Jelentős mértékben csökkent az illegális fakitermelés Romániában az elmúlt hat hónapban a faanyag-nyomonkövető informatikai rendszernek (SUMAL) köszönhetően
Fotó: Tánczos Barna/Facebook
Jelentős mértékben csökkent az illegális fakitermelés Romániában az elmúlt hat hónapban a faanyag-nyomonkövető informatikai rendszernek (SUMAL) köszönhetően, egyre kevesebb vállalat kockáztatja meg az engedély nélküli faanyagszállítást Tánczos Barna miniszter szerint. Míg tavaly országos szinten 2,5 illegális faanyag-szállítmány jutott egyetlen napra, ma naponta átlagban kevesebb mint egy illegális szállítmányt érnek tetten a hatóságok.
2021. augusztus 03., 19:342021. augusztus 03., 19:34
2021. augusztus 03., 19:422021. augusztus 03., 19:42
Jelenleg több mint 64 ezer regisztrált felhasználója van a SUMAL 2.0 faanyag-nyomonkövető informatikai rendszernek, és az elmúlt hat hónapban (február és július között) több mint 2,2 millió szállítási engedélyt bocsátott ki, 10 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában – ismertette keddi sajtótájékoztatóján Tánczos Barna környezetvédelmi és erdészeti miniszter.
Az RMDSZ-es tárcavezető közölte, hogy az idén január 31-i üzembe helyezése óta a SUMAL 2.0 21 millió köbméter faanyag szállítását biztosította és ellenőrizte, míg 2020-ban egész évben a nyomon követett faanyagmennyiség 17,3 millió köbméter volt. A miniszter kiemelte, hogy
Elismerte ugyanakkor, hogy a rendszer nem tökéletes. „Minden bizonnyal akadnak még törvénysértők, de a SUMAL szerepe éppen az, hogy a számukat minimálisra csökkentsük, növelve a törvényszegők által vállalt kockázatokat” – hangsúlyozta Tánczos.
A tárcavezető örvendetesnek nevezte, hogy az elmúlt hat hónapban 631 ezerről 858 ezerre nőtt a lekérdezések száma az inspectorulpădurii.ro honlapon, illetve az azonos nevű (erdőfelügyelő) okostelefonos alkalmazáson keresztül. Ez szerinte a lakosság és a civil szervezetek érdeklődését bizonyítja az alkalmazás iránt. Közlése szerint a lekérdezések alapján több mint 3400 lakossági bejelentés érkezett gyanús faanyag-szállítmányokról az 112-es sürgősségi számra.
Fotó: Beliczay László
Tánczos leszögezte, a törvény betartatásáért a hatóságoknak és a lakosságnak közösen kell erőfeszítéseket tennie. Az elmúlt 180 napra kiterjedő statisztikák egyébként azt mutatják, hogy a megközelítőleg 15 ezerből naponta átlagban kevesebb mint 1 az illegális szállítmány, míg a 2020-as év ugyanezen időszakában a SUMAL első változatában regisztrált adatok értelmében egy napra 2,5 illegális faanyag-szállítmány jutott országos szinten.
„Ez az összehasonlítás is egyértelműen azt jelzi, hogy a SUMAL 2.0 már az első hat hónapban hatékonynak bizonyult és drasztikusan csökkentette az illegális fakitermelés mértékét Romániában. De mindez nem azt jelenti, hogy hátradőlhetünk, a munkát folytatjuk. Az Országos Helyreállítási és Rezilienciaépítési Tervbe is belefoglaltuk a SUMAL 2.0 fejlesztését, 46 millió eurót különítettünk el a környezetvédelem terén való digitalizálásra, aminek fontos összetevője a faanyag-nyomonkövető rendszer. Olyan beruházásokat fogunk finanszírozni, mint például a szatellites megfigyelőrendszer” – magyarázta a szaktárca vezetője.
Tánczos Barna hangsúlyozta, hogy
Példaként említette, hogy a rendszer csökkenti a bürokráciát a korábban kötelező papíralapú jelentések kiiktatásával, megjegyezve, hogy ezen a téren is van még javítanivaló.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
Az év első kilenc hónapjában a rendőrök 10 246 ideiglenes távoltartási parancsot adtak ki, amelyek közül 4133-ból bírósági távoltartási végzés lett – számolt be szombaton a Román Rendőrség.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
szóljon hozzá!