásuk nem haladta meg az 50 ezer megawattórát.
A földgáz, az étolaj, a kukoricaliszt, a fehérliszt és a burgonya, valamint a víz- és csatornázási díjak és a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.
A szolgáltatók számára az állami költségvetésből térítik meg a piaci, illetve a rendeletileg szabályozott fogyasztói árak közötti különbözetet, amit ezek a társaságok ki is használnak, és folyamatosan srófolják fel az árakat, így a kompenzációs mechanizmus máris óriási teher a büdzsé számára. Az intézkedés bevezetésekor Bukarestben még úgy számoltak, hogy mintegy 10 milliárd lejes költségvetési tételt jelent, azóta viszont a kompenzációval járó költségek 40 milliárd lejre rúgnak az ANRE által készített becslés szerint. (Ez közel a kétszerese Románia idei év első felében mért államháztartási hiányának, ami abszolút értékben 23,5 milliárd lej, és az össztermék (GDP) 1,71 százalékát tette ki).
Sőt Răzvan Nicolescu volt román energiaügyi miniszter, a budapesti székhelyű Európai Technológiai és Innovációs Intézet igazgatótanácsának tagja úgy számol, hogy
Adrian Câciu pénzügyminiszter szerdán bejelentette, hogy a kormány vizsgálatot indít az energiahordozóknak a piacon történő értékesítése módjával kapcsolatban, szerinte ugyanis az állam nem hagyhatja ellenőrizetlenül, „galoppszerűen” növekedni az árakat.
– jelentette ki a szociáldemokrata tárcavezető, hozzátéve: a szabályozott energiapiacra való ideiglenes visszatérés „minden bizonnyal” enyhítené a két számjegyű romániai inflációt.
Jövő tavaszig még a jelenlegihez hasonló szinten alakulnak a lakossági villany- és földgázszámlák – szögezte le Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke, amikor az utóbbi időszakban kiküldött szerződésekben szereplő horribilis árszintekről kérdeztük.
Az ANRE éppen csütörtökön jelentette be, hogy mintegy 1,4 milliárd lejre rúgó összeg kifizetéséről szóló jóváhagyást továbbított az energiaügyi minisztériumnak. Ezt a tételt a 2021 novembere és 2022 márciusa közötti időszakra ítélték meg 82 szolgáltató számára a kompenzáció keretében úgy, hogy a hatóság 54 igényt visszautasított.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a jelenlegi piaci árak ismeretében azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy ennél is többet kell majd fizetnie az államnak. „Nem lehet kizárni a volt energiaügyi miniszter említette költségtételt sem, hiszen az árak aggasztó módon továbbra is felfelé kúsznak. A villamos energia esetében például 2500 lej, vagyis 500 euró megawattóránként a másnapi ár, ami bizonyos háztartások esetében 680 lejt, más kategóriáknál 800 lejt jelent megawattóránként. Vagyis a román kormány által alkalmazott ársapka jóval a piaci ár alatt van” – állapította meg lapunknak Nagy-Bege, aki
Az ANRE illetékese felhívta a figyelmet, hogy a kompenzációról és árplafonról szóló rendelettel a kormány gyakorlatilag már szabályozta, befagyasztotta az árakat, még ha az intézkedés el is tér a liberalizáció előtti gyakorlattól, amikor a termelői árakat szabályozta az állam.
Például Magyarország sem avatkozott be a nagytermelői árba, amikor bevezette a rezsicsökkentést.
Több mint 1,1 milliárd lejt fizetett ki eddig a munkaügyi minisztérium az energiaszolgáltatóknak az energiaárak korlátozásáról és növekedésük kompenzálásáról szóló jogszabályok alapján.
„Nem tudom, mi a konkrét elképzelés, de attól tartok, hogy a politikum a 2017 előtti szabályozásra szeretne visszatérni, ami viszont nem lehetséges, egyetlen EU-tagállam sem alkalmazza. Meghatározott időszakra vonatkozó kivételeket megengednek az uniós szabályok, de például
– jelentette ki Nagy-Bege Zoltán, aki azt tartaná megoldásnak, ha Romániában is különválasztanák egymástól a villamosenergia- és a földgázpiacot, akárcsak Francia- és Spanyolországban.
Az alelnöktől megtudtuk, a kormány és az ANRE illetékesei között már történtek egyeztetések az árszabályozás kiterjesztésének témájában, döntés azonban még nem született, alaposan meg kell vizsgálni, mit engednek meg az európai rendelkezések.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
Romániában is lehet csillagászatinak tűnő összegeket keresni – derült ki, miután az OMV–Petrom kőolajipari vállalat éves jelentésben hozta nyilvánosságra a vezetőség fizetését.
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány 2024-ben az előző évhez képest, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat kedden.
Tavaly a munkaképes korú – 15 és 64 év közötti – lakosság foglalkoztatási rátája 63,8 százalékos volt, 0,8 százalékponttal magasabb, mint az előző évben – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
59 éves korában elhunyt az Alexandrion Group alapítója, Nawaf Salameh – közölte az üzletember családja.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
szóljon hozzá!