Fotó: Serar Szabolcs
Hogyan él most egy magyar egyetemista Erdélyben? Meddig tart ki a szülőktől kapott támogatás, az ösztöndíj vagy az a szerény fizetés, amit egy egyetemista megkereshet? Hány négyzetméteren osztozik? Milyen jövőt lát maga előtt egy erdélyi magyar fiatal – ha egyáltalán lát?
2025. május 27., 09:102025. május 27., 09:10
Ezeket a kérdéseket nem válaszolják meg a sejtések vagy a régi statisztikai kimutatások, ezért indult el a JelenLét – JövőCTRL című kutatás.
Ma az egyetemi élet nem csupán a tanulásról szól. A megélhetés, a döntési lehetőségek, a kiszámíthatóság, a közösségi jelenlét – és az a kérdés, hogy van-e még bizalom a következő húsz év felé – mind ugyanannyira részei a valóságnak.
Feltárja a kihívásokat, amelyekkel a hallgatók szembenéznek Kolozsvártól Bukarestig, Csíkszeredától Temesvárig – legyen szó megélhetési nehézségekről, lakhatási kompromisszumokról vagy a nyelvi és adminisztratív akadályok mindennapjairól. Ugyanakkor rögzíti azokat az elvárásokat és jövőképeket is, amelyeket a fiatalok a közvetlen környezetükkel – egyetemmel, diákszervezettel, várossal – szemben megfogalmaznak.
Fotó: KMDSZ
A JelenLét – JövőCTRL az eddigi legátfogóbb ilyen jellegű felmérés, amelyet az Országos Magyar Diákszövetség indított el a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Szociológia Karának szakmai támogatásával. Egy kutatás, amely nemcsak rendszerszintű állapotfelmérésre törekszik, hanem az egyetemisták hétköznapi valóságát helyezi a középpontba.
Az eredmények gyakorlati jelentőséggel bírnak. A válaszok irányt mutathatnak a diákszervezetek működésében, új szempontokat hozhatnak be a kulturális és közösségi programtervezésbe, és hozzájárulhatnak az ifjúságpolitikai döntések megalapozásához is. A kérdőív kitöltése teljesen anonim, és körülbelül 15–20 percet vesz igénybe. A szervezők célja, hogy legalább kétezer válasz alapján készülhessen megbízható összkép az erdélyi magyar egyetemisták helyzetéről.
Fotó: Gergely Ákos
A kérdőív elérhető a https://felvi.ro/kerdoiv portálon és az OMDSZ, illetve a tagszervezetei online közösségi felületein.
A kutatás nem egyszerű adatgyűjtés: társadalmi önismereti gyakorlat, amelyben minden válasz új réteget világít meg.
A jövő kérdez. A válasz nem maradhat el.
Ahhoz, hogy reális kép születhessen, minél több válaszra van szükség. Kérjük, hogy akinek van a környezetében 18–25 év közötti egyetemista – legyen az a gyereke, unokája, tanítványa vagy ismerőse –, küldje el neki a kérdőívet, és ne feledje megemlíteni, hogy a kitöltők között páros VIBE-bérletet sorsolnak ki!
(X – fizetett hirdetés)
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.