2007. május 04., 00:002007. május 04., 00:00
„A döntés végleges és kötelező érvényű, az államfő tudomására hozzák, és a Hivatalos Közlönyben teszik közzé” – áll az Alkotmánybíróság csütörtökön kiadott határozatában.
Amint arról korábban beszámoltunk, a referendumtörvény módosításának legfontosabb tétje az államfő leváltásáról szóló népszavazás. A módosítás értelmében ugyanis az államfő akkor is leváltható, ha az erről szóló referendumon a választópolgároknak kevesebb mint a fele vesz részt. A korábbi törvény értelmében a népszavazás csak akkor érvényes, ha több mint 50 százalékos volt a részvételi arány. A módosítás tehát gyakorlatilag megkönnyíti az államfő menesztését.
Törvény a parlament és az Alkotmánybíróság között
A Traian Bãsescu elleni felfüggesztési eljárást kezdeményező Szociáldemokrata Párt (PSD) a menesztési procedúra beindítása után szorgalmazta a referendumtörvény módosítását, amelyet a parlament – liberális és RMDSZ-es támogatással – februárban el is fogadott. A szavazás heves vitát váltott ki az akkor még működő D. A. Szövetségben: a demokraták azzal vádolták a liberálisokat, hogy az ellenzékkel szövetkezve Bãsescu leváltására törekednek. A liberálisok és az RMDSZ a szimmetria elvének érvényesítésével magyarázta álláspontját. Azzal érveltek, hogy ha az elnökválasztások második fordulójában nem kötelező az 50 százalék fölötti részvételi arány, az államfő leváltásáról szóló referendumon sem szükséges, hogy a választópolgároknak több mint a fele részt vegyen. A demokraták azonnal az Alkotmánybírósághoz fordultak, a taláros testület pedig helyt adott a fellebbezésnek. Ezt követően a törvényhozó testület másodszor is módosította a jogszabályt, a demokraták pedig ismét megfellebbezték azt. Miután a taláros testület másodszor is alkotmányellenesnek nyilvánította a törvényt, a parlament március 21-én formai változtatásokkal harmadszorra is elfogadta az államfő leváltásának módjáról rendelkező cikkelyt. A törvény sorsa végül azzal dőlt el, hogy – korábbi két döntésével szemben – a taláros testület harmadszor elutasította a demokraták fellebbezését, és alkotmányosnak nyilvánította a törvényt.
Játék közben változó szabályok
A taláros testület döntését a politikai pártok annak függvényében kommentálták, hogy Traian Bãsescu mellett vagy ellene kötelezték el magukat. A döntés után ugyanis az lett a legfontosabb kérdés, hogy a május 19-i, Traian Bãsescu leváltásáról szóló népszavazásra érvényesek-e a módosított referendumtörvény rendelkezései. A tisztségéből felfüggesztett államfő leszögezte: az Alkotmánybíróság döntését nem kommentálja. „Egy dolog bizonyos: a népszavazást én nyerem meg. Ezt a gesztust, hogy menet közben megváltoztatták a játékszabályokat, ítéljék meg önök” – nyilatkozta Bãsescu. A demokraták és a Liberális Demokrata Párt (PLD) vezetői hangsúlyozták: a taláros testület döntését tiszteletben tartják, szerintük azonban a jogszabály előírásai nem vonatkoznak a május 19-i referendumra. „A szabályokat nem lehet játék közben megváltoztatni” – hangsúlyozta Emil Boc demokrata pártelnök. A Bãsescu-ellenes koalíciót alkotó pártok üdvözölték a taláros testület határozatát, és azt állították: a referendumtörvény azonnal érvénybe lép, mihelyt a döntés megjelenik a Hivatalos Közlönyben. Kelemen Hunor RMDSZ-es képviselő úgy fogalmazott: „A jog nem olyan, mint a sport, hogy játék közben ne lehetne megváltoztatni a szabályokat”.
F. B.
Referendumonként más szabályok
Romániában az alkotmány értelmében három népszavazástípus létezik: az alaptörvény módosításáról, az államfő leváltásáról és az államelnök kezdeményezte bármilyen kérdésről szóló. A referendumtörvény módosítása azt a helyzetet eredményezte, hogy jelenleg csak az államfő leváltásáról szóló népszavazáson nem szükséges az 50 százalék fölötti részvételi arány. Bármilyen más – például az alkotmány módosításáról vagy a Traian Bãsescu által kezdeményezett egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetéséről szóló – referendum csak akkor érvényes, ha a választói névjegyzékben szereplőknek több mint a fele elmegy voksolni.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.