Tánczos Barna miniszter: nem Bukarestből kell megmondani, melyik az a medve, amely rettegésben tart egy települést
Fotó: Gov.ro
Elfogadta a bukaresti kormány a településeken emberéletet veszélyeztető medvék eltávolítását szabályozó sürgősségi rendeletet – jelentette be a Florin Cîțu vezette kabinet ülését követően Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.
2021. július 21., 15:102021. július 21., 15:10
2021. július 27., 09:282021. július 27., 09:28
A több hetes előkészítést követően elkészült rendelet értelmében azonnal eltávolítható lesz minden olyan nagyvad, amely a településeken belül veszélyezteti a lakosságot. Valamennyi önkormányzatban megalakul az azonnali sürgősségi beavatkozást végrehajtó csapat, amelyet a polgármester vagy esetenként az alpolgármester irányít a törvény értelmében. Ők azok az illetékesek, akik a jogszabályban foglaltak szerint a szakmai vélemények alapján meghozzák a döntést az azonnali eltávolítás módjáról, amely háromféle lehet:
Tánczos Barna közölte, meggyőződése, hogy nem Bukarestből kell megmondani, melyik az a medve, amely rettegésben tart egy adott települést. „Ezért decentralizáltuk a döntéshozatali folyamatot: a polgármester vagy alpolgármester, a helyi viszonyokat ismerve, a szakmai vélemények és a kockázati besorolás alapján dönti el, hogy melyik beavatkozási módszert alkalmazzák” – jelentette ki a környezetvédelmi miniszter. Az RMDSZ-es tárcavezető hozzátette, a frissen született kormányrendelet garancia továbbá arra is, hogy a polgármesterek ne féljenek megvédeni a közösségüket a veszélytől és bátran, törvény szerint járhassanak el.
Florin Cîțu miniszterelnök a kormányülést követő sajtónyilatkozatában elmondta, a most elfogadott rendelet a kérdés rövid távú megoldását szolgálja, egy éven belül elkészül a medvepopulációra vonatkozó átfogó stratégia. „A környezetvédelmi minisztérium felelőssége és feladata kidolgozni és előterjeszteni a medveállomány ellenőrzését célzó hosszú távú stratégiát. A tárca államtitkárától úgy tudom, hogy már létezik is egy ilyen projekt, és legkésőbb egy éven belül gyakorlatba ültethetjük” – jelentette ki Florin Cîțu.
A minisztérium által ismertetett kormányhatározat három lépcsőben, fokozatosan teszi lehetővé az azonnali beavatkozást. Annak érdekében, hogy az azonnali beavatkozás elindulhasson, a lakosságnak a 112-es hívó számon kell jelentenie a medve jelenlétét vagy a medvetámadást, ezt követően a segélyszolgálat értesíti az adott településen működő, azonnali beavatkozásra jogosult csapatot. Ennek tagjai a polgármester vagy az alpolgármester, a helyi csendőrség tagjai, a helyi vadásztársaság vagy vadászegyesület technikai szakszemélyzete, valamint egy állatorvos. Amennyiben egy önkormányzatnak nincs szerződése a vadgazdálkodási alappal, vagy az adott vadgazdálkodási szakember nem tud jelen lenni a bevetésen, akkor ezekben az esetekben az erdészeti őrség szakszemélyzetének kell jelen lennie.
Mint minden sürgősségi kormányrendelet elfogadása után, a szaktárcának el kell fogadnia az alkalmazási módszertant is. Mindeközben a sürgősségi kormányrendelet már hatályban lesz, így az önkormányzatok számára megadatik a lehetőség arra, hogy mindaddig, amíg az adminisztratív procedúrák tisztázódnak, a vadásztársaságokkal és az állatorvosokkal kötött szerződés hiányában az erdészeti őrség szolgáltatásait vegyék igénybe.
Az elmúlt időszakban megsokasodtak a medvetámadások az országban, különösen a Székelyföldön, ahol az elmúlt hónapban hat esetben támadt emberre a nagyvad, a súlyos sérülések miatt az áldozatok minden esetben kórházi ápolásra, műtétre szorultak. A térségben mindennaposak a riasztások a ragadozó lakott településekre történő behatolása miatt. Hargita és Kovászna megye több településén, valamint Bukarestben június végén demonstrációt rendeztek a medvepopuláció szabályozásáért és a veszélyes vadak kilövéséért, a főleg állattartó gazdák szakmai egyesületei által szervezett megmozdulásokat a két megye helyi önkormányzati vezetői is támogatták. A tüntetők petíciót intéztek a kormányhoz, hogy gyorsítsa fel a veszélyes állatok kilövésének engedélyezését, amely jelenleg nagyon körülményes és bürokratikus. Szóvá tették, hogy féltik a saját és családjaik biztonságát, lassan már nem mernek kimenni az erdőbe, de még településeik utcáira sem az egyre inkább felbátorodó medvék miatt, amelyek még nappal is bemennek a településekre.
Romániában azóta okoz egyre több gondot a túlszaporodott medveállomány, miután 2016-ban a Dacian Cioloș vezette technokrata kormány betiltotta a medvevadászatot. A környezetvédelmi minisztérium becslése szerint az országban 6450 és 7200 között lehet a vadon élő medvék száma (más adatok szerint a populáció létszáma 9000-nél is nagyobb), miközben az optimális szám 4000 lenne. A medveállomány szabályozását hevesen ellenzik a környezetvédelmi szervezetek, amelyek szerint a vadásztársaságok üzleti érdekei állnak a szabályozási kérdések hátterében.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
Călin Georgescu független jelölt a zt nyilatkozta a felmérések eredményeinek közzététele után, hogy a román nép békét akar, és ezt az óhaját „nagyon hangosan” fejezte ki.
Marcel Ciolacu, a PSD vezetője az eredmények ismertetése után az nyilatkozta, hogy a mai (vasárnapi – szerk.) választás az egyensúlyról és a stabilitásról szólt.
A várakozásoknak megfelelően Marcel Ciolacu miniszterelnök nyerte a romániai államfőválasztás első fordulóját, benyűjtve a szavazatok 25 százalékát az exit poll adatok szerint.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
Az Országos Audiovizuális Tanács vasárnap tájékoztatta a Központi Választási Irodát és az Állandó Választási Hatóságot arról, hogy bizonyos internetes oldalak közzétették a választási exit poll felmérések eredményeit, ami sérti a választási törvényt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint elérte a 30 százalékos érvényességi küszöböt a bukaresti referendumon vasárnap szavazók aránya.
Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje elnöke vasárnap reggel a szavazata leadása után kijelentette, hogy hamis információk terjednek az államelnökjelöltségtől való visszalépéséről.
A vasárnap reggeli urnanyitás óta a kora délutáni órákig 80 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Vizsgálat indult Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő ellen azzal a gyanúval, hogy a szavazófülkében felvételt készített a szavazólapjáról – tudta meg vasárnap rendőrségi forrásokból az Agerpres.
1 hozzászólás