Túl kevés bölcsődénk van, és egyenlőtlen a megoszlásuk – erősítette meg az oktatási miniszter is
Fotó: Tuchiluș Alex
Románia számára rendkívül fontos a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás – jelentette ki kedden a Román Akadémia székhelyén Daniel David oktatási miniszter. A szaktárcavezető a romániai oktatáspolitikáról készült OECD-jelentést bemutató rendezvényen szólalt fel.
2025. május 27., 13:392025. május 27., 13:39
Daniel David elmondta, hogy a jelentés elkészülte alatt három miniszter követte egymást az oktatási tárca élén, és hivatalban lévő miniszterként most rá vár az a feladat, hogy ismertesse a dokumentumot. Meglátása szerint a jelentés szerzői „komoly munkát végeztek”, és a következtetéseik nagy figyelmet érdemelnek, mert részét képezik Románia OECD-csatlakozási folyamatának.
A tanulmány az OECD tagállamaiban működő jó gyakorlatokhoz méri a romániai helyzetet, és ajánlásai egy általános stratégia alapjául szolgálhatnak – tette hozzá.
Daniel David idézte az Eurostat adatait, amelyeknek megfelelően a romániai bölcsődés- és óvodáskorú gyerekek mindössze 11,4 százaléka jár bölcsődébe vagy óvodába. „Ez rossz; pszichológusként nekem is ez a véleményem, és az OECD is megerősíti, hogy
– idézte Daniel David nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Az OECD jelentése szerint Románia jelenleg nem rendelkezik a szükséges infrastruktúrával ahhoz, hogy a gyermekek sokkal nagyobb arányban vegyenek részt a koragyermekkori nevelési rendszerben.
– szögezte le Daniel David. Kifejtette, a bölcsődei és óvodai oktatás túlnyomórészt a gyermekfelügyeletben merül ki, de már ebben a korban el kellene kezdeni bizonyos alapvető kompetenciák fejlesztését.
A miniszter szerint az is problémát jelent, hogy a bölcsődei és óvodai oktatásban nincs elég tanerő, és a meglévő pedagógusok képzettségi szintje sem mindig megfelelő.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!