Fotó: Veres Nándor
Az új tanügyi törvény tervezete az elvégzett szakhoz igazodó érettségi vizsgát vezetne be, ugyanakkor kiegészítő vizsgát tenne kötelezővé, amely a vizsgázók alapismereteit mérné fel a szaktól eltérő területen – jelentette be a román oktatási miniszter.
2023. február 27., 18:332023. február 27., 18:33
2023. február 27., 18:352023. február 27., 18:35
Ligia Deca az új oktatási törvények tervezetének bemutatásakor azt mondta, az érettségi vizsgákat az egyes szakokhoz igazítják, a műszaki gimnáziumokban például műszaki profilú érettségi lesz. A fiatalok munkaerőpiaci esélyeinek növelése érdekében két idegen nyelvből tesznek majd kompetenciavizsgát, a kijárt órák számának függvényében különböző szinteken.
A humán szakosok alapműveltségét tehát választás szerint matematikából vagy természettudományból mérik fel, a reál szakosokét pedig történelemből, logikából, filozófiából vagy pszichológiából. Ezen a vizsgán nem adnak jegyet, csak „sikerült” vagy „sikertelen” minősítést. További újítás, hogy a két idegen nyelv, a digitális kompetenciák és a szakot kiegészítő komplementer kompetenciákat felmérő vizsgákat tanév közben is le lehet majd tenni, így a nyári, illetve őszi érettségi időszakra kevesebb vizsga marad.
Ligia Deca elmondta, a tervezet szerint az érdemösztöndíj havi 200 lejről 450 lejre nő. A teljesítmény-ösztöndíjat kiválósági ösztöndíjnak fogják nevezni, és azok részesülnek benne, akik az országos vagy a nemzetközi tantárgyversenyeken díjazást érnek el. Az országos tantárgyversenyeken nyert díjért havi 700 lejt, a dobogós helyezésekért havi 1000 lejt kapnak a diákok. Azok a diákok, akik az országos sportszövetségek által szervezett olimpiai sportágakban érmet nyernek, érdemösztöndíjat kapnak – számolt be a tanügyminiszter.
Ligia Deca tájékoztatott arról is, hogy mind az elméleti, mind a műszaki, mind pedig a tehetséggondozó oktatást biztosító gimnáziumi osztályokból egyenlő eséllyel lehet majd egyetemre jelentkezni. A duális szakképzést oly módon reformálják meg 2027-ig, hogy az a munkáltatókkal szoros együttműködésben történjék, és az egyetemi oktatásra is kiterjesztik – mondta még a tárcavezető.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A közbeszerzésekről szóló képzések a legnépszerűbbek a köztisztviselők körében, de a digitális ismeretekről szóló tanfolyamok iránt nem nagy az érdeklődés – derül ki egy felmérésből.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
A jelöltek közül Mircea Geoanát, Marcel Ciolacut, George Simiont és Elena Lasconit tartják a választók a legfelkészültebbnek az államelnöki tisztég betöltésére.
Nicolae Ciucă szenátusi elnök pénteken, a hadsereg napján az Ismeretlen katona bukaresti emlékművénél szervezett ünnepségen kijelentette, Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításának tiszteletére nevezték ki október 25-ét a román hadsereg napjának.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Vesztegetés elfogadása és hivatali visszaélés gyanújával őrizetbe vette pénteken a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a bukaresti Rapid Sportklub volt vezérigazgatóját, Bogdan Vasiliut.
Románia nem fog belekeveredni semmiféle háborúba – hangsúlyozta Marcel Ciolacu miniszterelnök a hadsereg napja alkalmából tartott pénteki ünnepségen.
Románia biztonságos ország, a stabilitás egyik pillére – jelentette ki Klaus Iohannis államfő a román hadsereg napján szervezett pénteki ünnepségen.
szóljon hozzá!