Fotó: FSLI/Facebook
Folytatódik az általános sztrájk a tanügyben, a szakszervezetek ugyanis nem fogadták el a kormány szerdai ajánlatát. A kabinet javaslata arról szólt, hogy a pedagógusok bérét bruttó 1000, a kisegítő személyzetét 400 lejjel emelik június elsejétől.
2023. május 31., 20:382023. május 31., 20:38
A három ágazati szakszervezet vezetői 19 órakor ültek ismét tárgyalóasztalhoz Nicolae Ciucă kormányfővel és kabinetje többi tagjával. A megbeszélés azonban nem hozott eredményt, így annak végén a szakszervezeti vezetők arról számoltak be, hogy a május 22-én kirobbant sztrájk folytatódik. Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke elmondta, a területi vezetők
Ennek nyomán azonnali hatállyal összehívták a szakszervezet vezetőségét, hogy eldöntsék, melyik az a minimumkövetelés, amelyről a továbbiakban tárgyalhatnak a kormány képviselőivel.
Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke úgy nyilatkozott, többek között azzal a javaslattal sem értenek egyet, hogy a kilátásba helyezett béremelést fokozatosan, három év alatt hajtanák végre. „Ahogy meg tudták oldani egyetlen részletben az orvosok esetében, ennek működnie kell a pedagógusok esetében” – szögezte le Hăncescu. Hozzátette, a szakszervezet tagjai nem értenek egyet a bruttó 1000 lejes béremelés mértékével sem, nagyobb összeget kérnek, nettó 2000 lejes béremelést.
Emlékeztetett, hogy a kormány határozott szándéka június elsejétől bruttó 1000 lejjel növelni a tanárok és bruttó 400 lejjel a kisegítő személyzet fizetését. „Úgy értettük, hogy a kormány holnap (csütörtökön – szerk. megj.) kibocsátja a sürgősségi rendeletet. A szakszervezet tagjai majd a rendeletben foglaltak ismeretében döntenek a hogyan továbbról. Ők indították el a sztrájkot, ők határoznak arról is, hogy mikor hagyják abba” – állapította meg újságíróknak a szakszervezeti vezető. Amikor arról kérdezték, mikor döntenek majd a tanügyi szakszervezetek tagjai a kormányrendelet szövegének ismeretében a munkabeszüntetés kapcsán, Hăncescu úgy válaszolt: „keddig, mert addig munkaszüneti napok is vannak”.
A kormány azt kéri a nyolcadik napja sztrájkoló tanügyi alkalmazottakat, tegyék lehetővé, hogy a több mint 3 millió romániai diák – akik közül közel 300 ezren készülnek az országos képességfelmérésre és az érettségire – visszatérhessen az iskolába.
Mint arról beszámoltunk, Nicolae Ciucă miniszterelnök szerdai bejelentése szerint kormánya csütörtökön sürgősségi rendelettel fogadja el a 2017/153-as törvényben előírt havi bruttó 1000 lejes fizetésemelést, amely a tanügyi alkalmazottak számára a jövőbeni bértábla szerinti emelés előlegét jelenti, és amelyet a következő, 2024. január 1-jétől alkalmazandó bértörvény tartalmazni fog. Az oktatásban dolgozó kisegítő személyzet számára a fizetésemelés havi bruttó 400 lej lesz.
A kormány sajtóirodája közölte azt is, hogy az új közalkalmazotti bértörvény szerint a kezdő pedagógusok fizetése nem lesz alacsonyabb az országos bruttó átlagbérnél. Ugyanakkor a fizetéseket több szakaszban emelik az új bértörvényben előírt összegig, a jogszabály hatályba lépésétől számított legtöbb három éven belül. „Az első szakaszban az előirányzott teljes béremelés 40 százalékát kapják meg a tanügyi alkalmazottak” – olvasható a közleményben.
A kormány azután rukkolt elő újabb ajánlattal, hogy Klaus Iohannis államfő a nap folyamán egyeztetett a hárompárti koalíció liberális és szociáldemokrata társelnökeivel. A megbeszélésen az elnök felkérte a koalíciós pártok vezetőit, hogy mielőbb ismertessék az oktatási szakszervezetekkel folytatott tárgyalások eredményeit, illetve hogy milyen intézkedésekre készül a kormány a tanügyi helyzet rendezéséért.
A kormány csütörtökön sürgősségi rendelettel fogadja el a 2017/153-as törvényben előírt havi bruttó 1000 lejes fizetésemelést, amely a tanügyi alkalmazottak számára a jövőbeni bértábla szerinti emelés előlegét jelenti.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
A külföldi szavazókörzeteknél három napon át lehet szavazni az elnökválasztáson; elsőként az új-zélandi Auckland városában nyitnak meg a szavazóhelyiségek.
A két nappal ezelőtt forgalomba helyezett Coradia Stream vonat teljes mértékben üzemképes, de mivel a mozdony leválasztásakor a fedélzeti számítógépen hibaüzenetek jelentek meg, a szerelvényt inkább a remízben tartották.
Választások nincsenek kampány nélkül, a román politikum pedig a lehető legnagyobb mértékben kimaxolja a korteskedést: a napokban két jelölt is a hírhedt román lakodalmas zene, a manele sztárjaival komponáltatott magának „kampányhimnuszt”.
Megkötötték a kormányközi megállapodást csütörtökön Románia és az Egyesült Államok között az első 32 darab ötödik generációs F-35-ös lopakodó harci repülőgép beszerzéséről.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke továbbra is toronymagas esélyes az elnökválasztás vasárnap tartandó első fordulójának megnyerésére – derül ki egy friss felmérésből.
Január elsejétől 91 lejre emelik a nyugdíjpont értékét. E szerint az új évtől 1415 lejre emelkedik a garantált minimális nyugdíj – jelentette be szerdán a munkaügyi minisztérium.
szóljon hozzá!