Parázs vita után megszavazta hétfőn a szenátus a büntető törvénykönyv módosításáról szóló, vitatott 13/2017-es sürgősségi kormányrendelet elutasításáról szóló törvénytervezetet.
2017. február 20., 19:042017. február 20., 19:04
2017. február 20., 22:582017. február 20., 22:58
A honatyák 110-1 arányban, 9 tartózkodás mellett utasították el a rendeletet. Călin Popescu Tăriceanu, a szenátus elnöke nem volt hajlandó az ülést levezetni, mivel nem értett egyet azzal, hogy a már hatálytalanított rendeletet el is vesse a parlament. Úgy vélte, valójában harc zajlik a legitim, megszavazott intézmények – a parlament és a kormány – és „okkult\", illegitim erők között a hatalomért. A Népi Mozgalom Párt (PMP) képviselői tartózkodtak.
Mint ismeretes, a január 31-én este, előzetes bejelentés nélkül elfogadott rendeletet, amely csökkentette volna a hivatali visszaélés büntetését, és legalább 200 000 lej összegű károkozáshoz kötötte volna annak bűncselekményként való besorolását, az óriási bel- és külföldi felháborodás, a több százezres utcai tüntetések nyomán a 14-es számú sürgősségi rendelettel hatályon kívül helyezte a kormány. Az ellenzék azonban attól tart, hogy amennyiben a 14-es rendelet ellen hivatali visszaélés miatt elítélt személyek által benyújtott kereseteknek helyt adnak az illetékes bíróságok, a 13-as mégis hatályba léphet, ezért követelték, hogy a parlament tűzze napirendre annak hivatalos elutasítását.
Ezt tette meg hétfőn a szenátus, ugyanakkor a végső szót majd a képviselőház mondja ki.
Eközben szintén tegnap a képviselőház jogi bizottsága jóváhagyta a 14-es rendelet jóváhagyásáról szóló törvénytervezetet. Ezt a szenátus plénuma már megszavazta.
Kihallgatta a DNA a belügyminisztert
Szintén hétfőn Carmen Dan belügyminisztert is kihallgatta az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) a büntető törvénykönyv módosításáról szóló, vitatott 13/2017-es sürgősségi rendelet ügyében. A miniszternek arról kellett magyarázatot adnia, milyen körülmények között fogadta el a kormány a hivatali visszaélés büntetését enyhítő jogszabályt. A DNA múlt héten Graţiela Gavrilescu parlamenti kapcsolatokért felelős tárca nélküli minisztert, korábban pedig két volt igazságügyi államtitkárt is kihallgatott az ügyben, miután egy civil szervezet bűnpártolás gyanúja miatt tett feljelentést a rendelet elfogadása kapcsán.
Egyébként vasárnap este is folytatódtak a 13-as rendelet miatti tüntetések, amelyeken a tüntetők immár a kormány távozását is követeli. A demonstrációk azonban a korábbinál jóval kevesebb embert mozgattak meg: Bukarestben csupán mintegy kétezren tüntettek a kormánypalota előtt, Kolozsvárott pedig mintegy 3500-an követelték a kabinet távozását. Néhány százan Temesváron, Nagyszebenben, Nagyváradon és Jászvásáron is tüntettek a kormány ellen. Bukarestben egyébként mintegy százan vettek részt egy kormány melletti tüntetésen.
Dragnea: multik pénzelhetik a tüntetőket
Eközben a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Liviu Dragnea továbbra is azt sugallja, hogy a tüntetők mögött küldő erők állnak. Vasárnap este a România Tv-nek nyilatkozva arról beszélt: továbbra is arra vár, hogy Adrian Ţuţuianu, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) működését felügyelő parlamenti bizottság elnöke adatokkal szolgáljon arról, van-e közük multinacionális vállalatoknak a kormányellenes tüntetésekhez.
Dragnea arra utalva, hogy Steven van Groningen, a Raiffeisen Bank romániai leányintézményének igazgatója is részt vett az egyik tüntetésen, megjegyezte: különösnek tartja, hogy egy külföldi tőkével működő bank vezetője a kormány ellen tüntet. „Mindenféle híresztelést hallottam a televíziókban arról, hogy multinacionális, de akár hazai cégek is fizették, bátorították, sőt biztatták alkalmazottaikat, hogy vegyenek részt megmozdulásokon” – mondta Dragnea. A politikus egyébként arról is beszélt, hogy várhatóan szerdán születik döntés arról, kik vegyék át a kormányból távozott miniszterek helyét.
Kormánypárti bírálatok a DNA-val szemben
Bírálták az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) tevékenységét a kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői a községek egyesületének hétfői bukaresti közgyűlésén. Liviu Dragnea, a PSD elnöke szerint a romániai közigazgatásnak ki kell lépnie a bénultságból, a hivatalnokok ugyanis félnek bármit is aláírni, a polgármesterek nem tudják, hogy amit ma tesznek, egy vagy tíz év múlva hogyan értelmei majd az ügyészség, az üzletemberek pedig félnek szóba állni a polgármesterekkel, illetve bármelyik hivatalnokkal.
Călin Popescu Tăriceanu, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) társelnöke egyenesen boszorkányüldözésről beszélt annak kapcsán, hogy számos polgármester ellen indult eljárás, amely végén ártatlannak nyilvánították őket.
Huszonnégy órára őrizetbe vették szerdán este Andrew és Tristan Tate-et a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) ügyészei egy új ügyben.
Bár a medvék Erdély- és Románia-szerte sokaknak okoznak súlyos gondokat, vannak, akik anyagi hasznot húznak az elszaporodott medveállományból.
A Tulcea megyei Catoloi településre telepített át egy LANZA LTR-25 telepíthető légvédelmi radart és kiszolgáló csoportját az olaszországi Poggio Renaticóból a NATO telepíthető légvédelmi légi parancsnoki és irányító központja (DACCC).
A kormány elfogadta az idei parlamenti választások menetrendjéről, szervezéséről, lebonyolításáról és költségeiről szóló határozatokat – számolt be szerdai sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
2024 júniusában is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a halálozások száma 1,7-szerese volt az élveszületésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Többek között kiskorú sérelmére elkövetett emberkereskedelem és kiskorúval létesített szexuális kapcsolat gyanúja miatt újabb büntetőügyben hallgatják ki szerdán a Szervezettbűnözés- és Terrorelleni Ügyosztály (DIICOT) a Tate fivéreket.
Mintha nem a koalíciós partnere, hanem ellenzéki párt lenne, olyan hangvételű nyilatkozatban reagált a nemzeti Liberális párt (PNL) arra a bejelentése, hogy Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke harcba száll az államfői tisztségért.
Az eMAG új, flexibilis fizetési módot vezet be a My Wallet fiókba, amellyel az ügyfelek 24 és 36 havi fix részletben fizethetik ki vásárlásaikat, a 10.000 lej értékig terjedő megrendelések esetében.
A bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA) politikatudományi karának dékánját saját bevallása szerint „sokkolták” azok az információk, amelyeket az ügyészek osztottak meg vele a keddi kihallgatásakor.
A bukaresti ítélőtábla keddi döntése nyomán szabadlábra kerül a bukaresti Szent Pantelimon kórház minősített emberöléssel gyanúsított két orvosnője, akiket korábban előzetes letartóztatásba helyeztek.
szóljon hozzá!