A román hazaáruló Oroszországnak kémkedett (képünk illusztráció)
Fotó: Gábos Albin
Hazaárulás miatt öt év és hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte kedden a bukaresti ítélőtábla Alexandru Pişcant, aki a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) szerint felvételeket küldött a bukaresti orosz nagykövetségnek román és NATO katonai célpontokról, emiatt román hazaárulónak nyilvánították.
2024. december 17., 16:452024. december 17., 16:45
A férfit májusban előzetes letartóztatásba helyezték, a kényszerintézkedést azóta többször meghosszabbították. A DIICOT szerint Alexandru Pişcan 2022-től
A román Büntető törvénykönyv 10 évtől 20 évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti a hazaárulást, Alexandru Pişcan azonban enyhébb büntetést kapott, mivel a tárgyaláson beismerte tettét. A Prahova megyei sajtóban megjelent hírek szerint az orosz kém, Alexandru Pişcan márciusban bejelentette, hogy indulni készül Ploieşti város polgármesteri tisztségéért – közölte az Agerpres.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
szóljon hozzá!