Nem működő automaták miatt is bírságolt a fogyasztóvédelem, de a környezetvédelmi miniszter szerint a legtöbb gond a vidéki boltokkal van
Fotó: Bálint Eszter
Meghaladta az 1,3 milliárdot a betétdíjas visszaváltási rendszerben (SGR) begyűjtött italcsomagolások száma – számolt be csütörtöki sajtótájékoztatóján Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, elismerve, hogy a rendszer még mindig nem működik megfelelően.
2024. augusztus 22., 15:012024. augusztus 22., 15:01
A tárcavezető kifejtette, hogy mára már érzékelhető a SGR bevezetésének jótékony hatása a környezetre, mert kevesebb PET-palackot látni az útszéleken, a folyópartokon, az erdőkben és általában a természetben. Emellett szinte naponta jelennek meg információk a nyersanyag-újrahasznosítók kapacitásának bővüléséről, ami új munkahelyek létrehozását is jelenti. Fechet elmondta,
Ennek érdekében júliusban és augusztusban a környzetőrség és a fogyasztóvédelem tematikus ellenőrzéseket tartott számos gazdasági szereplőnél és a visszaváltási rendszert működtető RetuRO vállalatnál, amelyet egyébként meg is bírságoltak.
„Ez egy szimbolikus bírság volt, de megpróbáljuk azt az üzenetet közvetíteni, hogy a kötelezettségek teljesítése mindenkire vonatkozik” – magyarázta.
Még egy év sem telt a betétdíjas visszaváltási rendszer bevezetése óta Romániában, de a sokan már a mindennapjaik részének tekintik a palackok, dobozok összegyűjtését, majd cseréjét.
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint
Ez szerinte súlyos probléma, mert az idős személyeknek legtöbbször nem áll módjukban felkeresni a legközelebbi városban működő visszaváltó automatákat.
Ezért ismételten felhívta a kereskedők figyelmét arra, hogy
Fechet bejelentette, hogy csütörtöktől a visszaváltási rendszerrel kapcsolatos problémákat a vásárlók a 0726 715142-es telefonszámon, Whatsappon keresztül jelezhetik. „A panaszok eljutnak a környezetőrséghez vagy a fogyasztóvédelemhez, és a lehető legrövidebb időn belül megoldódnak” – tájékoztatott a tárcavezető.
Nagyjából 5000–6000 román állampolgár van, akik a betétdíj-visszatérítési rendszernek köszönhetően „kenyeret tehetnek az asztalra” – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) is rajta van a témán, épp csütörtökön közölték, hogy
amiért a fogyasztóvédelmi felügyelők összesen 732 ezer lejes bírságot szabtak ki.
Sebastian Ioan Hotca, a szakhatóság alelnöke elmondta, hogy a felügyelőik 286 kereskedőnél ellenőrizték a visszaváltási rendszer működését, és 225-nél találtak rendellenességeket. A hatóság 93 szabálysértési bírságot szabott ki, összesen 732 ezer lejes értékben.
Az ANPC alelnöke az ellenőrzéseken feltárt legyakoribb rendellenességek között említette a betétdíj szabálytalan feltüntetését, a visszaváltással kapcsolatos tájékoztatást hiányát, a meghibásodott visszaváltó automatákat, az italcsomagolások visszaváltásának, illetve az értékjegyek készpénzre váltásának megtagadását.
A Reveal Marketing Research felmérésének kedden közzétett adatai szerint a romániaiak 70 százaléka valamennyi SGR-jelzéssel ellátott italcsomagolást visszavált, 19 százalékuk pedig csak egy részét.
A szeptember 13–19. közötti héten a román rendőrök és schengeni partnereik feltartóztattak közel 650 személyt, akikre a Schengeni Információs Rendszer (SIS) figyelmeztető jelzése volt érvényben.
Az év első nyolc hónapjában a határrendészek megközelítőleg 26 800, román vagy külföldi állampolgárok által elkövetett törvényszegést állapítottak meg, ebből több mint 11 700 bűncselekmény, 15 100 szabálysértés volt.
A vízügyi főigazgatóság (ANAR) szóvivője szerint vasárnap másodpercenként 6100 köbméter a Duna vízhozama az országhatárnál, a becslések szerint az ár tetőzésekor maximum 9000 köbméteres vízhozam várható, ami jelentős csökkenést jelent.
Két hét alatt a rendőrök országos szinten több mint 200 házkutatást végeztek és 18 tettenérést szerveztek meg drogkereskedésre, emberkereskedelemre, informatikai bűnözésre és pénzmosásra szakosodott bűnszervezetek felszámolása céljával.
Elsősorban kampánycélból tett látogatást Kolozsváron szombaton az államelnöki tisztségre pályázó Marcel Ciolacu kormányfő, megtekintve többek között a mesterséges intelligenciára szakosodott kutatóközpontot építkezési munkálatait.
Kampányeszközként, a koalíciós partner PSD elnöke, Marcel Ciolacu miniszterelnök elleni támadáshoz használta fel ürügyként Nicolae Ciucă, a PNL elnöke az Európai Unió által az árvízkárok enyhítésére Romániának nyújtott segélyt.
Bár a vagyonbevallása alapján éves jövedelme alig haladja meg a 200 000 lejt, milliós nagyságrendű kölcsönt vett fel magánszemélyektől Dan Tanasă, az AUR magyargyűlöletéről hírhedtté vált képviselője, akinek már jövőre törlesztenie kell adósságát.
Jóvátételben részesülhetnek egy törvénytervezet szerint mindazok, akik 1966 és 1997 között erkölcsi károkat szenvedtek a romániai gyermekotthonokban.
A román vízügyi főigazgatóság (ANAR) Argeş-Vedea területi kirendeltségének munkatársai ezer zsákot és egyéb anyagot készítettek elő az árvízvédelmi töltés megerősítéséra a Duna romániai szakaszán.
Az alkotmányos jogokat nem szabad korlátozni, az alaptörvény betartása a legfontosabb – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken.
szóljon hozzá!