Jelentős mértékben csökkent az illegális fakitermelés Romániában az elmúlt hat hónapban a faanyag-nyomonkövető informatikai rendszernek (SUMAL) köszönhetően
Fotó: Tánczos Barna/Facebook
Jelentős mértékben csökkent az illegális fakitermelés Romániában az elmúlt hat hónapban a faanyag-nyomonkövető informatikai rendszernek (SUMAL) köszönhetően, egyre kevesebb vállalat kockáztatja meg az engedély nélküli faanyagszállítást Tánczos Barna miniszter szerint. Míg tavaly országos szinten 2,5 illegális faanyag-szállítmány jutott egyetlen napra, ma naponta átlagban kevesebb mint egy illegális szállítmányt érnek tetten a hatóságok.
2021. augusztus 03., 19:342021. augusztus 03., 19:34
2021. augusztus 03., 19:422021. augusztus 03., 19:42
Jelenleg több mint 64 ezer regisztrált felhasználója van a SUMAL 2.0 faanyag-nyomonkövető informatikai rendszernek, és az elmúlt hat hónapban (február és július között) több mint 2,2 millió szállítási engedélyt bocsátott ki, 10 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában – ismertette keddi sajtótájékoztatóján Tánczos Barna környezetvédelmi és erdészeti miniszter.
Az RMDSZ-es tárcavezető közölte, hogy az idén január 31-i üzembe helyezése óta a SUMAL 2.0 21 millió köbméter faanyag szállítását biztosította és ellenőrizte, míg 2020-ban egész évben a nyomon követett faanyagmennyiség 17,3 millió köbméter volt. A miniszter kiemelte, hogy
Elismerte ugyanakkor, hogy a rendszer nem tökéletes. „Minden bizonnyal akadnak még törvénysértők, de a SUMAL szerepe éppen az, hogy a számukat minimálisra csökkentsük, növelve a törvényszegők által vállalt kockázatokat” – hangsúlyozta Tánczos.
A tárcavezető örvendetesnek nevezte, hogy az elmúlt hat hónapban 631 ezerről 858 ezerre nőtt a lekérdezések száma az inspectorulpădurii.ro honlapon, illetve az azonos nevű (erdőfelügyelő) okostelefonos alkalmazáson keresztül. Ez szerinte a lakosság és a civil szervezetek érdeklődését bizonyítja az alkalmazás iránt. Közlése szerint a lekérdezések alapján több mint 3400 lakossági bejelentés érkezett gyanús faanyag-szállítmányokról az 112-es sürgősségi számra.
Fotó: Beliczay László
Tánczos leszögezte, a törvény betartatásáért a hatóságoknak és a lakosságnak közösen kell erőfeszítéseket tennie. Az elmúlt 180 napra kiterjedő statisztikák egyébként azt mutatják, hogy a megközelítőleg 15 ezerből naponta átlagban kevesebb mint 1 az illegális szállítmány, míg a 2020-as év ugyanezen időszakában a SUMAL első változatában regisztrált adatok értelmében egy napra 2,5 illegális faanyag-szállítmány jutott országos szinten.
„Ez az összehasonlítás is egyértelműen azt jelzi, hogy a SUMAL 2.0 már az első hat hónapban hatékonynak bizonyult és drasztikusan csökkentette az illegális fakitermelés mértékét Romániában. De mindez nem azt jelenti, hogy hátradőlhetünk, a munkát folytatjuk. Az Országos Helyreállítási és Rezilienciaépítési Tervbe is belefoglaltuk a SUMAL 2.0 fejlesztését, 46 millió eurót különítettünk el a környezetvédelem terén való digitalizálásra, aminek fontos összetevője a faanyag-nyomonkövető rendszer. Olyan beruházásokat fogunk finanszírozni, mint például a szatellites megfigyelőrendszer” – magyarázta a szaktárca vezetője.
Tánczos Barna hangsúlyozta, hogy
Példaként említette, hogy a rendszer csökkenti a bürokráciát a korábban kötelező papíralapú jelentések kiiktatásával, megjegyezve, hogy ezen a téren is van még javítanivaló.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!