Fotó: Returo.ro
Még egy év sem telt a betétdíjas visszaváltási rendszer bevezetése óta Romániában, de sokan – ha kisebb nagyobb bosszankodást is okoznak a sorok, nem mindig működő automaták – már a mindennapjaik részének tekintik a palackok, dobozok összegyűjtését, majd cseréjét. De vajon hova is kerülnek ezek a csomagolások az automatákból, kis üzletekből?
2024. augusztus 10., 11:132024. augusztus 10., 11:13
Az Economica.net portál részletes cikkben ismertette, hogy mi is történik a visszaváltott PET-palackokkal, alumínium dobozokkal, üveg palackokkal. Az összes csomagolást az ország öt RetuRo válogatási központjának valamelyikébe szállítják (a RetuRo a romániai betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) adminisztrátora). Ezután a PET-palackokat, üvegeket és alumínium dobozokat különböző cégekhez, üzemekbe küldik tovább, ahol feldolgozzák őket.
Június végéig a visszaváltási rendszer keretében 434,4 millió PET-palack került az újrahasznosító állomásokra, ami a lakosságtól begyűjtött műanyag csomagolások 85 százálékát teszi ki. Az üvegek esetében az újrahasznosítási arány 53,7 százalék, ami 82,6 millió darabot jelent, míg a dobozok esetében a 199,5 millió darabból körülbelül 91 millió darab (45,6%) került újrahasznosításra.
A RetuRO az közölte az Economica.net portállal, hogy jelenleg a legnagyobb romániai iparági újrahasznosítókkal működnek együtt, figyelembe véve számos kritériumot, így például az adott cégek pénzügyi stabilitást, a feldolgozási kapacitást, a rendelkezésre álló újrahasznosítási technológiákat, illetve tapasztalatot, és nem utolsósorban az iparági hírnevet.
Fotó: Facebook/RetuRO SGR
„A RetuRO SGR saját kereskedelmi stratégiával rendelkezik, amelyet követni kíván, mint bármely más kereskedelmi társaság. Ebből a szempontból a különböző újrahasznosítóknak átadott anyagok mennyiségére és az ezek értékesítéséből származó bevételekre vonatkozó információk a társaság kereskedelmi stratégiájának részét képezik, és versenyjogi szempontból kereskedelmi jellegű információkat képeznek. Ezért ezek az adatok nem lehetnek nyilvános tájékoztatás tárgyai. Ugyanakkor biztosítjuk, hogy az árak összhangban vannak a jelenlegi piaci kereslettel és kínálattal, valamint korrelálnak a RetuRO által az újrahasznosítóknak szállított anyagok mennyiségével” – magyarázta a RetuRO az Economica.net portálnak arra a kérdésre, hogy milyen bevételei vannak a betétdíjas csomagolások értékesítéséből, és milyen mennyiséget dolgoz fel egy-egy újrahasznosító cég, amellyel együttműködnek.
Az Economica portál ismeretei szerint
és a Canpack csoporthoz tartozik, amely a világ egyik legnagyobb alumíniumdoboz-gyártója. Romániában a Canpack Bacăuban, Kolozsváron, Déván és Ilfovban rendelkezik telephelyekkel.
Az üveg csomagolások újrahasznosításának tekintetében a helyi piacon több cég is tevékenykedik: például a Green Grass Recycling, amely a GreenGroup része, a legfontosabb üveg-újrahasznosító Romániában, és az üzeme Popești-Leordeni-ben van. 2023-ban 27,5 millió lejes forgalma volt a cégnek. A Terra Blue Contrac szintén üvegek újrahasznosításával foglalkozik, tavaly 29 millió lejes forgalmat ért el, üzeme Curtea de Argeșen van.
A Fepra Pet Recycling SRL, aminek üzeme Vajdahunyadon található és a Fepra csoporthoz tartozik, évente több mint 5000 tonna PET-hulladék újrahasznosítására képes, de üveget is feldolgoz. A csoport tavaly fejezte be a Remat București Nord felvásárlását Bufteában, azzal a céllal, hogy az elkövetkező két évben az ország első körforgásos gazdasági parkját alakítsa ki.
A vállalat újrahasznosító üzeme Bodzavásáron van, és bár tavaly 40,4 millió lejes forgalmat ért el, nettó vesztesége 59,5 millió lej volt.
Fotó: Facebook/Tánczos Barna
A Pet Star Recycling, amely Sloboziában működik, szintén fontos szereplő a műanyag csomagoló anyagok újrahasznosítási piacán. A vállalat 2023-ban 83,4 millió lejes forgalmat bonyolított, és nemrégiben kérte a Ialomița Megyei Környezetvédelmi Ügynökségtől a szükséges engedélyeket egy második PET-palack újrahasznosító sorhoz.
A RetuRO adatai szerint jelenleg az összes visszaváltható üveg másodlagos nyersanyaggá válik, amit új italcsomagolások előállításához használnak fel.
Az alumínium és PET típusú anyagok esetében az újrahasznosított mennyiségek több mint 80 százaléka ismét csomagolásként kerül felhasználásra az ipar e típusú anyagok iránti keresletének függvényében.
Egyre nagyobb az érdeklődés országszerte a betétdíjas visszaváltási rendszer (RetuRO) által nyújtott lehetőségek iránt, olyannyira, hogy akadnak, akik abbahagyták a lopást, és az újrahasznosításból keresnek pénzt.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!