Nem működő automaták miatt is bírságolt a fogyasztóvédelem, de a környezetvédelmi miniszter szerint a legtöbb gond a vidéki boltokkal van
Fotó: Bálint Eszter
Meghaladta az 1,3 milliárdot a betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) begyűjtött italcsomagolások száma – számolt be csütörtöki sajtótájékoztatóján Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, elismerve, hogy a rendszer még mindig nem működik megfelelően.
2024. augusztus 22., 15:012024. augusztus 22., 15:01
A tárcavezető kifejtette, hogy mára már érzékelhető a SGR bevezetésének jótékony hatása a környezetre, mert kevesebb PET-palackot látni az útszéleken, a folyópartokon, az erdőkben és általában a természetben. Emellett szinte naponta jelennek meg információk a nyersanyag-újrahasznosítók kapacitásának bővüléséről, ami új munkahelyek létrehozását is jelenti. Fechet elmondta,
Ennek érdekében júliusban és augusztusban a környzetőrség és a fogyasztóvédelem tematikus ellenőrzéseket tartott számos gazdasági szereplőnél és a visszaváltási rendszert működtető RetuRO vállalatnál, amelyet egyébként meg is bírságoltak.
„Ez egy szimbolikus bírság volt, de megpróbáljuk azt az üzenetet közvetíteni, hogy a kötelezettségek teljesítése mindenkire vonatkozik” – magyarázta.
Még egy év sem telt a betétdíjas visszaváltási rendszer bevezetése óta Romániában, de a sokan már a mindennapjaik részének tekintik a palackok, dobozok összegyűjtését, majd cseréjét.
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint
Ez szerinte súlyos probléma, mert az idős személyeknek legtöbbször nem áll módjukban felkeresni a legközelebbi városban működő visszaváltó automatákat.
Ezért ismételten felhívta a kereskedők figyelmét arra, hogy
Fechet bejelentette, hogy csütörtöktől a visszaváltási rendszerrel kapcsolatos problémákat a vásárlók a 0726 715142-es telefonszámon, Whatsappon keresztül jelezhetik. „A panaszok eljutnak a környezetőrséghez vagy a fogyasztóvédelemhez, és a lehető legrövidebb időn belül megoldódnak” – tájékoztatott a tárcavezető.
Nagyjából 5000–6000 román állampolgár van, akik a betétdíj-visszatérítési rendszernek köszönhetően „kenyeret tehetnek az asztalra” – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) is rajta van a témán, épp csütörtökön közölték, hogy
amiért a fogyasztóvédelmi felügyelők összesen 732 ezer lejes bírságot szabtak ki.
Sebastian Ioan Hotca, a szakhatóság alelnöke elmondta, hogy a felügyelőik 286 kereskedőnél ellenőrizték a visszaváltási rendszer működését, és 225-nél találtak rendellenességeket. A hatóság 93 szabálysértési bírságot szabott ki, összesen 732 ezer lejes értékben.
Az ANPC alelnöke az ellenőrzéseken feltárt legyakoribb rendellenességek között említette a betétdíj szabálytalan feltüntetését, a visszaváltással kapcsolatos tájékoztatást hiányát, a meghibásodott visszaváltó automatákat, az italcsomagolások visszaváltásának, illetve az értékjegyek készpénzre váltásának megtagadását.
A Reveal Marketing Research felmérésének kedden közzétett adatai szerint a romániaiak 70 százaléka valamennyi SGR-jelzéssel ellátott italcsomagolást visszavált, 19 százalékuk pedig csak egy részét.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
szóljon hozzá!